Haberi Paylaş

130 Yıllık Konak Restore Edildi

130 Yıllık Konak Restore Edildi

Yerel Haberler

Kahramanmaraş'ta, restorasyonu tamamlanan 130 yıllık konak valilik konukevi olarak hizmet verecek.

Kahramanmaraş'ta, restorasyonu tamamlanan 130 yıllık konak valilik konukevi olarak hizmet verecek.

İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklenen "Tarihin Işığında Geleceğimizi Aydınlatalım" projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Deligönüllüler Konağı'nın açılışı yapıldı.

Vali Şükrü Kocatepe, açılışta gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi restorasyonlarla şehrin tarihi dokusunun yeniden canlandırıldığını söyledi.

Tarihi dokuya önem verdiklerini belirten Kocatepe, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıl Kocabaş Konağı'nı turizme kazandırmıştık. Kahramanmaraş'ın tarihi dokusu ve gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu konağı Valiliğimizin konuk evi olarak restore ettik. Şehrin kültürünün burada yaşatılması için çeşitli etkinlikler de yapılabilir."

İl Özel İdare Genel Sekreteri Servet Güngör, Deligönüller Konağı'nın kent mimarisinin özgün örneklerinden biri olduğunu ifade etti.

Konağın 130 yıllık geçmişi bulunduğunu dile getiren Güngör, 2 kattan oluşan konağın alt katının taş, üst katın ise "bağdadi" yapı tarzıyla restore edildiğini ifade etti.

Valilik Konukevi olarak hizmet verecek olan konak için 923 bin TL harcandığı belirtildi.

Açılışa, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Emniyet Müdürü Metin Aşık, İl Sağlık Müdürü İlker Çitil, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Özsoy, DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız ve diğer ilgililer katıldı.

Muhabir: İsmail Hakkı Demir / Ahmet Caner Baysal

Yayıncı: İbrahim Uyar - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA / Yerel

Şükrü Kocatepe Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Konak Yerel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title