Haberler

Akhisar, 550 Yıllık Kardeşlerini Ağırlıyor

Yaşanan terör olayları nedeniyle eğlence kısmı iptal edilen 557’nci Akhisar Çağlak Festivali kapsamında Akhisar’a gelen Bosna-Hersekli misafirler Akhisar Belediyesi tarafından ağırlandı.

Yaşanan terör olayları nedeniyle eğlence kısmı iptal edilen 557'nci Akhisar Çağlak Festivali kapsamında Akhisar'a gelen Bosna-Hersekli misafirler Akhisar Belediyesi tarafından ağırlandı.

Saraybosna'ya 90 kilometre uzaklıkta bulunan Travnik şehrinde bulunan Elçi İbrahim Paşa Medresesi Müdürü Dzevdet Sosic ve medrese öğretmenleri ile öğrencilerini konuk eden Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı misafirlerini makamında ağırladı.

Bu yıl Bonsa-Hersek'in Donji Vakuf Belediyesi'ne bağlı Prusac (Akhisar) kasabasında kutlanacak olan 506. Ayvaz Dede Şenlikleri ile 557. Çağlak Festivali'nin dünyada kardeş festival olarak tek olduğu ifade edilirken Elçi İbrahim Paşa Medresesinin ise UNESCO tarafından dünya mirasları listesine girmesi için girişimlerde bulunulduğu bildirildi.

ALLAH BU HEYECANIMIZI ÖLDÜRMESİN

100 yılda olsa Bosna ile aralarındaki heyecanın bitmeyeceğini ifade eden Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, "2010 yılından buyana sürekli bu köprüyü kurmuş olmamız bizi çok mutlu ediyor. Bunu devam ettirebilmek aynı medeniyetin evlatları olarak bizim için çok değerlidir. Biz Bosna'ya geldikten sonra, Bosna ile tanıştıktan sonra hayatımız çok değişti. Her yıl Bosna'ya gitmeyi özlüyoruz, artık Bosna'da kendimizi çok daha oralıymış gibi hissediyoruz. İnşallah bu geliş-gidişlerimiz bundan sonra hiç bitmez, biz Boşnak kardeşlerimizin buraya gelmesinden dolayı her zaman büyün heyecan duyuyoruz. 100 yılda gitsek aynı heyecanı yaşayacağız, Allah bu heyecanımızı öldürmesin. Bu gidiş-gelişlerimiz daha da artarak daha da derinleşerek devam eder. Biz bunu güçlendirmek için somut adımlar da atıyoruz." dedi.

AYVAZ DEDE ŞENLİKLERİNE 28 MÜSLÜMAN ÜLKEDEN BİN BELEDİYE BAŞKANI KATILACAK

557 Yıllık Çağlak Festivali ile 506 yıllık Ayvaz Dede Şenliklerinin ortaklaşa kutlanan en uzun soluklu festivaller olduğuna dikkat çeken Tarihçi ve Araştırmacı Kefayettin Öz, "Bosna bizim için çok önemli ancak Elçi İbrahim Paşa Medresesi çok daha da özel. Takdiri ile Travnikli Elçi İbrahim Paşa Prusac ve Akhisar'ı 550 yıl evvel önce kardeş kılmıştır. Biz sadece dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Osmanlı'nın ortaklarında değil aynı zamanda Ayvaz Dede'nin kardeşleriyiz. Ayvaz Dede son zamanlardaki ortak çalışmalarımızdan dolayı Türk Dünyası ve Müslüman Dünyası'nda bilinmeye başladı. Şimdi Salih Hızlı bey ve Donji Vakuf Belediyesi'nin ve düzenleme komitesi başkanı olarak Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi ile beraber biz bunu UNESCO dünya mirası listesine girmesi çabası içerisindeyiz. İki ayrı ülkede aynı şenlik uygulamanın 500 yıldır beraber yapıldığı dünyada hiçbir örneği olan festival veya şenlik yok. Türkiye'de UNESCO ile ilgili birime Donji Vakuf Belediye Başkanı ve Akhisar Belediye Başkanlığı olarak beraber müracaatımızı yaptık. 1 hafta sonra UNESCO'nun yetkilileri Akhisar'a gelip bu festivali inceleyeceklerdir. Ay sonundaki Ayvaz Dede Şenliklerine de gelip oradaki şenlikleri izleyeceklerdir. Allah'ın izniyle UNESCO eğer dünya mirası olursa sadece Müslümanların değil bütün evrenin bildiği ve sevdiği bir festival olacaktır. Bu da bize en kötü halde dahi dünya mirası olduğu için korunmasını sağlayacaktır. Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin organizesiyle bu sene Ayvaz Dede Şenlikleri'nde 28 Müslüman ülkeden Bin tane belediye başkanı geliyor, ilk defa böyle bir kalabalık gelecek. Büyük olasılıkla Elçi İbrahim Paşa Medresesi Dünya Mirası olarak kabul edilecektir" diye konuştu.

Beş yıldır Travnikli öğrencilerin Akhisar'a gelmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Elçi İbrahim Paşa Medresesi Müdürü Dzevdet Sosic ise şunları söyledi:

"Bizleri her yıl burada çok sıcak karşılıyorsunuz. Bosna'yı sevdiğinizi duymak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Biz çalıştık, inşallah daha fazla çalışacağız ve sizlerin gelişi ile daha çok iyi olacağız. Burada beni asıl en çok mutlu eden Aliya İzzet Begoviç isimli okul oldu. Medresemiz bu sene 310'uncu yılını kutluyor, bu da gösteriyor ki 310 senedir kültürümüzü devam ettiriyoruz. Akhisar'da yeni yapılacak bir camiye de Ayvaz Dede'nin isminin verilecek olması bizlere ayrı bir mutluluk vermiştir"

Ziyaretin sonunda Bosnalı misafirler Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcıları Ömer İşçi, Ali Velestin ve Araştırmacı ve Tarihçi Kefayettin Öz'e hediyelerini takdim etti. - MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Salih Hızlı Akhisar Yerel Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title