Yeniden) Dha Yurt Bülteni-2
Haberler » Güncel » Yeniden) Dha Yurt Bülteni-2 - Haber

Yeniden) Dha Yurt Bülteni-2

1)ZONGULDAK'TA MADEN OCAĞINDA GÖÇÜK: 1 ÖLÜZONGULDAK'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) ait maden ocağında meydana gelen göçükte, işçi 36 yaşındaki Ramazan Zurnacı öldü.

Yeniden) Dha Yurt Bülteni-2

1)ZONGULDAK'TA MADEN OCAĞINDA GÖÇÜK: 1 ÖLÜ


ZONGULDAK'ta 'na (TTK) ait maden ocağında meydana gelen göçükte, işçi 36 yaşındaki Ramazan Zurnacı öldü. Göçük, 24.00-08.00 vardiyasında sabaha karşı yerin 220 metre altında meydana geldi. Kömür üretimi sırasında tavan çökmesi sonucu oluşan göçükte, maden işçisi Ramazan Zurnacı mahsur kaldı. Diğer işçilerin göçükten çıkardığı Zurnacı, olay yerinde öldü. Ocaktan çıkarılan Zurnacı'nın cesedi Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Evli ve 2 çocuk babası Zurnacı, Cumhuriyet Savcısı'nın yapacağı otopsi ardından Çaycuma İlçesi'ne bağlı Perşembe Beldesi'nde toprağa verilecek.Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci,  eksi 220 ile eksi 245 kodları arasında göçüğün meydana geldiğini belirterek, "Üretim işçisi arkadaşımız tavan göçmesi sonucu taş yığının altında kalmış. Diğer işçiler hemen onu çıkarmış fakat olay yerinde hayatını kaybetmiş. Üzüntülüyüz. Allah ailesine sabırlar versin. Yakınlarının ve madenci kardeşlerimizin başı sağolsun" dedi.


Görüntü Dökümü:


----------------------------


-Ahmet Demirci ile röp.


-Morg önünde bekleyenler


-Maden ocağından detay


Süre: (2.44) Boyut: (179 MB)


Haber-Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN-Cüneyt ÖZFİDAN/ZONGULDAK,


========================================================


2)ANTALYA'DA TC NUMARASINI VERMEYENE TÜP YOK


 


ANTALYA'da TC kimlik numarası vermeyenlere LPG tüp satışı yasaklandı. Bazı tüp bayileri uygulamayı insanların güvenliği için doğru bulurken, bazıları bilgilerini vermek istemeyenler olduğunu belirterek sıkıntı çekildiğini söyledi.LPG tüplerinin el yapımı patlayıcı (EYP) dış kabı olarak kullanılmasının önlenmesine yönelik kararın Resmi Gazete'de yayımlaması ardından uygulama birçok ilde başladı. Uygulama kapsamında tüp bayilerinin, satış yaparken TC kimlik numaraları ya da kredi kartı bilgileri ile ad soyad bilgisinin kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Tüp satışında boş tüpler teslim alınmadan yeni tüp teslim edilmemesi kararlaştırıldı. Uygulamaya karşı çıkan bayi ve dağıtıcılara Kabahatler Kanunu'nun 'emre aykırı davranış kabahatinden idari para cezası kesilecek.


"ARADA KALIYORUZ"


Uygulamaya yeni katılan iller arasında olan Antalya'da tüp satışı yapan işyeri sahipleri, polis merkezlerine çağrılarak karar tebliğ edildi. Kepez İlçesi'nde başlayan uygulama tüp bayilerini böldü. Uygulamayı doğru bulmayan ve adını vermek istemeyen bir esnaf, zor durumda kaldığını söyledi. Tüp verdikleri kişilerin bilgilerini vermek istemediğinden yakınan esnaf, arada kaldıklarını söyledi. Kötü niyetli kişilerin tüpteki seri numaraları kolayca yok ederek istedikleri gibi kullanabileceğini öne süren esnaf, "Tüp verdiğimiz kişilerin kimlik ve kredi kartı bilgilerini istiyoruz. Dolandırıcılık o kadar ilerlemiş ki haklı olarak vatandaş bu bilgilerini vermeye yanaşmıyor" dedi.


DESTEKLEYEN DE VAR


Uygulamayı desteklediğini dile getiren tüp bayisi Doğan Gökmen, kendilerinin değil ancak müşterilerinin sıkıntı çektiklerini söyledi. Gökmen, şöyle dedi:


"Müşteri bazen 'Acil' diye dükkana gelip tüpünü değiştirmek istiyor. Bilgilerini alırken zaman kaybı yaşadığı için sinirleniyor. İnsanlar bize güvendiği için bilgilerini veriyor. Ruhsatsız bu işi yapanlara insanların bilgilerini verdiğini zannetmiyorum. Tüpten bomba yapımını önlemek için bu uygulama yapılıyor. Bu uygulamayı doğru yaparsak Antalya başka illere örnek olur. Uygulama bence doğru."


Görüntü Dökümü


--------------------------------


Tüplerden genel görüntü


Tüp taşıyan bir işçi


Tüpçüden detay


Tüp alan bir müşteri detay


RÖP: Doğan Gökmen


Tüplerden detay görüntüler


367 MB/// 03.17ö


 HABER- KAMERA: Hasan DEMİRBAŞ/ANTALYA,


=====================================================


3)GÜREŞÇİ KIZ KARDEŞLER 'KOMANDO EĞİTİMİYLE' ŞAMPİYONALARA HAZIRLANIYOR


 


ANTALYA'da arkadaşlarına özenerek güreşe başlayan milli sporcular Ece ile Eda Tekin kardeşler, olimpiyatta altın madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olma hedefiyle her gün denizde 5 kilometre yüzüp, su altında kaya taşıyıp, dağda koşup, otomobil iterek şampiyonalara hazırlanıyor.Tekin ailesinin kızları 19 yaşındaki Ece ile 18 yaşındaki Eda, güreşe merak sardı. Arkadaşının antrenmanını izleyerek heveslenen ve 3 yıl önce çalışmalara başlayan Ece, katıldığı şampiyonalarda kazandığı madalyalarla milli takıma seçildi. Türkiye şampiyonu unvanının da sahibi olan Ece'ye ailesinin gösterdiği ilgiyi kıskanarak güreşe başlayan Eda ise kısa sürede ablasının başarılarına ulaşarak milli takıma seçildi. 2 yıldır katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece kazanan Eda ile Ece kardeşler, Ata sporu güreşte, kadın sporcular orak iz bırakmayı hedefliyor.


DENİZDE KAYA TAŞIYIP, KARADA ARABA İTİYORLAR


Antrenör Şerafettin Uysal gözetiminde günde 6 saat antrenman yapan Eda ile Ece kardeşler, komando eğitimini andıran zorlu çalışma metotlarıyla şampiyonalara hazırlanıyor. Sabah antrenmanına denizde başlayan kardeşler takım arkadaşlarıyla 5 kilometre yüzüyor, su altında kaya taşıyıp, sahilde koşuyor. Orman ve dağda koşuya devam eden iki kardeş, güç kazanmak için antrenörlerine ait otomobili de yolda iterek sabah antrenmanını tamamlıyor. Akşam antrenmanında ise 4 saat salonda kuvvet çalışan iki kardeş, zorlu eğitimlerine rağmen severek mindere çıkıyor.


HEVESLE, KISKANÇLIKLA GÜREŞE BAŞLADILAR


Arkadaşına heveslenerek güreş antrenmanına ilk başladığı dönemde zayıf olması nedeniyle antrenörünün kendisine güvenmediğini anlatan Ece, "Benim yetenekli olduğumu düşünmediler. Zayıftım, güreşçi görünümüm yoktu. Antrenmanlara gelmemem için antrenörüm ağır idmanlar uyguladı. Ben de hırs yaptım, azmettim. Türkiye şampiyonu oldum, Uluslararası turnuvalara katıldım. Kız kardeşim de bana özendi. Ailede ilgi bana olunca biraz da beni kıskandı. Şimdi birlikte antrenman yapıyoruz. Dünyada söz sahibi olabilmek istiyoruz. 2020 Olimpiyatları'nda bayrağımızı dalgalandırmak istiyoruz" diye konuştu.


OLİMPİYAT MADALYASI KAZANAN İLK TÜRK KADIN HEDEFİ


Antrenmanlar yoğun ve yorucu olmasına rağmen güreşi sevdiklerini anlatan Eda ise ablası ile olimpiyata katılmayı çok istediğini vurguladı. Günde 6 saat antrenmanda denizde yüzme, su altında taş taşıma, sahilde, dağda, ormanda koşu, otomobil ittirme gibi sıra dışı çalışmaların yanı sıra salonda fitness ağırlık kaldırma gibi uygulamalar yaptıklarını dile getiren Eda, "Sıra dışı antrenmanlarla rakiplerimizi yeneceğimizi düşünüyoruz. Hedefimiz olimpiyatta altın madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olmak. Ablamla birlikte olimpiyata katılmayı çok istiyorum" diye konuştu.


ÜST DÜZEY SPORCULARI ÖRNEK ALINIYOR


Antrenör Şerafettin Uysal da iki kardeşin azimle çalışmalar yapıp, zorlu antrenmanlarda çoğu erkek sporcudan daha başarılı olduğunu anlattı. Zorlu antrenman programının sporcuların performansına olumlu katkısı olduğuna değinen Uysal, sporcularının ilk etapta Avrupa ve Dünya şampiyonasına ardından olimpiyata katılmayı hedeflediğini söyledi. Sporcularına inandığını dile getiren Uysal, dünyanın üst düzey kadın güreşçilerinin antrenman programını uyguladıklarını ve kardeşlerin onları örnek aldığını aktardı.


Görüntü Dökümü


-------------------


Kız kardeşlerin ve diğer sporcuların sahilde görüntüsü


Denize girmeleri


Denizde yüzerlerken görüntü


Deniz kıyısında antrenman yaparlarken görüntü


Kız kardeşlerin iple araç çekmeleri


Birbirlerini kucaklayıp antrenman yaparlarken görüntü


RÖP 1: Ece Tekin


RÖP 2: Eda Tekin


RÖP 3: Şerafettin Uysan (Antrenör)


Detaylar


588 MB/// 08.37


(Haber: Tolga YILDIRIM- Kamera: Süleyman EKİN/ANTALYA,


====================================================


4)EŞİNİN ALTINLARIYLA ALDIĞI 700 KAZDAN 300'Ü ÖLDÜ


Kars'ta kaz yetiştiriciliği yapan Yasin Çetin'e ait 700 kazdan 300'ü telef oldu. Kazların gözleri önünde telef olduğunu söyleyen Çetin, "3 yıl önce Ardahan'ın Göle ilçesinden Kars'a geldik. Eşime ait altınları satıp kazlara yatırdık. Son 15 gün içinde 300'ü öldü. Ne yapacağımızı şaşırdık. Veterinerin tavsiye ettiği ilaçları da kullandık fayda etmedi. Kendi ekseni etrafında deli gibi dönen kaz telef oluyor" dedi.


Görüntü Dökümü


-------------------


-Kazlardan genel ve detaylar


Hasta kazlar


Yasin Çetin'in konuşması


Fatma Çetin'in konuşması


Kazların kendi ekseni üzerinde dönmei ve sendelemeleri


Telef olan kazların üzerlerinin kireçlenmi halledi


Çetin çiftinin konuşması


Haber-Kamera: Bedir ALTUNOK/ KARS,


527 MB - 8 DK 05 SN - 


======================================================


5)MARMARİS'TE SICAKTAN BUNALANLAR PLAJLARI DOLDURDU


MUĞLA'nın İlçesi'nde, yüksek nem ile artan sıcaklardan bunalan turistler serinlemek için soluğu plajlarda aldı. Sahiller, turist ve tatilcilerin renkli görüntülerine sahne oldu.


Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Marmaris İlçesi'nde, yüksek nem ile birlikte etkisini gösteren kavurucu sıcaklar bunalttı. Meteoroloji kayıtlarına göre sıcaklığın gölgede 37 dereceye kadar çıktığı kent merkezinde caddelerdeki elektronik termometreler ise 41 dereceyi gösterdi. Yüksek nemden bunalan yabancı turist ve tatilciler öğle saatlerinde plajlara akın etti. Kimileri şezlonglarını denize çekerek esintiyle serinlemeye çalışırken bazıları da şemsiye altında kitap okumayı ve dinlenmeyi tercih etti. Şehir merkezinde bulunan Atatürk Caddesi'ndeki Halk Plajı'ndan Turban Mevkii'ne kadar uzanan 6 kilometrelik mavi bayraklı plajlar turistlerin renkli görüntülerine sahne oldu. Kimi aileler, sahil yolunda ağaç altında güneşten korunmaya çalışırken bazıları soğuk buhar püskürten kafeteryalarda serinlemeye çalıştı. Büyük bölümü Rus ve İngiliz turistler, bronzlaşmak için plajda sere serpe uzandı. Heyecan arayanların adresi 


su sporları oldu. Jetski, muz, simit ve deniz paraşütüyle heyecan yaşayan turistler, gün boyu anın tadını çıkardı. Otel havuzları ve su parkları plajları ilginç görüntülere sahne oldu. Denizin keyfini en çok çocuklar çıkardı. İstanbul'dan tatile gelen Hatice Sönmez, " İlk defa Marmaris'e geldim. Doğası ve denizi bozulmamış çok güzel bir yer" dedi. Senelik izninin tadını ailesiyle birlikte çıkaran memur Mehmet Ateş ise, "Deniz, kum, güneş ve eşsiz doğa başka ne isteyeyim" dedi. Deniz suyu sıcaklığının 23 derece olduğu Marmaris'te meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde devam edeceğini belirterek, sıcaklığın 37, nemin yüzde 41 ve deniz suyu sıcaklığının 17-23 derece arasında seyrettiğini açıkladı. Güneş çarpması nedeniyle biri yaşlı yabancı turist olmak üzere toplam 4 kişinin hastane ve polikliniklerde yapılan tedavi ardından taburcu edildiği öğrenildi.


Görüntü Dökümü


-------------------


-Caddeye konumlandırılmış elektronik termometre 41 derece göstermesi


-Marmaris plajlarından kalabalık genel ve ayrıntılı görüntü


-Sahilde ağaç altında dinlenenleren görüntü


-Tatilcilerle röp.


-Su sporları yapan turistlerden görüntü


(Toplam: 3 dakika 14 saniye-234 MB görüntü)


Haber - Kamera: Ali GÜNDOĞAN/ MARMARİS (Muğla),


=====================================================


6)BİTLİS' TE 1 PKK'LI TESLİM OLDU


 BİTLİS'in Narlıdere Köyü yakınlarında terör örgütü PKK'dan kaçan 'Arnos Mordem Rezan' kod adlı E.K. bölgede görev yapan güvenlik korucularına teslim oldu.


Bitlis Valiliği, teslim olan PKK'lı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, 23 Temmuz pazar günü saat 15.45 sıralarında bir bölücü terör örgütü üyesi Bitlis'in Merkez  Narlıdere Köyü Kasrik Mevkii'ne gelerek burada görevli güvenlik korucularına teslim olmak istediğini söyledi. PKK'lı terörist, güvenlik korucuları tarafından Tanrıyar Jandarma Karakol Komutanlığına götürülerek teslim edildi. Açıklamada, "Bölücü terör örgütü mensubunun yapılan kimlik tespitinde 'Arnos Mordem Rezan' kod adlı E.K. olduğu tespit edilmiştir. Bitlis Jandarma Bölge Komutanlığınca, sorumluluk bölgesinde bulunduğu değerlendirilen teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilinceye kadar, zaman mefhumu gözetmeksizin, her türlü hava koşullarında aralıksız olarak operasyonlara kararlılıkla devam edilecektir" denildi. 


BİTLİS,

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler