Yemin Ederek 'İyilik Polisleri' Oldular

Yemin Ederek 'İyilik Polisleri' Oldular

Down sendromluları topluma kazandırma adına önemli bir projeyi hayata geçirdi.

Yemin Ederek 'İyilik Polisleri' Oldular

'İyilik Polisleri' isimli projeye katılarak eğitimlerini tamamlayan down sendromluların polislik hayalleri gerçeğe dönüştü. Proje sonunda yemin ederek polisliğe adım atan down sendromlu çocuk ve gençler, İzmir Emniyeti'nin gülen yüzü ve iyilik melekleri oldu.

Bugüne kadar yürüttükleri en başarılı projenin 'İyilik Polisleri' olduğunu belirten İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, "Toplumda farkındalık oluşturmak istedik. Bu çocukların, eğitilirse kendi kendilerine yetebileceklerini gösterdik." dedi. Bilkay, çocukların ve ailelerinin gözlerindeki mutluluğun her şeye bedel olduğunu ifade etti.

Down sendromlu bireylerin sosyal, kültürel ve ekonomik hayata dahil edilmesi ve toplumdaki engellilik algısının değiştirilmesi amacıyla yürütülen "Ülkemin ve Şehrimin Gönüllü İyilik Polisiyim' projesi kapsamında 25 Mart–7 Nisan arasında bir dizi faaliyet düzenlendi. 30 down sendromlu çocuk ve genç, polis olma heyecanı yaşadı. Çocuklar, Pasaport İskelesi'nde polis helikopterinin eşlik ettiği denizde arama kurtarma tatbikatına katıldı. Boğulma tehlikesi geçiren bir kişiyi kurtararak, polis ağabeyleriyle birlikte ilk müdahaleyi yaptı. Şehirdeki üniversiteler de proje katılan çocuk ve gençleri ağırladı. Gediz Üniversitesi'nde hukuk, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde sağlıklı yaşam, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)'nde ilk yardım ve hayatta kalma dersleri verildi. Şifa Üniversitesi'nde ise sağlık taramasından geçirildiler. Çeşitli polis birimlerinde eğitim alan down sendromlu çocuk ve gençler, polis ağabeylerinden Atlı Polis Tim Amirliği'nde, eğitim aldı. Eğitimler, Fuar Asayiş Ekipleri'nde de devam etti. Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu da projeye kapılarını açtı. 'İylik Polisi' adayları burada yanaşık düzen, Karşıyaka Trafik Uygulama Parkı'nda ise trafik polisliği eğitimi aldı. Son olarak Köpek Eğitim Merkezi'ne götürülen down sendromlular, Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki stajla eğitimlerini tamamladı. Projenin galası bugün Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Galaya AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Emniyet Müdürü Ali Bilkay, projeye destek veren kurum ve kuruluş temsilcileri ile down sendromluların aileleri katıldı. Eğitimlerini tamamlayan 30 down sendromlu, sembolik olarak polislik yemin etti.

Yemin töreninde salonda oldukça duygusal anlar yaşandı. İyilik polisleri, diploma ve polis kimliklerini Milletvekili Ulema, Vali Yardımcısı Harputlu ve Emniyet Müdürü Bilkay'ın elinden aldı. Projenin dönem birincisi olan down sendromlu Ayçe Karagöz, hayallerinin gerçek olduğunu söyleyerek, "Tıpkı sizin gibiyiz, artı bir farklı. Bize saygı gösterin, sizi çok seviyoruz." dedi. Projenin dönem birincisi Karagöz, yaş kütüğüne ismini çaktı. İl Emniyet Müdürü Bilkay, yaklaşık üç aydır devam eden projeyle toplumda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ve bunu başardıklarını söyledi. Projeye iştirak eden çocukların ve ailelerinin gözlerinde mutluluğu görmenin kendileri için her şeye değdiğini ifade eden Bilkay, "Görevim süresince pek çok projeye imza attık. Ancak beni gerçekten en fazla heyecanlandıran, duygulandıran, mutlu eden proje bu projedir. Bende dahil olmak üzere belki projeye başlamadan önce down sendromu nedir diye soru sorsak pek çoğumuz yanlış bilgi sahibidir. Down sendromuna başka bir isim koysak yeryüzü melekleri demek gerekir." dedi.

Bütün İzmir'in projeye destek verdiğini vurgulayan Ali Bilkay, Türkiye'de ilk olduğunu vurguladı. Galanın sonunda, Yaşar Üniversitesi'nin desteğiyle "Down Sendromlu Bireylerin Gözünden İzmir" adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Kaynak: CHA