Yeniden) Dünya Dans Günü'ne Festival Havasında Kutlama

Yeniden) Dünya Dans Günü'ne Festival Havasında Kutlama

30.04.2017 11:24 | Son Güncelleme: 30.04.2017 11:24
Yeniden) Dünya Dans Günü'ne Festival Havasında Kutlama

Haber-Kamera: İhsan DÖRTKARDEŞ İstanbul DHAUluslararası Dans Günü nedeniyle Avcılar'da 100'e yakın dansçı karnaval havasında kortej yürüyüşü yaptı, sokakta dans etti.

Haber-Kamera: İhsan DÖRTKARDEŞ İstanbul DHA

Uluslararası Dans Günü nedeniyle Avcılar'da 100'e yakın dansçı karnaval havasında kortej yürüyüşü yaptı, sokakta dans etti. UNESCO ortağı sivil toplum kuruluşu Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılan ve dünyada kutlanan '29 Nisan Dünya Dans Günü' nedeniyle Avcılar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 'Dansların Renkleri Rengarenk Dans' adı altında gösteri düzenlendi.  Marmara Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'nın yanından başlayan yürüyüşe üzerlerinde rengarenk kostümleri, ellerinde 'Dünya Dans Günü Kutlu Olsun' yazılı dövizleri bulunan 100'e yakın dansçı katıldı.

DANS EDEREK YÜRÜDÜLER

Klarnetten, darbukaya, tulumdan, davul- zurnaya kadar çeşitli enstrümanları ile yürüyen dansçılara Belediye Başkanı Handan Toprak Benli de eşlik etti. Bu etkinlikten habersiz karnavalı aratmayan görüntülerin ortaya çıktığı dansçıların dans ederek yürüyüşlerini görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Birçok kişi cep telefonları ile renkli görüntüleri kaydetti. Belediye Kültür Müdürlüğü'nün uzun süreden bu yana hazırlığını yaptığı 'Dünya Dans Günü' etkinlikleri kapsamındaki yürüyüşte halk oyunları ekipleri de halay, horon ve zaman zaman Kafkas oyunlarını sergilerken, Roman ve oryantal dansçılar da mini gösteriler yaptı. Deprem Anıtı ve Belediye Havuz Meydanı'ndaki kısa gösterilerin ardından kortejde yürüyenler 5 erkek ve 5 kadın sanatçının heykellerinin yer aldığı Erol Mumcu Kültür Sanat Parkı'na ulaştı. Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Avcılar'ın dil, din, renk ayrımı yapmadan kültür ve sanata, sanatçıya büyük değer verdiğini İstanbul'daki tek ilçe konservatuvarına sahip olduklarını anlatırken, "Dünya Dans Günü'nüz kutlu olsun" dedi. Gecede Barış Manço Kültür Merkezi'nde Sanat Yönetmeni Yard. Doç.Dr. Eyüp Uzunkaya'nın yönetiminde kent evlerinde eğitim gören öğrencilerin   birbirinden renkli ve hareketli 14 ayrı dans gösterisi sergilendi.

Görüntü Dökümü:

-------------------

-Kortej yürüyüşü

-Yürüyüşe katılan dansçılardan görüntüler

-Sokaktaki danslardan görüntüler

-Cep telefonları ile dansçıları görüntüleyenler

-Alkışlayanlar

-Halk oyunları ekibinin gösterileri

-Roman havasıyla oynayan dansçılar

-Belediye Başkanı konuşurken

-Sirtaki oynanırken

-Modern danstan bir görüntü

30.04.2017 - 10.40  - Haber Kodu : 170430026

30.04.2017 - 10.42 - Haber Kodu : 170430027

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yeniden) Dünya Dans Günü'ne Festival Havasında Kutlama - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 19:59:54. #1.14#
title