Yeni Bulduğu Türlere Aile Bireylerinin Adını Verdi

Yeni Bulduğu Türlere Aile Bireylerinin Adını Verdi

Yeni Bulduğu Türlere Aile Bireylerinin Adını Verdi
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Dr. Hüseyin Özçelik, tescil ettirdiği 2 fasulye, 4 nohut ve 2 kişniş türüne, aile bireyleri ve tanıdıklarının isimlerini verdi.

Samsun'da bulunan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Hüseyin Özçelik, tescil ettirdiği 2 fasulye, 4 nohut ve 2 kişniş türüne, annesinin, eşinin, kızının, yeğeninin, üniversite danışman hocalarının ve anne ve babasının doğdukları ilçenin adını verdi. Özçelik'in aile bireylerinin adını taşıyan nohut, fasulye ve kişniş çeşidi tohumlarından Türkiye'nin bir çok bölgesinde üretim yapılıyor.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Dr. Hüseyin Özçelik, 19 yıldır yürüttüğü proje çalışmalarında elde ettiği yeni fasulye, nohut ve kişniş türlerine isim verirken öncelikle aile bireylerini tercih etti. Özçelik, 4 nohut çeşidine eşinin adı 'Zuhal' yeğeninin ismi 'Çağatay', üniversitede danışman hocaları isim ve soy isimleri olan 'Gülümser' ile 'Sezenbey' adını verdi. İki fasulye çeşidine ise annesinin adı olan 'Zülbiye' ve annesinin köyünde bulunan dağın ismi olan 'Akdağ' adını verdi. Özçelik kızı 9 yaşındaki Gamzenin adı ile anne ve babasının doğduğu ilçe olan Erbaa'nın ismini de bulduğu iki kişniş türüne verip tescil ettirdi.

19 yıldan bu yana bitki ıslah çalışması yaptığı belirten Hüseyin Özçelik, yeni nohut ve fasulye türleri elde etmek için çalışmalarına devam ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"Yeni bir çeşit bulduğumda isim olarak düşündüğümde insan kendi sevdiklerinin, aile bireylerinin isimlerinin bir hatıra olarak yer almasını istiyor. Ben de son 19 yılda bu alanda yoğun çalışmalar yaptım. ve yeni çeşitler tescil ettirdim. İsimlerini yaşatmak için bu şekilde bir tercihte bulundum. Üniversitede doktoramda ve mastırımda bana danışmanlık yapan hocalarıma da saygı amacıyla isimlerini verdim. Yeni bulduğum çeşitlerin Türkiye'nin bir çok bölgesinde üretim yapılıyor. Özellikle Çağatay nohut türü tohumluk olarak yurt dışına da ihraç ediliyor. 'Zülbiye' fasulye çeşidi şu an Trakya bölgesinde buğdaydan sonra en çok ekilen ikinci ürün durumunda."

Aynı kurumda tarım işçisi statüsünde çalışan 35 yaşındaki Zuhal Özçelik, eşinin kendisi ve kızının isimlerini elde ettiği yeni çeşitlere vermesinden çok mutlu olduğunu belirterek "Bizim için de çok keyifli bir duygu. Kaç kişinin eşi kendisine böyle bir jest yapar bilmiyorum. Bu kapsamda bizim için çok özel bir durum" dedi. - Samsun

Yeni Bulduğu Türlere Aile Bireylerinin Adını Verdi
Yeni Bulduğu Türlere Aile Bireylerinin Adını Verdi
Yeni Bulduğu Türlere Aile Bireylerinin Adını Verdi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title