Ağrı'da "Gadir İ Hum Bayramı" Etkinlikleri - Haberler
Haberi Paylaş

Ağrı'da "Gadir İ Hum Bayramı" Etkinlikleri

AA - Yerel
Ağrı'da 'Gadir İ Hum Bayramı' Etkinlikleri

Taşlıçay ilçesinde "Gadir i Hum Bayramı" çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Taşlıçay ilçesinde "Gadir-i Hum Bayramı" çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Taşlıçay Ehlibeyt Gençlik Derneği tarafından Ehlibeyt Yeşil Cami Aşevi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan kaymakam Atif Çiçekli, İslam dininin güçlü bir dün olduğunu belirterek, "O kadar büyük bir dindir ki asırlarca Müslüman düşmanları tarafından bölünmeye ve parçalanmaya çalışılmış fakat tüm uğraşlara rağmen dimdik ayakta durmuştur. Böylesine güzel bir dine sahip olan tüm kardeşlerimize birlik ve beraberlik diiyorum ve Gadir-i Hum Bayramı'nı da kutluyorum" dedi.

Ehl-i Beyt Yeşil Cami İmamı Hüseyin Adem Bocuk, Hz. Muhammed'in hicretinin 10. yılında veda haccı dönüşünde Hz. Ali'yi halife olarak ilan ettiği gün olduğu için bu günü Gadir-i Hum Bayramı olarak kutlandığını söyledi.

Bu bayramın özellikle Caferi mezhebinde olanlar tarafından her yıl kutlandığını ifade eden Bocuk, "Gadir-i Hum Hz. Muhammed'in veda haccı dönüşünde 'Ben kimin mevlasıysam Ali'de onun mevlasıdır' diyerek kendisinden sonraki vasisinin Hz. Ali olarak tain ettiği gündür. Bugün kardeşliğin, İslam'da birliğin ve 'La İlahe İllallah' diyen kalplerin bir olduğu gündür. Bu güzel günün tüm İslam alemine vahdet getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Kur'an- Kerim tilaveti ve ilahilerin okunduğu programda davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Etkinliğe, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Haydar Pekdoğan, Cumhuriyet Savcısı Yasin Başbay, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz,  Ehl-i Beyt Derneği Başkanı Mehmet Bayat ile çok sayıda vatandaş katıldı. - Ağrı

AA / Yerel

Atif Çiçekli, Taşlıçay, İslam, Ağrı, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title