"Yeni Bir Referandum Yarar Getirmez"

"Yeni Bir Referandum Yarar Getirmez"

AB Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İrlanda'da Reddedilen Lizbon Anlaşması'na İlişkin Görüşmeler Yaptı. Muhalefet Liderleri, Sarkozy'e "Yeni Bir Referandum Yarar Getirmez" Dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İrlanda'da reddedilen Lizbon Anlaşması'na ilişkin görüşmeler yaptı. Sarkozy, İrlanda Başbakanı Brian Cowen'un yanısıra muhalefet liderleri ile görüştü. Muhalefet liderleri, Sarkozy'e "yeni bir referandum yarar getirmez" dedi.

Sarkozy, İrlandalıların Lizbon Anlaşması'na hayır demesi nedeniyle bu ülkeye gelmişti. Sarkozy, İrlanda Başbakanı Cowen ile görüştü. Bu görüşmenin ardından Sarkozy, muhalefetteki partilerin lideri Enda Kenny ve Eamon Gilmore ile biraraya geldi. Sarkozy'nin muhalefet liderleri ile her bir görüşmesi 10-15 dakika sürdü.

Fine Gael adlı partinin lideri Enda Kenny, Sarkozy ile "dobra dobra" konuştuklarını kaydetti. Görüşme çıkışı gazetecilere konuşan Kenny, "Soru soruldu ve cevap verildi. Artık ortada soru yok. Aynı soruyu tekar sormazsınız" diye konuştu.

Kenny, 2009'da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi yeni bir referandumun açık bir sonuç getirmeyeceğini de kaydetti.

İşçi Partisi lideri Eamon Gilmore, Sarkozy ile "açık bir şekilde" konuştuklarını aktardı. Gilmore, "Sarkozy'e 'Bu sadece İrlanda'nın problemi değil. Aynı zaman da Avrupa'nın bir problemi. Bu soruna Avrupalı bir çözüm getirilmeli.' dedim. Ayrıca dönem başkanı olarak Sarkozy'nin de sorumluluğu olduğunu kaydettim" diye konuştu.

Ayrıca, Gilmore, yeni bir referandumun da sonuç getirmeyeceğini Sarkozy'e ilettiğini söyledi. İşçi Partisi lideri Gilmore, Sarkozy'nin de AP seçimleri öncesi bazı değişiklikler yapılması gerektiğini anlattığını söyledi. Gilmore, sorunun bu zaman zarfında çözülmeyeceğini aktardığını belirtti.

İrlanda Başbakanı Cowen ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin yaptığı görüşme sonrası da yazılı açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, "İki lider, Lizbon Anlaşmasını ve İrlanda'daki referandumu ele aldı. İrlanda Başbakanı, yeni bir adım atılmadan önce hükümetin sorunu tam olarak anlamayı hedeflediğini Sarkozy'e anlattı. Cumhurbaşkanı Sarkozy, İrlandalıların cevabına saygılı olduğu ve diğer üye ülkelerde onay sürecinin devamından memnun olduğunu belirtti" denildi.