Yeni Madde Silikon Çip Teknolojisinin Yerini Alabilir

Yeni Madde Silikon Çip Teknolojisinin Yerini Alabilir

Amerikalı Bilim Adamlarının Üzerinde Çalışmakta Olduğu "Bizmut Tellürid" Adlı Kimyasal Bileşiğin Bilgisayarlarda Kullanılan Silikon Çip Teknolojisinin Yerini Alarak, Çok Daha Güçlü ve Hızlı Bilgisayarların Üretilmesini Sağlayabileceği Düşünülüyor.

Yeni Madde Silikon Çip Teknolojisinin Yerini Alabilir

Amerikalı bilim adamlarının üzerinde çalışmakta olduğu "bizmut tellürid" adlı kimyasal bileşiğin bilgisayarlarda kullanılan silikon çip teknolojisinin yerini alarak, çok daha güçlü ve hızlı bilgisayarların üretilmesini sağlayabileceği düşünülüyor.

Yeni bileşik üzerinde çalışmalarını sürdüren California'nın Stanford Üniversitesi'nin fizikçileri tarafından ilginç bir madde olarak değerlendirilen bizmut tellürid, elektronların enerji kaybetmeden ilerleyebilmelerine olanak tanıyor.

Stanford Materyal ve Enerji Bilimi Enstitüsü'nden Yulin Chen, bu yeni sınıf materyali anlamakta daha işin başında olduklarını belirterek, "Bir sonraki aşama öğrendiklerimizi uygulamak ve bunun üretilip üretilemeyeceğini, fonksiyonel olarak kullanılıp kullanılamayacağını görmek olacak" dedi.