"Yeni Ermeni Tasarısı Haftaya ABD Senatosu'nda"

"Yeni Ermeni Tasarısı Haftaya ABD Senatosu'nda"

ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin, Ermeni Asıllı Gazeteci Hrant Dink'in Öldürülmesini Kınayan Bir Tasarıyı Oylamayı Ertelemesinin Ardından, Illinois Demokrat Parti Senatörü Richard Durbin'in, Sözde Ermeni Soykırımına İlişkin Bir Tasarıyı Senato'ya Sunma Planını Açıkladığı Bildirildi.

ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin, Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini kınayan bir tasarıyı oylamayı ertelemesinin ardından, Illinois Demokrat Parti Senatörü Richard Durbin'in, sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir tasarıyı Senato'ya sunma planını açıkladığı bildirildi.

Los Angeles Times gazetesinde yer alan haberde, Senatör Dianne Feinstein'in de sunulacak bu tasarıyı desteklediği belirtilirken, Senato'ya getirilecek metnin, Temsilciler Meclisi'ndeki metne göre küçük değişiklikler taşıyacağı belirtildi.

ABD kongresi, üst kanadı 100 sandalyeli olan Senato ve alt kanadı 435 sandalyeli olan Temsilciler Meclisi'nden oluşuyor.

Temsilciler Meclisi'ne, Demokrat Parti Pasadena Milletvekili Adam Schiff tarafından, sözde Ermeni soykırımının tanınmasına ilişkin bir tasarı sunulmuş bulunuyor.

Gazeteye konuşan Schiff, Senato'ya da benzer bir tasarının sunulacak olmasını "harika haber" olarak yorumlarken, Los Angeles Times, Senatör Durbin'in tasarıyı gelecek hafta sunmasının beklendiğini yazdı.