Aşık Veysel, Vefatının 43'üncü Yılında Şiirleri ve Türküleriyle Anıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Aşık Veysel, Vefatının 43'üncü Yılında Şiirleri ve Türküleriyle Anıldı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Aşık Veysel, Vefatının 43'üncü Yılında Şiirleri ve Türküleriyle Anıldı

’Benim Sadık Yarim Kara Topraktır’ diyen Büyük Ozan Aşık Veysel Şatıroğlu, vefatının 43’üncü yılında Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği programla anıldı.

'Benim Sadık Yarim Kara Topraktır' diyen Büyük Ozan Aşık Veysel Şatıroğlu, vefatının 43'üncü yılında Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği programla anıldı. Aşık Veysel'in şiirlerinin okunup türkülerinin söylendiği etkinlikte konuşan Veysel'in torunu Çiğdem Özer, "Dedemin 21'inci yüzyıl için 50 yıl önce söyledikleri, bugün yolumuzu aydınlatıyor" dedi.

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Büyük Ozan Aşık Veysel Şatıroğlu, vefatının 43. yılında Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği'nin birlikte düzenlediği programda anıldı. Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programa Beylikdüzü Kaymakamı Adem Ünal, Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı Av.Turan Taşkın Özer, AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanı Av. İsmail Damat, İstanbul Sivaslılar Derneği Konfederasyon Başkan Vekili İsmail Karabiber katıldı. Gecenin onur konuğu ise Veysel'in torunu Çiğdem Özer oldu.

Sahnede ses sanatçısı ve aynı zamanda Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Ünver başta olmak üzere sanatçılar Elif Buse Doğan, Sercan D. Erkeker, Canan Çal, Aşık Veysel'in türkülerini koro ve solo performanslarla seslendirdi. Şefliğini Zafer Gündoğdu'nun yaptığı konserde benzersiz eserler herkese duygusal anlar yaşattı.

Konserde, 'Dostlar Seni Unutur Mu?', 'Benden Ala Çiçek Var Mı?', 'Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım', 'Güzelliğin On Para Etmez', 'Anlatamam Derdimi Dertsiz İnsana', 'Ağ Gülüm' gibi Türküler billur seslerden dinlendi. Program açılışında konuşan Dernek Başkanı Halit Tuna, 5'incisi düzenlenen geceye katılanlara teşekkür edip Veysel'in şiirlerinden örnekler vererek, "Toplumu birleştiren birlik ve beraberlik şiirlerini bugün daha çok fark ediyoruz" diye konuştu.

"AŞIK VEYSEL'İN ADI İLÇEMİZDE ÖMÜR BOYU YAŞAYACAK"

Geceye katılan ve dedesinin bilinmeyen yönlerini anlatan Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer, Veysel'in şiirlerinde bahsettiği konuların derinliğinden söz ederek, "Dedemin 21'inci yüzyıl için 50 yıl önce söyledikleri, bugün yolumuzu aydınlatmakta" dedi.

Aşık Veysel isminin çok büyük bir değer olduğuna değinen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi adıyla var olan okulumuz, ilçede bu ismi ömür boyu yaşatacak. Bu bizim için çok büyük bir onur. Birlik beraberliğe çok ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz ve Veysel gibi daha birçok değerin bizlere bıraktığı düşünceleri hayatımıza endeksleyerek yaşamalıyız" ifadelerini kaydetti.

Veysel şiirlerinden derleme yapmak istediklerinden de bahseden İmamoğlu, Özer'in yardımını istediklerini ve Aşık Veysel'in eserlerini tüm Türkiye'ye dağıtmak istediklerini anlattı. - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Beylikdüzü Belediyesi Aşık Veysel Şatıroğlu İstanbul Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title