Haberi Paylaş
Gerede Panayırı 'Dünya Miras Listesi'ne Giriyor

Gerede Panayırı 'Dünya Miras Listesi'ne Giriyor

Yerel Haberler

Bolu'nun Gerede ilçesinde açılan Gerede Panayırı, somut olmayan kültürel miras olarak 'Dünya Miras Listesi'ne girmeye hazırlanıyor.

Bolu'nun Gerede ilçesinde açılan Gerede Panayırı, somut olmayan kültürel miras olarak 'Dünya Miras Listesi'ne girmeye hazırlanıyor.

Tarihi belli olmayan ancak Türkiye'de yaşatılan ender panayırlardan bir olan Gerede Panayırı, son yıllarda gördüğü ilginin karşılığını almaya hazırlanıyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Vedat Çalışkan ve öğrencileri ile birlikte TUBİTAK destekli "Türkiye'de Panayırlar" isimli proje iki yıl sürecek. Bugüne dek alanda yapılan çalışmalar için henüz 4 panayır incelendi. Gerede'den sonra Türkiye'deki diğer panayırlar da incelemeye alınacak. Gerede Panayırı, Dünya Mirası Listesi'ne girdiği takdirde dünyadaki sayılı miraslar haline gelecek ve panayırın korunması faaliyeti ile maddi giderleri Dünya Mirası Komitesi tarafından karşılanacak.

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, "Gerede Panayırının yaşatılması ve geleceğe taşınması adına yaptıkları çalışmalar için Doç. Dr. Vedat Çalışkan hocamıza ve öğrencilerine teşekkür ediyorum. İnşallah bu çalışmaların sonuçları Gerede'ye katkı sağlar. Biz panayırları devletimizden destek almadan kendi imkanlarımızla organize ediyoruz. Yapılan bu bilimsel çalışmaların 2 yıl süreceği ve sonuçlarının bunun ardından ortaya konulacağı ifade edildi. Geçmiş yıllarda da çeşitli spekülasyonlar yapıldı. 'Panayır mı? Fuar mı? Festival mi?' diye. Fuara, festivale karşı olmadığımızı ama her zaman panayırların yerinin ayrı olduğunu, bunun salt bir eğlence aracı olarak görülmemesi gerektiğini ifade ettik. Yüzlerce yıldan beri süregelen bir geleneğin devam ettirilmesi olarak da ayrıca değerlendirilmesini istedik" dedi. - BOLU

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türkiye Gerede Bolu Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title