Yeni Anayasa Tartışmaları

Anadolu Ajansı - Haberler | Politika
Yeni Anayasa Tartışmaları

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "MHP'ye nezaketsizce laf yetiştirmeye çalışanlar öncelikle kendi sicillerine bakmalıdırlar" değerlendirmesinde bulundu.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "MHP'ye nezaketsizce laf yetiştirmeye çalışanlar öncelikle kendi sicillerine bakmalıdırlar" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükataman, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin yeni anayasa mutabakat komisyonu ile ilgili yaptığı açıklamalar üzerinden ortaya çıkan tartışmalara yönelik, "CHP'de parti sözcülüğü yapan şahsın yeni anayasa tartışmaları üzerinden çirkin bir üslupla partimize yönelik açıklamalar yapması tam bir siyasi nezaketsizliktir" ifadesini kullandı.

Büyükataman, yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

"MHP'ye nezaketsizce laf yetiştirmeye çalışanlar öncelikle kendi sicillerine bakmalıdırlar. Milletimizin birlik ve bütünlüğüne göz diken bu parti, bölücülerin avukatlarını partilerinde üst kadrolara taşımaktan çekinmezken, bölücülerin ekmeğine yağ sürme konusunda iktidardan aşağı kalmamıştır.

Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, 5 Ocak'ta TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmada partimizin anayasa konusundaki net tavrını, 'Milliyetçi Hareket Partisi yürürlükteki anayasanın değiştirilmesini istemekle birlikte; ilk dört maddenin tartışılmasına bile tahammül ve müsamahası yoktur' diyerek ortaya koymuştur. Anayasanın ilk dört maddesi herkesten evvel bizim vazgeçilmezimiz, üzerinde pazarlık kabul etmeyecek kırmızı çizgilerimizdir. Fakat hem AKP'nin hem de CHP'nin bu konuda kafaları oldukça karışıktır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, anayasanın ilk üç maddesine tutarsız bakışının sır olmadığını öne süren Büyükataman, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz yılın ekim ayında, katıldığı bir televizyon programında Anayasanın ilk üç maddesinin değişebileceğini söyleyen, CHP lideridir. Milletimizin beklentisine, milli ve manevi gerçeklere uygun olacak bir toplumsal mutabakat belgesini hazırlamak elbette ki siyasetin görevidir.

Ancak bizim dışımızda hiçbir partinin anayasa konusunda samimi olmadığı, yapılan açıklamalardan gayet net anlaşılmaktadır.

Ortalama zekaya sahip herkesin rahatlıkla anlayıp değerlendirebileceği sayın Genel Başkanımızın sözlerini çarpıtmak en hafif tabirle siyasi ahlaksızlıktır.

Sayın Genel Başkanımız, sözlerinin başında Anayasa Uzlaşma Komisyonunda anamuhalefet partisinin dışarıda kalmasının uzlaşma anlayışına da ters düşeceğini özellikle belirtmiştir."

Bahçeli'nin, CHP ikna edilemez ve uzlaşma komisyonu çalışamaz duruma gelirse, iktidar partisini B planını ortaya koymaya davet ettiğini, artık bu meselenin açıklığa kavuşmasını ve kimin ne hesap yaptığını milletin net olarak görmesi gerektiğini söylediğini belirten Büyükataman, şunları kaydetti:

"Hem AKP hem CHP ağız birliği yapmışçasına MHP'nin duruşunda bir değişiklik yahut fikrinden bir dönüş varmış gibi bir algı yönetimi, bir siyaset kalpazanlığı icra etmektedirler. Anayasa değişikliğinin gerisinde yatan gizli niyet, hesap ve gündemler MHP üzerinden gizlenmeye çalışılmakta, kimliksiz bir millet, milletsiz bir vatan ve vatansız bir coğrafyayı hedefleyen anayasa isteği dikkatlerden kaçırılmaya çalışılmaktadır."

Büyükataman, Türk milletinin hiçe sayılacağı bir siyasi iklim doğması halinde bu kirli iklimle sonuna kadar da mücadele etmekten çekinmeyeceklerini vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title