Haberler

İEÜ öğrencileri tarihi yapıları deprem simülasyonuyla inceledi

Güncelleme:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümü öğrencileri, kent genelindeki 45 tarihi yapıyı ölçekli maketlerle inceleyerek deprem simülasyonu gerçekleştirdi. Ayrıca, arama kurtarma robotu ve yenilenebilir enerji istasyonu prototipi tasarladılar.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümü öğrencileri, kent genelindeki 45 tarihi yapıyı, ölçekli maketlerle inceleyerek deprem simülasyonu gerçekleştirdi. Atatürk Müzesi, Hilton Oteli, Basmane Tren Garı, Tarihi Havagazı Fabrikası ve İzmir Kız Lisesi gibi birçok simge yapının üç boyutlu ölçümlerini yapan, taşıyıcı sistemlerine bakan gençler, hazırladıkları maketlerin altına 'sarsma tablosu' tasarlayarak yapıların muhtemel bir depremdeki davranışını gösterdi. Afet sonrasında kullanmak üzere seslere duyarlı, kameralı, manevra kabiliyeti yüksek bir arama kurtarma robotu ile yenilenebilir enerji istasyonunun prototipini de tasarlayan öğrenciler, başarılı çalışmalarıyla büyük beğeni topladı.

İEÜ İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümü'nde eğitim gören 62 öğrenci, 'Mühendislik Mekaniği II: Dinamik' ve 'Dinamik ve Yapısal Analiz' dersleri kapsamında hazırladıkları çalışmaları yaklaşık iki ayda tamamladı. Profesyonel bir mühendis ve mimar gibi binaları titizlikle inceleyen İEÜ'lü gençler, tüm gözlemlerini rapor haline getirerek akademisyenlerine sundu.

Güçlü yapılara ihtiyacımız var

İEÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Kılıç, deprem gerçeğini hatırlatmak için örnek bir çalışmaya imza atan öğrencileri kutladı. Prof. Dr. Kılıç, "Öğrencilerimizin, derslerde öğrendiği teorik bilgileri uygulamada da göstermesini çok önemsiyoruz. Bu noktada örnek ve oldukça başarılı bir çalışmaya imza attık. Şehir ve ülke olarak, deprem yönünden risk oluşturan bir coğrafi konumdayız. İstanbul Küçükçekmece'de yaşanan son olay gösterdi ki, binalarımız deprem olmadan bile yıkılabiliyor. Riskleri, kayıpları azaltmak için doğru binalara, güçlü yapılara ihtiyacımız var. Geleceğin mühendisleri olacak, oturacağımız yapıları tasarlayacak gençlerimize çok iyi eğitim vermeli, onları en iyi şekilde hazırlamalıyız. Bu bilinçle hareket ediyor, sorumluluğumuzun çok yüksek olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Çalışmalara devam edeceğiz

Prof. Dr. Gökhan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gençlerimiz, İzmir'imizin tarihi ve simge yapılarına ilişkin kapsamlı bir inceleme yaptı. Mevcut yapıların üç boyutlu maketlerini hazırladı, binaları yerinde görerek incelemeler yaptı. Yapıların taşıyıcı sistemlerinin nasıl incelenmesi ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendi, teknik ölçümler yaptı. Bu yıl, geçtiğimiz dönemlerden farklı olarak, seslere yöneliik hassasiyeti olan, manevra kabiliyetine sahip, muhtemel bir afet sonrasında arama kurtarma çalışmalarında etkin kullanılabilecek bir robot da tasarladık. Arama kurtarma robotuna yeni özellikler eklemeye, onu geliştirmeye devam edeceğiz. Buna ek olarak bir enerji ihtiyacını gidereceğine inandığımız 'yenilenebilir enerji istasyonu' geliştirdik. Öğrencilerimiz, yaptığı işlerin önemini kavradı ve oldukça ciddi hazırlanarak ortaya çok güzel eserler çıkardı. Ben, tüm gençlerimizi tebrik ediyor, onlarla gurur duyuyorum." - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Deprem Mimar İzmir Çevre Eğitim Yerel Teknoloji Güncel Haberler

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

Bakmadan Geçme

İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bornova, Menderes 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Araban, Yavuzeli, Karkamış 18-19 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 18-19 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Beyşehir, Çumra, Seydişehir 18-19 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Karacabey, Nilüfer, Gemlik 18-19 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Döşemealtı, Aksu, Kumluca 18-19 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! 2024 Olimpiyatlar ne zaman başlıyor? Yaz Olimpiyat Oyunları nerede ve kaç ülke katılıyor? CANLI ALTIN KURU | Bugünkü çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 18 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? CANLI maç izle! (GALATASARAY-AS TRENCİN) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 18 Temmuz günün maçları nereden izlenir? TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanlık seçimi ne oldu, kim kazandı? TOKİ taksitlerine zam geldi mi? TOKİ Temmuz ile Aralık taksit artışı ne kadar oldu?
5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title