Yerel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Paneli Yapıldı.

Yerel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Paneli Yapıldı.

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Yerel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Paneli Yapıldı.

Aydın’da sivil toplum diyoloğu tarafından düzenlenen "AB boyutuyla girişimcilik gelişimi, yerel ürünler ve coğrafi işaretler" paneli büyük ilgi gördü.

Aydın'da sivil toplum diyoloğu tarafından düzenlenen "AB boyutuyla girişimcilik gelişimi, yerel ürünler ve coğrafi işaretler" paneli büyük ilgi gördü.

Türkiye ve AB üye ülkelerindeki sivil toplum anlayışının karşılıklı geliştirilmesi amacına yönelik 2015 yılında çağrısı açılan Sivil Toplum Diyaloğu IV İşletme ve Sanayi Politikası hibe programına sunulan 'Avrupa Boyutuyla Girişimcilik Gelişimi' projesi kapsamında Aydın Ticaret Borsası Konferans salonunda düzenlenen panele, MARKAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Av.Peri Banu Nemutlu, Aydın Genç İş Adamları Derneği ( AYGİAD) Başkanı Gökhan Pehlivan, Yöresel ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye araştırma Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu ve öğrenciler katıldı.

Panel açılış konuşmasını yapan MARKAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Av.Peri Banu Nemutlu,"Temel amacımız girişimcilik için alternatif ürünler yaratarak, ülkemiz için çoğrafi işaretler konusunda çalışmalar yapmaktır. Türkiye markalaşmış tezcilli ürünler konusunda hak ettiği değerin çok altındadır. Aydın incir ve kestane açısından iyi durumda olmasına rağmen bu dahi yeterli değildir. Bunun düzelmesi için eğitim çok önemlidir. Ülkemiz tarım ürünleri bakımından en zengin ülkelerden biridir. Tarımda farkındalık yaratarak en iyi şekilde kullanmalıyız. Bu noktada Ziraat Fakültesi öğrencilerimize çok iş düşüyor" dedi.

Aydın Genç İş Adamları Derneği ( AYGİAD) Başkanı Gökhan Pehlivan ise,"Ülkemizde yerel ürünlerden bahsedildiği zaman genel tarım ürünleri akla gelir. Ne güzeldir ki Aydınımız bu iş için tam bir biçilmiş kaftan. Tarım ürünleri ile ilgili o kadar gidecek yolumuz var ki. Bu konuya dair girişimcilikle alanında öğrencilerimize çok büyük görevler düşüyor. AB girişim modellerini ülkemizde nasıl uyarlayabiliriz yada bizim girişimcilik modellerini nasıl Avrupa ülkelerine uyarlayan biliriz gibi konularda paneller, toplantılar ve konferanslar düzenliyoruz. Bunun sonucunda bu bilgilerin toplandığı detaylı bir kitap hazırlıyoruz. Hedefimiz dünyadaki girişimcilik modellerini ülkemizdeki gençlere anlatabilmek ve onlarında artık birer girişimci olmaları için neler yapabilecekleri konusunda yol göstermek. Şuanda Türkiye'de bu kapsamda kazanılmış en yüksek bütçeli projedir. Bu projeyi Aydın'da yapmak büyük bir kazanımdır ve bu kapsamda yurt dışından misafirlerimizi getiriyoruz. Gelenler misafirlerimizle Aydın'da ki işletmeleri gezdirerek onlarda bilgi sahibi oluyorlar. Bizim yerel ürünlere sahip çıkmamız açısından önemli bir projedir. Bizler yerel ürünlerimizi katma değeri yüksek ürünler haline getirmekte zorlanıyoruz. Bunlarda ancak inevasyonla ve devlet girişimleriyle olabilecektir. Burada genç girişimci arkadaşlarımızı öğretebileceğimiz şey kendi markamızı yaratmamız ve katma değeri yüksek ürünleri pazarlaması açısından neler yapılabileceği konusunda yol göstermek. Buda patent, coğrafi işaretler ile başlıyor. Bu toplantımızda coğrafi işaretlerle öğrenci arkadaşlarımıza detaylı bilgi verilecektir. Tarım ürünlerin yoğun olduğu Aydın'da dahi zeytin ve kestane haricinde coğrafi işareti yok. Bir Yunanistan'ın dahi 105 tane coğrafi işareti bulunurken bizim sadece Avrupa Birliğinde bir ürünümüz bulunuyor. Ülkemiz açısından önemli bir sorundur. Bu projeler ile Genç girişimci arkadaşları ile yerel ürünler de markalaştırılmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Panel konuşmalar sonrasında sunumlar yapılarak, soru cevap şeklinde devam etti. - AYDIN

Yerel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Paneli Yapıldı.
Yerel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Paneli Yapıldı.
Yerel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Paneli Yapıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title