Yeni Yılın İlk Kitap Fuarı Adana'da Açılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Yeni Yılın İlk Kitap Fuarı Adana'da Açılıyor

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel
Yeni Yılın İlk Kitap Fuarı Adana'da Açılıyor

2016 yılının ilk kitap fuarı olan Çukurova 9. Kitap Fuarı yarın kapılarını açıyor.

2016 yılının ilk kitap fuarı olan Çukurova 9. Kitap Fuarı yarın kapılarını açıyor. 9-17 Ocak tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılacak fuara, 250 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak.

Panel, söyleşi ve çocuk programları gibi 70 kültür etkinliğinin düzenleneceği fuara Gülse Birsel, Üstün Dökmen, Mustafa Armağan, Canan Tan, Murathan Mungan, Ahmet Ümit, Ercan Kesal, Ayşe Kulin, Enver Aysever, Yekta Kopan, Gülten Dayıoğlu, Mavisel Yener, Ece Temelkuran, Kahraman Tazeoğlu, Alya Öztanyel, Behiç Ak, Aret Vartanyan, Aytül Akal, Ömer Sevinçgül, Engin Alan, Senai Demirci, Fatih Yağcı, İpek Ongun, Hikmet Anıl Öztekin, Cemalnur Sargut, Ahmet Günbay Yıldız, İsmail Saymaz, Yavuz Bahadıroğlu, Penguen Dergisi Çizerleri ve Ot Dergisi yazarları gibi pek çok yazar, şair ve çizer konuk olacak.

Fuar nedeniyle bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu bu sene fuarın 9 gün açık kalacağını söyledi. Çukurova’daki kitapseverlerin ilgisinden memnun oldukları için sürenin uzatıldığını ifade eden Kavukçuoğlu, 70 etkinliğin yapılacağı fuarı 250 yayınevinin katıldığını dile getirdi. Adana’da ilk kitap fuarını 2008 yılında açtıklarını hatırlatan Kavukçuoğlu, o zaman 130 yayınevinin katıldığını aradan geçen yıllarda bu sayının her geçen gür arttığını belirtti. 2014 yılında fuarı 211 bin kişinin ziyaret ettiğini kaydeden Kavukçuoğlu, bu sayının ise geçtiğimiz yıl 224 bine yükseldiğini söyledi. 8 yılda ziyaretçi sayısının toplam 1 milyon 386 olduğunu ifade eden Kavukçuoğlu, bunun mutluluk verici ancak daha da arttırılabilir olduğunu anlattı. Kavukçuoğlu ayrıca, geçtiğimiz yıl fuarı 22 bin 804 öğrencinin ziyaret ettiğini belirtti.

“2015’TE KİŞİ BAŞINA 8 KİTAP DÜŞTÜ”

Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Fahri Aral da 2015 yılında Türkiye’de toplam 620 milyon 751 bin 618 adet kitap üretildiğini belirtti. TÜİK rakamlarına göre toplam kitap sayısının nüfusa oranına göre 2015 yılında kişi başına düşen kitap sayısının 8’e yükseldiğini anlatan Aral, “2014’te 561 milyon 103 bin 770 kitap üretilmişti ve kişi başına düşen kitap sayısı 7,3’tü. 2015 yılı verileri göz önüne alındığında, üretilen kitap adedinde yüzde 10,6 artış olduğu görülüyor. Bunun yanında başka güzel gelişmeler de var. Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) 2015 verileri göre Türkiye dünyanın en büyük 11. yayıncılık sektörü ve üretilen yeni kitap çeşidinde de yine 11. sırada yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Aral ayrıca, kitap üretiminin türlerine göre yüzde 55 eğitim kitapları, yüzde 17 yetişkin kurgu dışı, yüzde 14 din ve inanç, yüzde 8 çocuk-ilk gençlik, yüzde 5 yetişkin kurgu, yüzde 1 akademik olarak gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Yeni Yılın İlk Kitap Fuarı Adana'da Açılıyor

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri