Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali - Haberler
Haberi Paylaş

Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali

AA - Yerel
Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Makarnayla yüzde elli oy aldılar' bu doğru değil."

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Makarnayla yüzde elli oy aldılar' bu doğru değil. Neden böyle olsun. Hatayı kendimizde aramamız lazım" dedi.

İnce, Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen, "Edirne'den Girilince Görülen Türkiye Gerçeği" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan sorunların kaynağını insanların kendilerinde araması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin pek çok zenginliğine rağmen, bunu iyi kullanamamasının nedenini her bireyin kendine sorması gerektiğini belirten İnce, şunları kaydetti:

"Kapıkule'den dışarıya geçince insanlar mutlu zengin, Kapıkule'den içeri girince, insanlar neden yoksul ve eğitimsiz' diye sorgulamalıyız. Bizim neyimiz eksik. Madenlerimiz, ovalarımız, nehirlerimiz var. Evet enerji maliyeti yüksek, turizmde kalifiye eleman sıkıntımız var. Madenlerimizi katma değer üretmeden satıyoruz. Eğitim sorunumuz var. İnsanlarımızın eğitim ortalaması 5,8 yıl. Bütün bunlar doğru da 'biz neden bu durumdayız' diye sormalıyız. Bunu kendimize sorduğumuzda, kimse kusura bakmasın, ben önce kendini solda tanımlayan, Atatürkçü, çağdaş olarak tanımlayan, CHP ve benzeri partilerde tanımlayan,

'aydın' olarak niteleyenlerde görüyorum bu suçu. 'Makarnayla yüzde elli oy aldılar' bu doğru değil. Neden böyle olsun. Hatayı kendimizde aramamız lazım diye düşünüyorum."

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Geray da, yeni anayasa yapma sürecine girilen Türkiye'de yeni bir anayasaya gerek olup olmadığının tartışılmasının gerektiğini ifade etti.

Konferansı, Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu, Turizm ve Tanıtma eski Bakanı Alev Coşkun, CHP Edirne milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar izledi.

Muhabir: Cihan Demirci / Salih Baran

Yayıncı: Murat Paksoy - EDİRNE

AA / Yerel

Muharrem İnce Türkiye Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title