Bu Çaresizliğe 'Dur' De" Yardım Kampanyası - Haberler
Haberi Paylaş

Bu Çaresizliğe 'Dur' De" Yardım Kampanyası

AA - Yerel
Bu Çaresizliğe 'Dur' De' Yardım Kampanyası

AK Parti Ankara İl Başkanlığınca Suriyelilere yardım amacıyla düzenlenen "Bu Çaresizliğe 'Dur' De" kampanyası kapsamında gıda, beyaz eşya, giysi, temizlik, kırtasiye ve oyuncak taşıyan 60 tırlık konvoy Kahramanmaraş'a ulaştı Yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Necip Fazıl Kültür Merkezi önünde alkışlar eşliğinde karşılandı.

AK Parti Ankara İl Başkanlığınca Suriyelilere yardım amacıyla düzenlenen "Bu Çaresizliğe 'Dur' De" kampanyası kapsamında gıda, beyaz eşya, giysi, temizlik, kırtasiye ve oyuncak taşıyan 60 tırlık konvoy Kahramanmaraş'a ulaştı

Yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Necip Fazıl Kültür Merkezi önünde alkışlar eşliğinde karşılandı.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Sıtkı Güvenç, düzenlenen törende, Kahramanmaraşlıların 4 yıldan beri Suriyeli sığınmacılara sahip çıkarak, kardeşliklerini layıkıyla yerine getirdiğini söyledi.

Kentte 70 bin muhacirin yaşadığını dile getiren Güvenç, bunların 17 bininin çadır kentte barındığını, diğerlerinin de şehir merkezi ve ilçelerde yaşadığını belirtti.

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 700 bin Suriyelinin yaşadığını anımsatan Güvenç, şöyle konuştu:

"Devlet olarak, iktidar olarak bu kardeşlerimize gönlümüzü, kapımızı açtık. Ülkü genelinde de her türlü yardımı yapma gayreti içerisindeyiz. Türkiye'nin yaptığı yardım 4,5 milyar doların üzerinde. Bu insan hakları savunucusu olarak geçinen çağdaş devletlerin Suriyeli kardeşlerimize yaptıkları toplam yardım tutarı ise sadece 250 bin dolar. 4,6 milyar dolar nerede 250 bin dolar nerede? Bizim bu yardımı niye yaptığımızı, nasıl yaptığımızı anlamaları da mümkün değil.

Hem yardım etmiyorlar, hem de misafir etmiyorlar. Şu anda sadece Avrupa ülkelerinin Suriyeli kardeşlerimizi misafir ettikleri, nitelikli insan gücü. Eğitimli, yetişmiş, insan gücü dışında kesinlikle Suriyeli kardeşlerimizi kendi sınırlarından içeriye almıyorlar. Fakat Türkiye, açık kapı politikasıyla kim gelirse ertesi gün kapısını açıyor. ya bir kampa ya da bir eve misafir ediyor."

"Bir lütuf değil, bir yardım da değil, bu onların hakkı"

AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı da "Bu Çaresizliğe 'Dur' De" Yardım Kampanyası hakkında bilgi verdi.

Önce Kuzey Irak ve daha sonra Suriye'de savaştan kaçarak çocuklarını, canlarını, geleceklerini Türkiye'ye emanet edenlere kucak açtıklarını belirten Yamalı, "Çünkü bölgenin en güçlü devleti Türkiye ve kardeşler de burada" dedi.

Mağdur ve mazlum insanların ihtiyaçlarına cevap verileceğini dile getiren Yamalı, şunları kaydetti:

"Bu kardeşlerimiz bizim yabancımız değil. Yüzyıllardır beraber yaşadığımız aynı sınırı paylaştığımız aynı sevinci aynı kederi paylaştığımız insanlar. Çanakkale'de beraberce yan yana savaştığımız insanlar. Bu yaptıklarımız esasında bir lütuf değil, bir yardım da değil, bu onların hakkı. Biz onların bu hakkın vermekle mükellef olan kardeşleriyiz. Yaptığımızda bundan ibarettir. Biz de burada sadece bir vesileyiz. Bu yardımları yapanlar bizler değiliz. Bu yardımları yapan bu millettir. Bu millet kardeşlerine yardım etmiş, kardeşlerini korumuştur. Bu kardeşlerimizle beraberliğimiz kıyamete kadarda da sürecektir."

"Seymenlere" teşekkür

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Metin Doğan ise Ankara'yı ve seymenleri, edeler diyarında Sütçü İmam'ın torunları olarak birkez daha selamladıklarını söyledi.

Kahramanmaraşlıların 3 yılı aşkın süredir ensar ruhuyla Suriyeli kardeşlerini bağrına bastığını ifade eden Doğan, "Onların misafir ettiğini gören Ankaralı hemşehrilerimiz Ankara İl Başkanımızın önderliğinde büyük bir kampanyaya imza attılar. Hijyen malzemelerinden, her türlü gıda maddesine kadar ev tekstilinden beyaz eşyaya kadar birçok kalemde yardım tırlarını doldurarak Kahramanmaraş'a gönderdiler" diye konuştu.

Doğan, yardımların belediyeler tarafından ihtiyaçları belirlenecek sığınmacılara dağılacağını sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay'ın da konuşma yaptığı törende Abdulhamithan Camisi imamı Ömer Faruk Şirikçi dua etti.

Heyet, daha sonra Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde kurulan yardım merkezlerini ziyaret ederek, Suriyeli aileleri elbise dağıttı. 17 bin Suriyelinin barındığı çadır kenti de gezen heyet, iki çadıra misafir oldu.

Suriyeli aileler ise yardımlardan dolayı AK Parti Ankara İl Başkanı Yamalı'ya teşekkür etti.

AA / Yerel

Necip Fazıl Kısakürek, Kahramanmaraş, Ak Parti, Yerel, Haberler

title