Haberler

AEDAŞ'tan Isparta'daki elektrik kesintisine dair açıklama

Güncelleme:

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş (AEDAŞ), Isparta'da yoğun kar yağışı sonrası yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili, "Isparta'da 2021 yılında toplam arıza sayısı bin 100 iken, yoğun kar yağışı nedeniyle 3 Şubat Perşembe günü toplam 12 bin arıza ve hasar oluşmuştur.

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş (AEDAŞ), Isparta'da yoğun kar yağışı sonrası yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili, " Isparta'da 2021 yılında toplam arıza sayısı bin 100 iken, yoğun kar yağışı nedeniyle 3 Şubat Perşembe günü toplam 12 bin arıza ve hasar oluşmuştur. Bölgede 10 yılda gerçekleşen toplam arıza ve hasar sayısı bir günde yaşanmıştır" açıklamasını yaptı.

AEDAŞ'tan Isparta'daki elektrik kesintisine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, AEDAŞ'ın görev bölgesinde yer alan Isparta'da 3 Şubat Perşembe günü başlayan ve normal mevsimsel koşullara göre 45 günde yağacak karın 11 saat gibi bir sürede bölgeyi etkisi altına alması nedeniyle enerji iletim ve dağıtım hatlarında arızaların meydana geldiğine dikkat çekildi. Bu süreçte AEDAŞ ekiplerinin kamu ve özel sektör işbirliği ile gece gündüz demeden bölgeye enerji sağlamak için var gücü ile çalıştığı belirtilen açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada şirket ve hissedarlarına yönelik ağır bir saldırı olduğu kaydedildi. Açıklamada, "Yıllardır enerji sektöründe var olan, açık ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilen özelleştirme ihalelerinde en yüksek teklifi vererek elektrik dağıtım sektörüne adım atan Cengiz ve Koloğlu Grubu ile elektrik dağıtım alanında hizmet veren şirketimize yönelik olarak 'hiçbir belge, bilgiye dayanmadan, tamamen bir algı oluşturmaya yönelik olarak yapılan' yayınlara karşı yasal yollara başvurma hakkımız saklı kalmak şartıyla kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur" denildi.

"21 dağıtım şirketi düzenli olarak denetleniyor"

Yatırımların denetlenmediği iddialarının gerçek dışı olduğu vurgulanan açıklamada, "Elektrik dağıtım sektöründe özelleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından bu alanda Türkiye genelinde faaliyet gösteren 21 dağıtım şirketi düzenli olarak denetlenmekte, yatırım programları EPDK tarafından 5'er yıllık dönemler halinde belirlenerek devreye alınmaktadır. Bu süreç içerisinde diğer şirketlerde olduğu gibi AEDAŞ'ta da rutin denetimler yapılmış, hatalı hiçbir işlem bulunmadığından herhangi bir cezai yaptırım söz konusu olmamıştır. Özelleştirme sürecinin tamamlandığı 2013 yılından bu yana AEDAŞ, EPDK'nın onayı ve kontrolü ile hizmet bölgesindeki tüm yükümlüklerini eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Antalya, Burdur ve Isparta'nın enerji altyapısını güçlendirmek, bölgeye kesintisiz enerji sağlamak için 2013-2020 yılları arasında yapılan yatırımlar toplamı 4 milyar TL'yi bulmuş, 4. uygulama döneminin ilk yılı olan 2021'de de bölgede 825 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 2021 yılı içinde yine EPDK'nın denetim ve kontrolünde gerçekleşen periyodik bakım çalışmaları için toplamda 95,4 milyon TL tutarında harcama yapılmıştır" denildi.

1 günde 12 bin hasar ve arıza oluştu

EPDK'nın onayı ile 2021-2025 yılları arasını kapsayan 4. uygulama döneminde Antalya, Burdur ve Isparta'ya yapılacak yatırım tutarının 4 milyar 500 milyon TL'nin üzerinde olacağına dikkat çekilen açıklamada, "Elektrik dağıtım hizmetinde atmosferik olayların etkisi büyük olduğundan kar, tipi, fırtına, sel gibi olağanüstü hava koşullarına karşı hazırlıklı olmak için AEDAŞ'ın kendi bünyesinde özel bir meteoroloji ekibi, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile yakın temas halinde çalışmaktadır. Isparta'da 3 Şubat Perşembe günü başlayan yoğun kar yağışından önce AEDAŞ, meteorolojiden gelen uyarılar çerçevesinde bölgedeki araç ve saha personelini güçlendirerek ilk tedbirleri almıştır. Ancak kar yağışının beklenin de üzerinde olması ve normalde 45 günlük karın 11 saatte yağması nedeniyle havai şebeke üzerinde meydana gelen kar ve buz yükü, proje usul esaslarına göre yapılan şebeke tasarımının çok üzerinde bir yüklenmeye sebebiyet vermiştir. Bu durum da bazı dağıtım ve havai hat unsurlarının ağır hasar almasına yol açmıştır. Kırsal kesimde kar kalınlığının bazı bölgelerde 1-1,5 metreyi bulması, dağıtım hatlarında kar ve buz yükü nedeniyle doğan hasarlara ulaşmayı zorlaştırırken arızalara müdahaleleri güçleştirmiştir. Isparta'da 2021 yılında toplam arıza sayısı bin 100 iken, yoğun kar yağışı nedeniyle 3 Şubat Perşembe günü toplam 12 bin arıza ve hasar oluşmuştur. Bölgede 10 yılda gerçekleşen toplam arıza ve hasar sayısı bir günde yaşanmıştır" ifadelerine yer verildi.

653 personel ve 273'ü aşkın araçla müdahale edildi

3 Şubat tarihinden itibaren bölgede yaşanan kesintilere karşı kamu-özel sektör elbirliği ile özverili bir çalışma sergilediği kaydedilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"TEDAŞ koordinasyonunda Türkiye'nin farklı bölgelerinde dağıtım hizmeti veren Boğaziçi, Çamlıbel, Enerjisa, ADM, GDZ, Meram, Uludağ, Osmangazi, Sakarya EDAŞ ve TREDAŞ tarafından bölgeye destek amaçlı personel takviyesi yapılmıştır. 653 personel, 273'ü aşkın araç ve 61 jeneratörle aralıksız devam eden kar yağışına karşı olabildiğince kısa sürede abonelerin yüzde 95'inin bulunduğu bölgelere yeniden enerji verilmiştir. Ekipler gece gündüz demeden çalışarak Isparta il merkezi ve ilçe merkezlerinin tamamını enerjilendirmiştir. Tüm ekipler bu süreçte canlarını dişlerine takarak çalışmış, hatta çalışmalar sırasında 2 personelimiz donma tehlikesi geçirerek hastaneye kaldırılmıştır. Ekiplerimiz evinde cihaza bağlı yatan bir vatandaşımıza hızlıca jeneratör desteği ulaştırarak hayatını kurtarmışlardır. Bu sırada kırsal kesimdeki köyleri enerjilendirmek ve oluşan sorunları çözebilmek için 150'ye yakın köy muhtarı ile düzenli olarak iletişim kurulmuştur. Kamu kurum ve kuruluşlarının ana yol ve ara bağlantı yollarını açmasına paralel olarak kent merkezine uzak köylere de ulaşılarak kesintiler giderilmiştir."

"Gecikme bedeli alınmayacak"

Vatandaşların her zaman yanında olduklarını belirten firma, fatura okumalarının 14 Şubat'tan önce gerçekleşmeyeceğini, faturalarda son okuma tarihinden itibaren ilave 30 gün verileceğini ve gecikme bedeli alınmayacağını açıkladı. - ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Isparta Haberler

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 13 zam

İstanbul'da toplu ulaşıma yüzde 13 zam

Erdoğan 'Tahsil edin' talimatı vermişti! Bakan Işıkhan belediyelerin ödeyeceği SGK borcu tutarını açıkladı

Erdoğan "Tahsil edin" talimatı vermişti! Bakan Işıkhan belediyelerin ödeyeceği SGK borcu tutarını açıkladı

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Ankara'yı sarsan iddia: Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu'nun yüzüne telefonu kapattı

Bakmadan Geçme

İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine zam geldi mi? Otobüs, metro, tramvay, vapur, metrobüs ücreti ne kadar oldu, yeni ücretler ne zaman uygulanacak? İETT öğrenci abonmanı ne kadar oldu? 2024 İstanbul'da metro, metrobüs, marmaray ücretleri ne kadar? İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMAYA ZAM || 2024 İstanbul'da otobüs, metro, metrobüs, marmaray ücreti ne kadar oldu? GÜNCEL ALTIN VE DOLAR FİYATLARI || 25 Temmuz altın ve dolar kuru güne nasıl başladı? Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları açıklandı mı? 20 Bin öğretmen ataması sözlü sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Adil Karaismailoğlu kimdir? AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu kaç yaşında, nereli? ÖABT SINAV GİRİŞ BELGESİ || KPSS ÖABT ne zaman, saat kaçta? Sınav giriş belgesi nereden alınır? KPSS ÖĞRETMENLİK ALAN BİLGİSİ SINAV BELGESİ SORGULAMA EKRANI! KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınava giriş belgeleri erişime açıldı mı? MasterChef Türkiye'de Leyla ve Deniz neden tartıştı, ne oldu? TRABZONSPOR- RUZOMBEROK MAÇI İZLE Trabzonspor- Ruzomberok UEFA 2. eleme maçı hangi kanalda, şifresiz mi? Trabzonspor- Ruzomberok maçı ne zaman? Trabzonspor- Ruzomberok maçı saat kaçta, nerede? BİNGÖL'DE NE OLDU? Madde bağımlısı şahıs tutuklandı mı? Olay ne? ANKARA TOPLU TAŞIMA ZAMMI || 2024 Ankara'da toplu taşıma ücretleri ne kadar oldu? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 25 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? 2024 KPSS Alan Bilgisi sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS erken açıklanır mı? KPSS sınav sonucu sorgulama ekranı!
Bollywood'un en ünlü oyuncusu Sara Ali Khan, uçakta üzerine meyve suyu döken hostesi itekledi

Bollywood'un en ünlü oyuncusu Sara Ali Khan, uçakta üzerine meyve suyu döken hostesi itekledi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title