Yemen'deki Olaylar

Yemen'deki Olaylar

Yemen'de yönetim yanlısı güçler ile Husiler arasında çıkan olaylarda 11 militanın öldüğü bildirildi.

Yemen'deki Olaylar

Yemen'de yönetim yanlısı güçler ile Husiler arasında çıkan olaylarda 11 militanın öldüğü bildirildi.

Halk Direniş Güçleri (HDG) kaynaklarından alınan bilgiye göre, HDG ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye bağlık güçler ile Husi ve devrik lider Ali Abdullah Salih yanlısı militanlar arasında Lahec iline bağlı Kereş ile Ed-Dali iline bağlı Hamak cephelerinde çatışma çıktı.

Kereş bölgesinde çıkan çatışmalarda 7, Hamak cephesinde ise 4 Husi militanının öldürüldüğü ve yaralananların olduğu kaydedildi.

Öte yandan Husilere ait El-Mesira televizyon kanalının haberine göre, Husiler, Suudi Arabistan tarafına yönelik füze saldırılarını arttırdı.

Husilerin Necran bölgesinde orduya ait bazı noktalara ve bir inşaat şirketi merkezine 12 katyuşa füzesi, orduya ait "Alib" askeri noktasına ise havan mermileri attığı belirtildi.

Suudi Arabistan'dan saldırılara ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de başta Suudi Arabistan sınırında yer alan bölgeler olmak üzere ülkenin farklı illeri, Husiler ve Salih yanlıları ile koalisyon güçleri ve hükümet birlikleri arasındaki yoğun çatışmalara sahne oluyor. Yaklaşık iki yıldır devam eden çatışmalar sonucu yaklaşık 7 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 36 bin kişinin yaralandığı, 3 milyondan fazla Yemenlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı ifade ediliyor.