Döşemealtı'nın Avrupa Açılımı - Haberler
Haberi Paylaş

Döşemealtı'nın Avrupa Açılımı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Döşemealtı'nın Avrupa Açılımı

Döşemealtı heyeti, Avrupa da ki inceleme gezisini tamamladı.

Döşemealtı heyeti, Avrupa da ki inceleme gezisini tamamladı. Teknik inceleme gezisi kapsamında Fransa, Belçika ve Lüksemburg'a giden Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Belediye Meclis Üyeleri ve belediyenin bazı bürokratları İlçeye döndü.

Kentsel alanlarda örnek alınabilecek uygulama projelerini yerinde izlemek, bilgi ve tecrübeleri arttırmak amacıyla düzenlenen teknik geziye katılan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Belediye Meclis Üyeleri ile belediye bürokratları 6 günlük yoğun programı tamamlayarak Döşemealtı'na döndüler.

İLK DURAK PARİS OLDU

İnceleme gezisine Fransa'nın başkenti Paris ile başlayan ekip burada gerçekleştirilen panaromik şehir turunda; Expo anıtı olarak da bilinen Eyfel Kulesini, da Vinci şifresine de konu olan Louvre Müzesi ve piramit, D'orsoy Müzesi, Zafer Takı, Etoile Meydanı, Napolyon'un mezarı, Meclis binası, 3. Aleksandr köprüsü, 1990 yılı Sanayi Fuarı amaçlı yapılan Grand Palace ve Petite Palace, 1789 Fransız devrimine şahitlik eden Concorde Giyotin Meydanı, Madeline Kilisesi ve Opera Garnier'ı gezilip fotoğraflar çekildi.

Ekip gezinin ikinci günü filmlere de konu olan Normandiya'ya geçti. Mimari ve teknoloji harikası Normandiya köprüsünde incelemelerde bulunan kafile daha sonra Normandiya'nın en şirin sahil kasabalarından Honfluer'de geçti. Daha sonra tarihi ahşap St. Catherine Kilesisi, eski liman, tuz depoları ve sanat galerileri görüldükten sonra Trouville'de geleneksel balık pazarı ziyaret edildi. Öğle yemeğinin ardından ünlü Normandiya çıkarmasının yapıldığı tarihi plajlar ve Arromanches gezisi yapıldı.

İnceleme gezisinin üçüncü durağı Brüksel'in gözde şehri Brugge oldu. Masal kenti olarak da bilinen ve 2000 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine girerek koruma altına alınan Brugge her yıl milyonlarca turisti ağırlamasına karşın mistik havası korunabiliyor. El yapımı çikolataları, danteli, su kanalları, Grote Markt meydanı, 83 metre uzunluğunda ki Belfry kulesi, Hazine Odası, sokaklarda gezen faytonlarıyla dikkat çeken Brugge'da incelemelerde bulunan kafile dördüncü gün Brüksel'e geçti. Kraliyet sarayı, Çin ve Japon evleri, Belediye ile Borsa Binasının da bulundu Grand Palace Meydanı gezilip Atomium anıtı önünde fotoğraf çekildi.

CHP Avrupa Birliği Temsilcisi Kader Sevinç, Döşemealtı heyetini ağırladı…

Brüksel'de Cumhuriyet Halk Partisi Temsilcisi ve PES Yönetim Kurulu Üyesi Kader Sevinç'le biraraya gelen Başkan Turgay Genç ve Meclis Üyeleri bir süre sohbet ettiler. Başkan Turgay Genç, CHP Brüksel Temsilcisi Kader Sevinç'e Döşemealtı için özel olarak hazırlanan tanıtım kataloğu hediye edip İlçe genelinde yapılan çalışmalara dair bilgiler verdi.

Gezi programının 5'nci günü Cumhuriyet Halk Partisi Belçika Birliği'nin Türk Mahallesi'nde gerçekleştirilen sabah kahvaltısına katılan Başkan Turgay Genç ve Belediye Meclis Üyelerini Birlik Başkanı İsmet Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile CHP Brüksel Temsilcisi Kader Sevinç kapı da karşıladı. Birlik Başkanı İsmet Yılmaz Başkan Genç ve Meclis Üyeleri aracılığıyla Türkiye'ye selam gönderirken kısa bir konuşma yapan Başkan Turgay Genç'de "Programımız da olmamasına karşın Kader hanımın daveti üzerine aranızda bulunmaktan mutluyum" dedi.

Gezi programının son günü Brüksel'de ki Remich kasabasına geçen ekip, ünlü Schengen antlaşmasının imzalandığı binayı ve burada ki tarihi anıtı inceledi.

İnceleme gezisini değerlendiren Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, "Gittiğimiz ülkelerde ve şehirlerde turizm, çevre ve alt yapı alanlarında incelemelerde bulunduk. Bu ülkelerin zengin tarihi ve kültürel değerlerini bütün potansiyellerini uygulama alanlarını Belediyemiz Meclis Üyeleri ve bürokratlarımla birlikte inceleyip fikir alışverişinde bulunduk. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla görüştük, ülkemizi ve Antalya'yı merak eden İlçemizin değerlerini merak eden yabancılara da bilgiler verdik. Son derece faydalı bir program oldu. Katılan tüm Meclis Üyelerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Döşemealtı'nın Genç Vekillerini de DÖGEM projesi kapsamında yurt dışına göndererek kültür alışverişine öncülük edeceğiz" dedi. - ANTALYA

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Turgay Genç Döşemealtı Brüksel Gezi Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title