Haberi Paylaş

12 Eylül Mağdurları Sokak İsimlerinde Buluştu

Yerel Haberler

12 Eylül Mağdurları Sokak İsimlerinde Buluştu

12 Eylül'de idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu ile Necdet Adalı'nın isimleri Antalya'da iki sokağa verildi.

12 Eylül'de idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu ile Necdet Adalı'nın isimleri Antalya'da iki sokağa verildi.

Kepez Belediyesinin eylül ayı meclis toplantısında, 12 Eylül'de idam edilen sol görüşlü Necdet Adalı ve sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu'nun isimlerinin Kepez'de yaşatılması kararı alınmıştı.

Alınan karar üzerine, Zafer Mahallesi'ndeki 2612 Sokak'a Necdet Adalı'nın, 2617 Sokak'a ise Mustafa Pehlivanoğlu'nun isimlerini taşıyan tabelalar belediye görevlilerince yerleştirildi. Böylece 12 Eylül'de idam edilen farklı siyasi görüşteki iki isim, Kepez'deki Zafer Mahallesi'nde kesişen iki sokakta  buluşmuş oldu.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü yaptığı yazılı açıklamada, 12 Eylül 1980 darbesinin Türkiye Cumhuriyeti'nin en karanlık günleri olduğunu ifade ederek, demokrasinin askıya alındığı o dönemlerde insanların suçsuz yere öldürüldüklerini söyledi.

Sivil siyaset yerine askeri vesayetin tercih sebebi haline getirilmesini meşru görecek oyunlar oynandığını öne süren Tütüncü, şunları kaydetti:

"Kenan Evren'in 'Bir sağdan astık bir soldan' açıklaması hafızalarda utançla yer aldı. Necdet Adalı 17 yaşındayken hapse atıldı. Yaşı büyütülerek idam kararı alındı. Aradan süre geçiyor ve suçu olmadığı anlaşılıyor ama zamansız gelen ölüm geri gelmiyor. O günlerin rejimi için, dengeyi kurmak için bir de sağ görüşlü birini idam etmek gerekiyordu. Pehlivanoğlu suçsuz bir delikanlı. Ailesi idamından 3 gün sonra ziyarete geldiğinde yavrularını kaybettiklerini öğreniyor. Böylesi suçsuz idamların bir daha yaşanmaması ve sivil siyasetin egemen olması için 12 Eylül'ün sembol isimlerinin hatırlanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda sokaklara isimlerini verdik."

Kaynak: AA / Yerel

12 Eylül Antalya Eylül Kepez Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title