'Yenilikçi Olun, Birleşin ve Markalaşın'

'Yenilikçi Olun, Birleşin ve Markalaşın'

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayicilere, Küreselleşen Dünya Eonomisinde Ayakta Kalabilmek İçin İnovatif Olmaları, Ortaklıklara Yönelmelerini ve Markalaşmaları Önerisinde Bulundu.

'Yenilikçi Olun, Birleşin ve Markalaşın'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayicilere, küreselleşen dünya ekonomisinde ayakta kalabilmek için inovatif olmaları, ortaklıklara yönelmelerini ve markalaşmaları önerisinde bulundu.

Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen Sanayici Gecesi'nde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni küresel ekonomi düzeni hakkında bilgiler vererek, sanayicilere bir takım tavsiyelerde bulundu. Dünyada artık küresel ekonomi şartlarının yerleştiğini belirten Hisarcıklıoğlu, bu yeni düzende dünyanın herhangi bir noktasında üretilen ürünün yerkürenin diğer bir bölgesinde alıcı bulduğunu ifade etti.

Küresel ekonominin üreticilere kendi kurallarını dikte ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, büyük düşünmeyenin artık yok olup gitmeye mahkum olduğunu anlattı. Bu çerçevede öncelikle sanayicilere birleşerek büyümelerini tavsiye eden TOBB Başkanı, ayrıca yenilikçi olmaları ve markalaşarak değer üretmeleri önerisinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, "1990'dan sonra dünyadaki ticaretin gidişatında müthiş bir değişiklik oldu. Ekonomide sınırlar kalktı. Bütün duvarlar kalktı. Dünyanın hangi noktasında üretirsen üret, dünyanın öbür noktasından alıcı bulabiliyor. Tarihe bakıldığı zaman dünya ticaret hacmi hiç bu kadar artmamıştı. 10 yılda 12 misli büyüdü. Türkiye'nin 10 yıl önceki ticaret hacmine bakıldığı zaman bugün hızlı artıyor. Türkiye'nin ticaret hacmi de artıyor. Sanayiciler olarak ayakta kalabilmemiz için ne yapmamış lazım. Hızlı olacağız ve hızla büyüyeceğiz. Küçük olsun benim olsun devri bugün bitti. Benimde tavsiyem sizlere, birleşerek pazar payınızı büyütmenizdir. En çok alan en çok satan en çok üreten olmalısınız. Dünyadaki pazar payından ancak bu şekilde pay alınabilir yoksa yok olmak kaçınılmaz son olacaktır." dedi.

Yenilikçiliğin önemine de değinen Hisarcıklıoğlu, "Bugün öne çıkan değerlerden birisi de inovasyondur; yani yenilikçilik. Yeniliklere açık olmadan dünyadaki firmalar hızla markalaşıyor. Biz de bu çerçevede markalaşmalıyız. Kahvehane kültürü bizdeydi; ama adamlar kahveyi aldı Starbucks olarak bize satmaya başladılar. Önümüzdeki dönemde bu öne çıkan değerlere dikkat etmeye çalışmalıyız." diye konuştu.

Kayseri'nin son yıllarda ekonomide gösterdiği başarıdan bahseden Hisarcıklıoğlu, "Kayseri'nin bugün değer olmasında en önemli etken yerel idarecilerin özverileridir. 'Birlikte rahmet vardır ayrılıkta azap vardır' sözü kapsamında bir araya gelerek şehir sanayisini daha ileri götürmeliyiz. Kayseri'de kazanmanın rekabeti olduğu gibi hayrında rekabeti var. Bugün baktığımız zaman Türkiye'nin ilk bin şirketi arasına girmiş hemşerilerimizle gurur duyduğumuz bir gün. On yıl önceki tabloya baktığımız zaman Türkiye'nin en büyük sanayicileri arasında ilk bin içinde 12 tane firma varken bugün 27'ye çıktı. Kayserililerin öncelikli özelliklerini zeki çalışkan, açıkgöz ve tüccarlığıyla bilinir. Diğer bir özelliğimiz var ki o da hayırseverliğimiz. Bunu biz biliriz. Hayırda yarışırız. Bununla birlikte demokrasi şehriyiz. 1960'lara baktığımızda demokrat duruşumuzu hep sergilemişiz. Kayseri lisesi de bugün öne çıkan değerlerimizden. Oğlunu cumhurbaşkanı görmek isteyen varsa çocuğunu Kayseri'de okutsun. Bunlar bizim mutluluk kaynağımız." ifadelerini kullandı.

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak da, Kayseri'de sanayileşmeyi her gün daha ileri götürmek için çalıştıklarını söyledi. Bu çerçevede büyük projeleri bir bir hayata geçirdiklerini ifade eden Boydak, şehir sanayicisinin de özverili çalışarak Türkiye çapında başarılı işlere imza attığını kaydetti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise, şehir insanının hayırseverlik yönüne dikkati çekti. Kayserililerin girişimcilikte yarıştığı gibi hayırseverlikte de yarıştığını anlatan Özhaseki, buna en güzel örneğin merhum Kadir Has olduğunu dile getirdi. Kadir Has'a ilişkin bir anısını da anlatan Belediye Başkanı, merhum işadamının demokrasi şehitleri olarak bilinen ve idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan ve idamdan dönen Celal Bayar adına dört okul yaptırdığını anımsattı. Özhaseki, bu okulların yapıldığı TOKİ bölgesindeki yerleşim bölgesine Demokrasi Mahallesi adını verdiklerini açıkladı.

Gecenin ödül töreni bölümünde, İSO tarafından hazırlanan 2006'nın ilk 500 ve ikinci 500 Sanayi Kuruluşu anketinde dereceye giren firmalara ödülleri verildi. Bununla birlikte geçen yılın verilerine göre ihracat sıralamasının ilk 10 sırasında yer alan ve 2006 yılında en çok vergi veren şehir sanayicilerine ödül verildi.

İSO'nun anketinde yer alan Boydak Holding adına Mustafa Boydak'a ödülünü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu verdi.

Ödül sonrasında konuşan Başkanı Mustafa Boydak, "Bugün bizim babamızın ölüm yıldönümü. Nobel Ödüllü Orhan Pamuk'un 'Babamın sandığı' romandan etkilenerek ben hatıralarımı yazıp, aldığım ödülleri babamın sandığına koyuyorum." dedi.

Gecede Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun'a KAYSO Başkanı Mustafa Boydak tarafından, ekonomiye yaptığı katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Kaynak: CHA