Askerde gördüğü kağnılar geçim kapısı oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Askerde gördüğü kağnılar geçim kapısı oldu

İhlas Haber Ajansı - Mert Taha Varol - Yerel
 - Güncelleme:

Askerde gördüğü kağnılar geçim kapısı oldu Sivaslı Nejdet Çekmen İstanbul'da Askeri Müze'de askerlik görevini yürütürken onarımını yaptığı fayton ve kağnılar yıllar sonra gelir kapısı oldu Sivaslı Nejdet Çekmen İstanbul'da Askeri Müze'de askerlik görevini yürütürken onarımını yaptığı fayton...

Askerde gördüğü kağnılar geçim kapısı oldu

Sivaslı Nejdet Çekmen İstanbul'da Askeri Müze'de askerlik görevini yürütürken onarımını yaptığı fayton ve kağnılar yıllar sonra gelir kapısı oldu

SİVAS - Sivaslı Nejdet Çekmen İstanbul'da Askeri Müze'de askerlik görevini yürütürken onarımını yaptığı fayton ve kağnılar yıllar sonra gelir kapısı oldu.

Sivas'ta Karayolları Genel Müdürlüğünden emekli olduktan sonra kendisini tamamen el işçiliğine ve kağnı yapımına adayan Çekmen, yaptığı kağnıları müzeler ve çiftliklerde dekor olarak kullanılmak üzere satıyor. Yaklaşık 1.5 metre boyunda yaptığı at arabaları, faytonları ve kağnıları 4 bin lira civarında bir bedelle satıyor. Çekmen, yaptığı ürünlerin tarihi hakkında araştırmalar yaparak, kitaplar okuduğunu belirterek, tarihini okumadan ve iyice tanımadan yapılacak ürünlerin uydurma olacağını söyledi.

Kağnı merakı müzeden geliyor

Nejdet Çekmen, askerlik yaptığı sırada komutanından el sanatları hakkında çok şey öğrendiğini belirterek, "İstanbul'da Askeri Müze Mehteran takımındaydım, nakkare çalıyordum. Orada ki müzeye birkaç sefer nöbete gittim. Müzede ki tarihi eserleri görünce içimde merak uyandı. Önünde tarihi toplar vardı. Tekerlerinin çürümüş olduğunu görünce komutanlardan müsaade aldım. Onların tekerlerini onardım. Herkes beğenince orada bana bir cesaret geldi. Abdülhamit Han'a ait müzede ki faytonu tekerleri kırılmış, kasası çarpılmıştı. Onları da onardım. Onun haricinde müzelerde çok eserlerim var. Silah tamiri, sedefçilik, her şeyi orada öğrendim. Bir komutanımız vardı, bana çok şeyler öğretti" şeklinde konuştu.

Gerçek faytonlarda yapıyor

Çekmen, binilebilecek faytonlarda yaptığını söyleyerek, "Normal binilecek faytonu 2 ayda bitirebiliyorum. At arabalarını genelde, Antalya, Kayseri, İstanbul'dan alıyorlar. Bizim Sivas'ta bu tür şeyler çok fazla ilgi görmüyor. Bu at arabasını 1.5 metrelik yaptığım zaman 4 bin liraya veriyorum. Kayseri'de ki müşterilerim benden alıp 8-12 bin arasında satıyor. Ben hakkım neyse onu alıyorum. Oda onların nasibi helal olsun. Emekli olduğum için burada oyalanıyorum, günde 2-3 saat çalışıp gidiyorum. Bunları genelde mağazaların vitrinlerinden tut çiftlik ve bahçelerde maket ve süs eşyası olarak kullanıyorlar. Ben fotoğraf ve ölçüye bakamam, neyi görürsem hafızama kazınır ve yaparım. Bunun haricinde yaptığım malzemelerin tarihini çok okurum. Tarihini okumadan bir şey yaparsan uydurma olur" ifadelerinin kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Mert Taha Varol - Yerel

Yerel Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title