Yeniden - İstanbul'da Lodos Fırtınası

Yeniden - İstanbul'da Lodos Fırtınası

Yeniden - İstanbul'da Lodos Fırtınası
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İstanbul'u lodos fırtınası vurdu.

İstanbul'u lodos fırtınası vurdu. Öğleden sonra hava aniden kapattı. Rüzgar öylesine şiddetli esti ki, ortalık toz duman oldu. Yolda yürüyen vatandaşlar güç anlar yaşadı. Kimi bir duvarın dibine sığındı kimi de fırtınaya karşı yürümeye çalıştı. Lodosun sürüklediği bir teknede yangın çıktı. Teknedeki 5'i Alman 10 kişi son anda kurtarıldı. Zeytinburnu sahilinde ağaçlar yerinden söküldü. Deniz aniden kabardı. Güçlü dalgalar oluştu. Deniz suyu rüzgarın etkisiyle havaya karıştı. Ahırkapı açıklarında demirli gemiler zor anlar yaşadı. Daha küçük tekneler de rüzgarın etkisiyle sürüklendi. İstanbul Boğazı'nda seyreden gemiler zor anlar yaşadı. Havanın bir anda karardığı kentte trafik sıkışlığı yaşanırken göz gözü görmez oldu. Teşvikiye'de onarımı yapılan bir binanın çelik iskelesi, fırtına sırasında Harbiye Polis Karakolu'nun üstüne çöktü. Karakol önünde bulunan 34 TFP 07 plakalı taksinin şoförü yaralandı.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ TRAFİĞE KAPATILDI

Saat 13.15 sıralarında Sefaköy, Yenibosna ve Bağcılar'ın bir kesiminde etkili olan şiddetli rüzgar yüzünden yerdeki tozlar birden havalandı. Şiddetli rüzgar, kısa süreliğine fırtınaya dönüşürken, ev ve işyerlerinde bulunanlar heyecanla ne olup bittiğini anlamaya çalıştı. Trafikte bulunan araçlar da ortalığın toz bulutu ile kaplanması nedeniyle hızlarını düşürmek zorunda kaldı. Ne olduğunu anlayamadan bir anda oldukları yerde kalanlar fırtına ve toz bulutunun dinmesini bekledi. Fırtınanın etkisiyle sallanan Boğaziçi Köprüsü de güvenlik nedeniyle bir süre trafiğe kapatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Çıkan fırtınanın etkisini yarın da sürdüreceği söyleniyor, vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekiyor" dedi.

ALMAN TURİSTLERİN BOĞAZ TURU AZ KALSIN FACİAYLA BİTİYORDU

İçerisinde 3'ü mürettebat 7'si yolcu, toplam 10 kişi bulunan "Denden 4" adlı lüks yat, alev alev yandı. Aniden başlayan lodos fırtınası yüzünden Sarayburnu açıklarında sürüklenmeye başlayan tekneden siyah dumanlar çıkmaya başladı. Saat 13: 00 sularında yaşanan olay DHA ekibi tarafından saniye saniye görüntülendi. Motordan gelen duman üzerine yatta bulunanlar güvertede toplandı. Kısa süre sonra siyah dumanlar yerini alevlere bıraktı. Birkaç saniye içinde alevler lüks yatı sardı. Yatta bulunanlardan biri denize atladı. Bir kadın da denize düşmek üzereyken, yatta bulunan iki erkek tarafından kollarından tutuldu. Asılı halde bekleyen çığlık atan kadının yardımına küçük tekneler geldi. Alevlerin artması üzerine yata yanaşan küçük tekneler yetersiz kaldı. Bu sırada Turyol'a bağlı büyük bir yolcu teknesi yardıma koştu. Yattakiler yanmaktan son anda kurtarıldı. Yolcu teknesi kurtardığı kişilerle beraber Anadolu yakasına geçti. Söndürme gemileri tüm bunlar yaşandıktan sonra olay yerine geldi. Alevler içinde kalan Denden 4 adlı yat söndürülerek Salacak açıklarına götürüldü.

Teknede bulunan 5 kişinin büyük bir şirketin davetlisi olarak İstanbul'a gelen Alman vatandaşları olduğu öğrenildi. Bir rehber ve bir şirket görevlisinin eşlik ettiği Almanlar, Denden 4 adlı yatla Boğaz gezisine çıkarıldı. 3 mürettebat toplam on kişinin bulunduğu yat lodosun etkisiyle sürüklendi. Yatta çıkan yangından 5'i Alman 5 Türk olmak üzere 10 kişi son anda kurtarıldı.

ÇATILARI UÇURDU

Lodos Sultanbeyli'deki Fatih Bulvarı üzerinde üç binanın çatısı uçurdu. Çatılardan biri yolcu minibüsünün üstüne düştü, yolculardan üç kişi yaralandı. Yaralılar Sultanbeyli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buraya yaklaşık 200 metre uzaklıktaki binadan uçan bir çatı da yoldan geçen 3 kişinin yaralanmasına yol açtı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı. Bir çatı da bu noktaya yaklaşık 300 metre uzaklıktaki binadan koptu. Olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Bulvar üzerine düşen çatının altında birilerinin olabileceği söylentisi panik yaşanmasına neden oldu. İş makinesinin yardımı ile bulvarı kaplayan çatı kaldırıldı, altında kalan kimse olmadığı anlaşıldı. Bir minibüs sürücüsü, "Işıklarda beklerken aracın üzerine çatı düştü. Neyseki bize bir şey olmadı. Minibüste hasar var" dedi. Sultanbeyli Ahmet Yesevi Mahallesi'nde de bir binanın şiddetli lodos nedeniyle çatısı uçtu. Maddi hasar meydana gelen olayda yaralı ve can kaybı olmadığı öğrenildi.

ÇATILAR UÇTU

İstanbul'da etkisini gösteren fırtına yüzünden Fatih'te de bir binanın çatısı uçtu. Olayda şans eseri yaralanan olmazken, çatının üzerine düşen bir araçta maddi hasar meydana geldi. Latife Hanım Caddesi 19 numarada bulunan 5 katlı binanın çatısı fırtına nedeniyle uçtu. Apartmanın önünde park halindeki bir aracın üzerine uçan yaklaşık 4 metre boyundaki çatı yola düştü. Olayda şans eseri yaralanan olmadı.

Öte yandan, Topkapı'da bulunan bir çay bahçesinde fırtına sebebiyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Çay bahçesindeki masa ve sandalyeler lodosun etkisiyle sürüklendi. İşletme görevlileri sandalyenin uçuşan minderlerini toplamak için yoğun çaba sarf etti. Fırtına, Topkapı Meydanı'nda asılı olan Türk Bayrağı'nın da yırtılmasına sebep oldu.

Halkalı Merkez Mahallesi'nde bir evin de çatısını uçtu. İki evinde çatısında maddi hasar meydana geldi. İki olayda da ölen yada yaralanan olmadı. Fırtına sonrası vatandaşlar uçan çatılardan arta kalanları topladı.

LODOS ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DA ETKİLİ OLDU

İstanbul'da öğle saatlerinde etkili olan kuvvetli rüzgar Atatürk Havalimanı ve çevresinde 100 km hıza ulaştı. Rüzgarın kuvveti 223 numaralı körükte yolcu alan Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçağında burnunu çevirdi ve 1 metre sola kaydırdı. Dış Hatlar Terminali ile otoparkı birbirine bağlayan bir köprünün üstündeki kaplamalar da uçtu. Köprünün altında bulunan araçlar, güvenlik görevlilerinin ikazıyla bulundukları yerden kaldırıldı. Bu arada oto park girişinde büyük reklam panosu üstündeki parça uçtu. Atatürk Havalimanı'na iniş yapmak isteyen iki uçak da pas geçmek zorunda kaldı.

THY, YARINKİ 43 SEFERİNİ İPTAL ETTİ

THY, internet sitesinden yaptığı duyuruyla şiddetli lodos rüzgarları nedeniyle 19 Nisan Perşembe günü (yarın) iç ve dış hatlarda toplam 43 seferinin iptal olduğu bildirdi. Geçtiğimiz gün 49 seferini lodos rüzgarları nedeniyle iptal eden THY yarın da 43 seferini iptal etmek zorunda kaldı. Atatürk Havalimanı'ndan bazı Trabzon, Van, Ercan, Erzurum, Musul, Bologna, Nice, Ankara, Adana, Moskova, Tel Aviv, Kayseri, Sanaa, Samsun, Gaziantep, Antalya, İzmir seferleri iptal oldu. 43 seferinin iptal olduğunu açıklayan THY yaptığı duyuruda "Olumsuz hava koşulları (güneyli rüzgar) nedeniyle havayolu ulaşımında aksamalar olabilmektedir. 19 Nisan 2012 itibariyle aşağıdaki sefer iptal edilmiştir. Havalimanına gelmeden önce uçuşunuzun güncel statüsünü Çağrı Merkezi'nden (444 0 849) veya web sitemiz üzerinden kalkış-varış uygulaması ile kontrol edebilirsiniz" denildi.

OKULUN BALKON DUVARI ÇÖKTÜ: 2 YARALI

Bakırköy'de bir okulun balkon duvarı çöktü, biri öğretmen iki kişi yaralandı. Basınköy'de bulunan Aybars Ak İlköğretim Okulu'nun giriş kapısı üzerinde bulunan balkon duvarı lodos fırtınası sonucu çöktü. Öğrencilerin bina içinde bulunduğu sırada meydana gelen çökme nedeniyle düşen parçalar sonucu Beden Eğitimi Öğretmeni Zehra Akman ile okulun Gökçe isimli eski mezunu yaralandı. Hayati tehlikeleri bulunmayan iki kişi, çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Özellikle Bakırköy, Başakşehir, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir'de birçok binanın çatısı uçtu. Başakşehir Şahintepe Mahallesi Yunus Sokak 63 numaralı binanın çatısının uçması sonucu, yolda park halinde bulunan araçlarda maddi hasar meydana geldi. Lodosla birlikte bazı mahalle ve sokaklardaki elektrik direkleri ile ağaçlar devrildi.

VALİ MUTLU VE BAŞKAN TOPBAŞ'TAN FIRTINA AÇIKLAMASI

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kiptaş tarafından inşaa edilen Maltepe Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu açılış törenine katıldı. Vali Mutlu ve Başkan Topbaş törenden önce gazetecilerin İstanbul'da çıkan fırtınayla ilgili sorularını yanıtladı.

"2 VATANDAŞIMIZIN YARALANDIĞI YÖNÜNDE BİLGİLER VAR"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, şunları söyledi:

"İstanbul'umuzda hava şartlarının ani değişikliği nedeniyle oluşan ve hızı saatte 120 - 125 kilometreyi bulan bir fırtına kısa süreli ve etkili bir fırtına yaşadık. Bu fırtınayla Büyükşehir Belediyemiz ve İtfaiyemize ulaşan 300 civarında çatı uçmasına ilişkin bilgi vardı. En dikkat çekici bilgi bu. Bununla birlikte Çekmeköy'de ve Nişantaşı'nda, iki vatandaşımızın yaralandığı yönünde bilgiler var. Nişantaşı'ndaki iskele çökmesi şeklinde. Ayrıca Molla Gürani köprüsü üzerinde de bir tırın rüzgarın etkisiyle devrilmesi sonucu oluşan bir trafik kazası vardı. Ayrıca Sarayburnu açıklarında da 12 metre uzunluğundaki özel bir teknenin yangın çıkması sonucu ve fırtınadan etkilenerek batmasıyla denize düşen 10 vatandaşımız bundan etkilendi. Bunları da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz kısa süre içinde müdahale ederek kurtardı. Bunun dışında İstanbul'umuzda bir de Boğaz Köprüsü'nde aldığımız tedbir oldu. Çünkü Boğaziçi köprümüzde çok etkili hissedilebileceği yönündeki değerlendirmeyle Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün talebi doğrultusuda emniyet tedbirlerimizi aldık ve trafiği 20 - 25 dakikalık bir süre durdurduk. Bu süre içinde de herhangi bir can mal kaybı ve trafik kazası da oluşmadı. İstanbul'umuzun dışında da başka bölgelerde de aynı anda yaşanan ciddi problemlerin oluştuğunu biliyoruz. Dolayısıyla, bundan sonraki süreçte de Bölge Meteoroloji Müdürlüğümüzden aldığımız bu tür etkili lodos ve rüzgarlı havanın olabileceği ihtimali var. Bundan sonraki süreci de takip edeceğiz."

"ŞU AN İTİBARİYLE 100 AĞAÇ VE 300 ÇATI DİYE BAKARSAK 400 CİVARINDA İTFAİYEMİZE GELEN İHBAR VAR"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da "Bu çıkan fırtınanın yarın da devam edeceği söylenmekte. Türkiye'nin bir bölümünü etkilemekte. Vatandaşlarımızın ve özellikle sürücülerimizin dikkatli olmasını istiyoruz. 100 ağaç yıkıldı. Tedbirler alınıyor. Bize gelen ihbarlar değerlendiriliyor. AKOM bu konuda teyakkuzda ve çalışma yapıyor. Trafikteki yoğunluk da arttı. İstanbul'luların bu hassasiyeti göstermesini rica etmekteyiz. 2004 ve 2005'teki sağanak yağışlarda 5 bin civarında ihbar alırdık itfaiye ve İSKİ'ye. Şimdi 100'ün altına düştü geçen yağışlarda bu. Büyük bir başarı bu. Ama bu konuda hazırlıklarımız var ekipmanlarımız oldukça güçlü" dedi. Fırtına sonrası yapılan ihbarların sayısından da bahseden Topbaş, "Şu an itibariyle 100 ağaç ve 300 çatı diye bakarsak 400 civarında itfaiyemize gelen ihbar var. 200'üne hemen müdahale edildi. Diğer müdahale çalışmaları da yapılmakta" diye konuştu.

(BB) - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title