Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar'dan AK Parti'ye Çayyolu Tepkisi

Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar'dan AK Parti'ye Çayyolu Tepkisi

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yeni Büyükşehir Belediye Yasası kapsamında bu gece TBMM'de yapılan değişiklikle Çayyolu'nun Çankaya Belediyesi'ne bağlanmasını eleştirdi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar'dan AK Parti'ye Çayyolu Tepkisi

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yeni Büyükşehir Belediye Yasası kapsamında bu gece TBMM'de yapılan değişiklikle Çayyolu'nun Çankaya Belediyesi'ne bağlanmasını eleştirdi. Kendilerinin böyle bir şeyden haberlerinin olmadığını belirten Yaşar, gece saat 03.30'da verilen bir önerge ile sınırların değiştiğini dile getirdi. Yaşar, Çayyolu ve Batıkent'in ilçe olması gerektiğini savunarak, AK Parti'nin Yenimahalle Belediyesi'ni almak için bu tür siyasetlere başvurduğunu iddia etti.

Yeni Büyükşehir Kanunu ile belediyelerin sınırlarında değişiklikler meydana geldi. Bunun bir örneği de Ankara'da yaşandı. TBMM'de gece boyu devam eden yasa çalışmaları kapsamında yapılan değişiklikle Yenimahalle Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Çayyolu, Çankaya Belediyesi sınırlarına dahil oldu.

Konu ile ilgili belediyede bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Fethi Yaşar, "Dün gece saat 03.30'da bir önerge ile Yenimahalle Belediyesi'nin sınırları değiştirildi. Bu olay aklıselim herkesin kabul edebileceği gibi, yapılacak yerel seçimlerin kazanılması için muhalefetin elinden iktidarın eline geçiş operasyonudur." dedi. Yenimahalle Belediye Başkanı olarak şimdiye kadar siyaset yapmadığını kaydeden Yaşar, belediyeciliği hizmet işi olarak bildiğini, öyle çalıştığını anlattı.

"ÇAYYOLU VE BATIKENT İLÇE YAPILMALIYDI"

Kendilerinden ayrılan bölgenin uzaklığına da değinen Yaşar, uzaklık konusunda diğer belediye ile aralarından bir farkın olmadığını söyledi. Yaşar, bölgeye belediyenin tüm birimlerini götürdüklerini, belediyecilik anlamında hiçbir eksikliklerinin olmadığını belirterek, uzaklık tartışmalarına tepki gösterdi. Yaşar, kendisinin ve o bölge halkının düşüncesinin Çayyolu ve Batıkent'in ilçe yapılması noktasında isteklerinin olduğuna dikkat çekti.

AK Parti'nin Yenimahalle Belediyesi'ni almak için böyle bir şey yaptığını savunan Yaşar, belediye olarak sadece Ankara'da değil, tüm Türkiye'de hizmetlerinin duyulduğunu belirtti. Siyasetin hizmetin önünü kesmek olmadığını kaydeden Yaşar, belediyelerinden ayrılan Çayyolu ve köylere bu düzenlemenin hayır getirmeyeceğini ileri sürdü.

Siyaset olarak Yenimahalle'nin küçültüldüğünün farkında olduklarını aktaran Başkan Yaşar, bunu da milletin vicdanına bıraktıklarını dile getirdi. Beğenmeseler de TBMM'nin aldığı karara saygı duymak zorunda olduklarını ifade eden Yaşar, yine de bu tür kararları alırken halka sorulmasının, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarına sorulmasının gerektiğini, ancak bu şekilde demokrasinin var olacağını bildirdi.

Bir gazetecinin, karara tepki gösterip göstermeyeceklerini, eylem tarzında bir düşüncelerinin olup olmadığını sorması üzerine Yaşar, kendisinin böyle bir şey yapmasından ziyade, olayın herkesin gözü önünde olduğunu, bölge halkının ve derneklerin bu tür adımlar atabileceğini, çünkü bölge halkının da bu karardan rahatsız olduğunu söyledi.

"ÇAYYOLU'NDA CHP'NİN OYU 44 BİN, AK PARTİ'NİN 10 BİN"

Son yerel seçimlerde söz konusu bölgeden alınan oyları da açıklayan Yaşar, CHP'nin 44 bin 213 oy aldığını, AK Parti'nin ise 10 bin 287 oy aldığını bildirdi.

Büyükşehir belediye başkanlığına adaylık konusundaki düşüncesini de dile getiren Yaşar, şimdiye kadar böyle bir söyleminin olmadığını, kendisinin uzun yıllardır Yenimahalle'de yaşadığını belirterek, projelerine kaldığı yerden devam edeceğini dile getirdi.

Böyle bir karardan hiçbir şekilde haberlerinin olmadığını, konuşulmadığını savunan Yaşar, gece saat 03.30'da bir önerge ile 10-15 dakikada alınmış bir karar olduğunu hatırlattı. Burada hiçbir şekilde halkın görüşünün olmadığını aktaran Yaşar, bunun bir gece yarısı operasyonu olduğunu iddia etti.

Çayyolu'nun belediyelerinden ayrılmasının ardından, belediye olarak kayıplarının olacağını da anlatan Yaşar, nüfuslarının 100 bin ile 120 bin kadar düşeceğini, bölgenin gelişen bir bölge olduğu için gelirlerinde ciddi düşüşler olacağını ifade etti. Hizmette önemli olanın hoş bir seda bırakmak olduğunun altını çizen Yaşar, ayrılan bölgelere son dakikaya kadar hizmet götürmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.