6. Balıklıgöl Şiir Akşamları" Etkinlikleri - Haberler
Haberi Paylaş

6. Balıklıgöl Şiir Akşamları" Etkinlikleri

AA - Yerel
6. Balıklıgöl Şiir Akşamları' Etkinlikleri

"Anadolu'nun Dilleri" temasıyla düzenlenen "6. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamları" etkinlikleri kapsamında, Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen şairler Şanlıurfa'da şiirlerini seslendirdi.

"Anadolu'nun Dilleri" temasıyla düzenlenen "6. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamları" etkinlikleri kapsamında, Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen şairler Şanlıurfa'da şiirlerini seslendirdi.

Anadolu Yazarlar Birliği tarafından, Eyyübiye Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen şairlerin katıldığı program, tarihi Balıklıgöl yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Anadolu Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yusuf Tosun, burada yaptığı konuşmada, kadim bir şehirde bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Şanlıurfa'da bulundukları süre içerisinde Halep, Şam, Kudüs, Mekke ve Medine'nin kardeş şehir olduğunu hissettiklerini aktaran Tosun, "Anadolu'nun kadim bir medeniyet olduğunu ve tam da medeniyetlerin kavşağında yaşadığımızı burada gördük. Türküyle Kürdüyle Çerkeziyle Lazıyla tam da böyle bir medeniyette bir kez daha yaşadığımızı hissettik. ve biz de istedik ki Anadolu'nun dilleriyle bu medeniyetimizi, bu kardeşliğimizi, bu dostluğumuzu, bu naif yüreklerin sesinden dinleyelim. Bu yüzden bu yılki Balıklıgöl şiir dinletisinin temasını 'Anadolu'nun Dilleri'nden oluşturduk" şeklinde konuştu.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ise Şanlıurfa'nın tarih boyunca şiirin ve sanatın merkezi olduğunu ifade ederek, etkinliğin burada yapılmasının anlamlı olduğunu söyledi.

Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Ekinci, "Çözüm sürecinin olduğu bu dönemde, cumhuriyet döneminin en büyük sosyal projesinin gerçekleşmeye doğru hızla ilerlediği bir dönemde 'Anadoluyum ben tanıyor musun' temasıyla böyle bir organizasyon zamana uygun bir şekilde düzenlenmiştir" dedi.

Ekinci, programda Anadolu'daki birçok dilde şiirler okunacağını, sadece Ermenice şiir okunmayacağını, bunun nedeninin ise son birkaç günde Türkiye'ye yönelik baskıcı tavırların olduğunu ifade etti.

Her dilde şiir okundu

Konuşmaların ardından etkinlik kapsamında Zeynep Arkan, Sümeyye Betül, Sıtkı Caney, Sıddık Ertaş, Faruk Habiboğlu, Serdar Kacır, Şakir Kurtulmuş, Bejan Matur, Mustafa Özçelik ve Cihan Ülsen (Türkçe), Hasip Bingöl (Zazaca), Mustafa Özkurt Çupinaşi (Lazca), Hamid Omeri (Kürtçe), Kevser Ruhi (Gürcüce), Zafer Sürer (Çerkezce), Emrah Tahiroğlu (Arapça) şiirlerini seslendirdi.

AA / Yerel

Balıklıgöl Şanlıurfa Türkiye Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title