Yeni Dönemde Türkiye Turizminin Rusya'ya Bakışı Paneli - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Yeni Dönemde Türkiye Turizminin Rusya'ya Bakışı Paneli

AA - Haberler | Ekonomi
Yeni Dönemde Türkiye Turizminin Rusya'ya Bakışı Paneli

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, deniz, kum ve güneş turizminin yanında kültür, şehir, alışveriş ve sağlık turizmini ön plana çıkardıklarını belirterek, "Bu alanlarda Türkiye'yi henüz istediğimiz seviyeye taşıyamamışız. Önümüzdeki yıllarda bu alanlara odaklanmayı planlıyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, deniz, kum ve güneş turizminin yanında kültür, şehir, alışveriş ve sağlık turizmini ön plana çıkardıklarını belirterek, "Bu alanlarda Türkiye'yi henüz istediğimiz seviyeye taşıyamamışız. Önümüzdeki yıllarda bu alanlara odaklanmayı planlıyoruz." dedi.

Türkiye-Rusya Medya Forumu kapsamında Antalya Maxx Royal Belek Golf Resort'ta, Yeni Dönemde Türkiye Turizminin Rusya'ya Bakışı paneli düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın da takip ettiği panelde, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ve ETS Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Rusya'nın Türkiye için en özel pazarlardan birisi olduğunu söyledi. Turizmde Rusya ile güçlü ilişkiler olduğunu ifade eden Önal, 2 binli yılların başlarında 755 bin olan Rus turist sayısının 2015 yılında 4,5 milyon çizgisine ulaştığını dile getirdi.

Rusya'dan gelen turist sayısını artırmak amacıyla ülkedeki nüfusu 1 milyonu aşan 13 şehirde araştırma yaptıklarını anlatan Önal, şöyle konuştu:

"O araştırmanın sonuçlarını iyi analiz ettik. Sektörümüzle birlikte de bunu tartıştık. Araştırmanın çarpıcı sonuçları var. Türkiye deniz, kum, güneş tatilinde Rusya'da birinci sırada. Tatil denince akla fenomen olarak Antalya geliyor. Bu bizim Rusya'daki en sağlam yönümüz. Rus halkı son 2 yıla kadar sürekli artan bir ivmede yurt dışı seyahatlerini fazlalaştırdı. Özellikle Türkiye olarak bu artan hacimden nasıl ve hangi destinasyonların pay alabileceği üzerinde çalışma yaptık. Deniz, kum ve güneş turizminin yanında kültür, şehir, alışveriş ve sağlık turizmini ön plana çıkardık. Bu alanlarda Türkiye'yi henüz istediğimiz seviyeye taşıyamamışız. Önümüzdeki yıllarda bu alanlara odaklanmayı planlıyoruz."

Dünyanın bir güvenlik krizi yaşadığını kaydeden Önal, bu durumun en fazla turizm sektörünü etkilediğini de dile getirdi.

-"Antalya rekabet edilemez şansları olan bir şehir"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Rusya'da yaşanana ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2015'te de bir önceki yıla göre Antalya'ya gelen Rus turist sayısında yüzde 26 düşüş olduğunu hatırlattı.

Çok hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen Antalya'nın birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Türel, NATO Zirvesi, G20 Liderler Zirvesi ve son olarak EXPO 2016 Antalya'yı başarıyla düzenlediklerini kaydetti.

EXPO'nun olimpiyatlara eş değer bir organizasyon olduğunu vurgulayan Türel, bu kapsamda kente çok önemli kültürel etkinlikler olduğunu anlattı. Türel, EXPO kapsamında etkinliklerin sürdüğünü ve dünyaca ünlü çok sayıda yıldız sanatçının konserler vermeye devam edeceğini bildirdi.

Altyapısını tamamlayan Antalya'nın artık vizyon projelere ağırlık vermeye başladığını dile getiren Türel, "Bu vizyon projelerle Antalya kültürün, sanatın ve sporun en önemli merkezlerinden birisi olacak. Hollywood sinema stüdyolarına benzer bir proje hayata geçireceğiz. Bu projeden sonra birçok uluslararası prodüktörün Antalya'da filmler çekeceğinden eminiz. Antalya rekabet edilemez şansları olan bir şehir. Fiyat ve kalite uyum dengesi açısından rekabet edilemez bir kentiz." dedi.

Antalya'nın dünyanın en huzurlu ve tüm ihtiyaçlara cevap verebilen şehirlerinden birisi olduğunu kaydeden Türel, uluslararası birçok organizasyonu sorunsuz yapan Antalya'nın güvenlik açısından da kendisi kanıtladığını söyledi.

Güvenlik tehdidinin dünyanın birçok noktasında olduğunu ve üzücü olayların Fransa'da veya Belçika'da bile bulunduğunu vurgulayan Türel, "Dünyanın hiçbir yeri için 'burada üzücü bir hadise olmayacak' garantisini kimse veremez. Risk payı değerlendirmesi yapıldığında, Antalya'da risk oranının düşük olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.

"İki taraf da birbirinin kıymetini anlamış oldu"

ETS Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy da Antalya bölgesinin Rus turistlerin ağırlandığı bir destinasyon olduğunu belirtti. Antalya'ya 2015 yılında gelen turistin yüzde 22'sini Rusların oluşturduğuna dikkati çeken Ersoy, "Bu süreç bir bakıma iyi oldu. İki taraf da birbirinin kıymetini anlamış oldu. Biz Rus turistin kıymetini anlarken Rus turistler de gittikleri başka ülkelerdeki hizmeti Antalya ile karşılaştırma fırsatı yakaladı." dedi.

Türkiye ile Rusya turizmi arasındaki en önemli artının sevgi olduğuna işaret eden Ersoy, "Sevdiğimiz bir insanı ağırlamak ticari olarak ağırlamaktan farklı oluyor. Misafir olduğunuz bir ülkede, sevildiğinizi bildiğiniz zaman sizin de yaklaşımınız farklı oluyor. Hatta bazı Türk misafirlerimiz 'Rus misafirlere daha farklı davranıyorsunuz' diye şikayet ediyor." diye konuştu.

AA - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500