Haber : Aydın'da 27 Mart Akşamı Başkanlık Sistemi Anlatılacak - Haberler

Haberi Paylaş

Aydın'da 27 Mart Akşamı Başkanlık Sistemi Anlatılacak

Aydın'da 27 Mart Akşamı Başkanlık Sistemi Anlatılacak

AK parti Aydın Milletvekili Aday Adayı ve Siyaset Bilimci Hüseyin Turgut, 27 Mart Cuma gün akşamı Aydın’da gerçekleştirilecek “Başkanlık Sistemi ve Yeni Türkiye” konulu konferansa tüm Aydınlıların davetli olduğu açıkladı.

AK parti Aydın Milletvekili Aday Adayı ve Siyaset Bilimci Hüseyin Turgut, 27 Mart Cuma gün akşamı Aydın'da gerçekleştirilecek "Başkanlık Sistemi ve Yeni Türkiye" konulu konferansa tüm Aydınlıların davetli olduğu açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Makamına sunulan projenin koordinatörlüğünü de yapan Siyaset Bilimci ve AK Parti Aydın Milletvekili Aday Adayı Hüseyin Turgut, bir yandan Ak Parti 25. Dönem milletvekilliği adaylık sürecini yürütürken diğer yandan Abdurrahman Dilipak, Ömer Turan, Fatih Tezcan, Mehmet Metiner, Kenan Yasan gibi Türkiye Kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerle konferanslarda konuşmacı olarak görev alıyor.

Daha önce ülkenin değişik illerinde gerçekleştirilen konferansların 27 Mart günü Aydın'da gerçekleştirileceğini Belirten Turgut, " Yeni Türkiye'de siyasal sistem arayışları, başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerine geçiş tartışmaları, çözüm süreci, yeni anayasa yapım süreçleri, yeni Türkiye'nin 2023 ve 2071 vizyonunun ne anlam taşıdığı, siyasi uzlaşma kültüründeki eksikliklerimiz, siyasi istikrarsızlığa sebep olan süreçler, yasama organı üyelerinin etkisizliği, yürütme organının sorumluluğu ve bu sorumluluğu harekete geçirme sürecinde karşılaşılan vesayetçi jakoben tutumlar gibi bütün bu konulara ilişkin toplumsal bir farkındalık ve bilinç geliştirmeye olan ihtiyaç bizim bu projeyi oluşturmamızın asıl nedenidir" dedi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bilgisi dahilinde Türkiye'nin Çeşitli illerini dava şuuruyla dolaşmakta olduklarını belirten Hüseyin Turgut, "Ağrı'dan Hatay'a, Urfa'dan, Denizli'ye, Trabzon'dan İstanbul'a, Ankara'ya dek şu ana kadar 20 il ve nüfusu yüzbin'in üzerindeki büyük ilçelerimizde bu konferansları gerçekleştirdik. Tabi her siyasi sistemin kendi açısından yararları ve sakıncaları olduğundan Türkiye'de hükümet istikrarının yanı sıra siyasi istikrarı da sağlayacak olan, denge ve fren mekanizmalarının olduğu gerçek anlamda kuvvetler ayrılığı ilkesini harekete geçiren, Başkanlık sistemi konusunun iyi anlaşılmasını arzuluyorum. Bu bir rejim değişikliği değil bir yönetsel sistem değişikliğidir. Bunun yanında temel hak ve özgürlükleri, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü korumaya hizmet etmesi, temsilde adalet ve nitelik problemlerine ilişkin getirdiği çözüm önerileriyle büyük ve güçlü devlet olmanın gereğidir. Türkiyenin büyüyüp gelişmesinden rahatsız olan malum çevrelerin ve onların yerleşik uzantılarının kamu oyuna negatif algı operasyonlarıyla telkin ettiği gibi bölünme, parçalanma, diktatörlük veya özerklik falan değil tam tersine yönetimde yerindelik ve kaynak mobilizasyonunda hızlanma, temsilde nitelik ve adalet gibi Türkiye siyasetin kronikleşmiş problemlerinin çözümüdür" diye konuştu.

Konferansın 27 Mart 2015 Cuma günü saat 20: 00 da Aydın Efeler Kültür Merkezi'nde gerçekleştirileceğini kaydeden Turgut, "İstanbul ve Ankara'dan gelen uzmanların da katılacağı bu etkinliğe tüm hemşehrilerimiz davetlidir. Bu projenin Aydın ayağında paydaş olan Aydın STK Platformu ve Platform çatısı altındaki tüm dernek, sendika ve vakıf yönetimlerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. - AYDIN

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Başkanlık Sistemi Türkiye 27 Mart Aydın Yerel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title