Haberi Paylaş

Ayağı kırılan sultan papağanı takılan platinle yürüdü

Yerel Haberler

Ayağı kırılan sultan papağanı takılan platinle yürüdüZONGULDAK Zonguldak'ta ayağı kırılan Zarife isimli 7 yaşındaki sultan papağanın sol ayağına 0.1 milimlik platin takılarak tekrar yürümesi sağlandı.

Ayağı kırılan sultan papağanı takılan platinle yürüdü

ZONGULDAK Zonguldak'ta ayağı kırılan Zarife isimli 7 yaşındaki sultan papağanın sol ayağına 0.1 milimlik platin takılarak tekrar yürümesi sağlandı.

Zonguldak'ta Betül Göksel'e ait Zarife isimli 7 yaşındaki sultan papağanın sol ayağı kırıldı. Hayvan sahibi Göksel, papağını kent merkezindeki veteriner kliniğe getirdi. Veteriner hekim Önder Alkan tarafından ameliyata alınan Zarife isimli papağana Türkiye'de nadir gerçekleşen ve sadece gaz anestezisi ve cerrahi mikroskopun gerektiği işlem yapılarak sol ayağına 0,23 cm kemiğe 0.1 milimlik platin koyuldu. Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan papağanın yapılacak yetkinliklerin ardından tekrar yürümesi planlanıyor.

Veteriner Önder Alkan, "7 yaşında Zarife isimli cennet papağını. Ayağını kırmış. Alt bacağını kırmış. Maalesef bunu kuşlarda tedavi etmek çok zor. Atele almak çok zor. Kuşlar orayı kemirdiği için. Bırakıldığı zamanda kuşlar kangren olabiliyor. Çok ince bir ameliyatı var. Türkiye'de nadir yapılan bir ameliyat. Biz merkezimizde bunu yapıyoruz. Bunu yapabilmek için alet gerekiyor. Gaz anestezisi artı mikro cerrahi mikroskop gerekiyor. 0,23 cm kemiğe platin koyuyorsunuz. 0.1 milimlik bir platin koyuyorsunuz. Buda mikro cerrahi gerekiyor. Bu operasyonu gerçekleştirdik. Bütün Göksel'e ait bir hastamız. Bugün ameliyatımızı yapıp taburcu ettik. İnşallah düzelecek. 1 hafta sonra kontrollerini yapacağız. Çok ince bir işçilik gerektiği için mikro cerrahi mikroskop gerektiği için her merkezde bu bulanamıyor. Dolayısıyla nadir yerlerde yapılabiliyor" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Emre Can Bayram - Yerel

Zonguldak Türkiye Göksel Yerel Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title