CHP'li Başkanların AB Çıkarması - Haberler
Haberi Paylaş

CHP'li Başkanların AB Çıkarması

İhlas Haber Ajansı - Yerel
CHP'li Başkanların AB Çıkarması

7 bin yerel yöneticiyi Brüksel’de bir araya getiren AB Komisyonu ve Bölgeler Komitesi’nin düzenlendiği Open Days’te, Türkiye’den CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve SODEM yönetim kurulunu oluşturan belediye başkanları yer aldı.

7 bin yerel yöneticiyi Brüksel'de bir araya getiren AB Komisyonu ve Bölgeler Komitesi'nin düzenlendiği Open Days'te, Türkiye'den CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve SODEM yönetim kurulunu oluşturan belediye başkanları yer aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, SODEM, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve yönetim kurulu üyeleri, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ve SODEM Onursal Başkanı Av. Selami Öztürk AB kurumlarındaki yetkililer ile üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

AVRUPA PARLAMENTOSU BAŞKANI'YLA BULUŞMA

SODEM heyeti, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Komiser Maroš Šefcovic, Türkiye Dostları Grubu eşbaşkanları İsmail Ertuğ ve Artis Pabriks, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Siyasi Danışmanı Maria Muniz de Urquiza ve Avrupa Parlamenterleri ile Brüksel'de bir araya geldi. SODEM üyesi belediye başkanlarının katılım sağladıkları Avrupa Parlamentosu SODEM resepsiyonunda SODEM Başkanı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer açılış konuşması yaptı.

"AB'Yİ TÜRKİYE'DEKİ SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİKLE TANIŞTIRDIK"

Sodem Başkanı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok verimli görüşmelerde bulunduklarını belirterek, "Hem yerel yönetimler hem de CHP adına yapmamız gerekenlerle ilgili çok yol kat ettik. Görüşmelerimizi bir rapor halinde CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na sunacağız. Genel olarak aradaki boşluğu kapatıyoruz diyebilirim. Biz de Avrupa Birliği'ni gerçekten AB değerlerine sahip çıkan, içtenlikle bu değerleri savunan, kendi mevcudiyetini bu değerlerde bulan sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile tanıştırmaya çalışıyoruz. SODEM 7- 8 milyon insanı temsil eden bir dernek ancak derneğin temsil kabiliyetinin önümüzdeki günlerde daha da güçleneceğini ve bu sayede AB-Türkiye ilişkileri içinde daha çok rol oynayacağını düşünüyorum" dedi.

Soyer, Avrupa Parlamentosu sosyalist siyasi danışmanı Maria Muniz de Urquzia ile olan görüşmelerini ise "Ortak değerleri savunduğumuzu kendisine hatırlattık. Avrupa Birliği tarafları ne yazık ki ne kadar ortak paydamızın olduğunun farkında değiller. Oysa sosyal demokrasi hareketi, felsefesi insanlığın refahının artmasında, özgürlüklerin, insan haklarının gelişmesinde çok önemli rol oynamıştır. Sosyal demokratlar, sosyalistler, solcular birbirleriyle yakın ilişki içinde olmak ve birbirlerine kol kanat germek zorundadırlar. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak anlatmaya çalıştık. Tahmin ediyorum onlar da bizi artık daha iyi anlıyorlar" sözleri ile ifade etti.

İZMİRLİ BAŞKANLARDAN SUNUM

Open Days Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası etkinliği kapsamında 'Ulaşılabilir sağlık hizmetleri' teması çerçevesinde bir araya gelen yerel idareler ortaklığında Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina Buca Belediyesi'nin çalışmalarından oluşan bir sunum gerçekleştirdi. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar 'Kentsel ekonominin gelişmesi'; Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer 'Küçük işletmelerin desteklenmesinde yerel perspektifler' konularını ele alan yerel yönetimler ortaklıklarında yer aldı ve konferanslarda kendi tecrübelerini, örnek çalışmalarını, belediye hizmetlerini paylaşarak, geleceğe dönük çalışmalar hakkında istişarelerde bulundu.

Heyet ayrıca, Avrupa Sosyalist Partisi Kadın Başkanı Zita Gurmai, Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye ile ilişkiler Çalışma Grubu Başkanı Heinz Lehmann, Bölgeler Komitesi Genişleme Strateji Raportörü Franz Schausberger, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü - Türkiye Masası Şefi Jean-Christophe Filori, Saint Josse Belediye Başkanı Emir Kır, Rhone Alpes Bölgesi Başkan Yardımcısı, Bölgeler Komitesi Sosyalist Grup üyesi ve Türkiye Çalışma Grubu Eski Başkanı Bernard Soulage, CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç, T.C. AB nezdindeki Daimi Temsilci Büyükelçi Selim Yenel, TÜSİAD uluslararası koordinatörü ve Brüksel Temsilcisi Bahadır Kaleğası ile toplantılar gerçekleştirdi. - İZMİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Avrupa Birliği Seferihisar Davut Tunç Türkiye Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title