Yemen Açıklarında Zorla Denize Atılan 7 Afrikalı Göçmen Öldü

Yemen Açıklarında Zorla Denize Atılan 7 Afrikalı Göçmen Öldü

Yemen Açıklarında Kaçak Göçmenlerin Bulunduğu Bir Tekneden Zorla Denize Atılan En Az 7 Afrikalı Göçmen Boğularak Öldü. Teknenin Somali'den Yemen'e Doğru Geldiği Bildirildi.

Yemen Açıklarında Zorla Denize Atılan 7 Afrikalı Göçmen Öldü

Yemen açıklarında kaçak göçmenlerin bulunduğu bir tekneden zorla denize atılan en az 7 Afrikalı göçmen boğularak öldü. Teknenin Somali'den Yemen'e doğru geldiği bildirildi.

Yetkililer, Ebyan eyaletindeki Hısn Baleayd açıklarında cuma akşamı denize atılan göçmenlerden 7'sinin cesedinin bulunduğunu, cesetlerden birinin bir kadına ait olduğunu ifade ettiler. Denize atılan 123 kişinin ise kurtulduğu kaydedildi. Teknede 130 kişi bulunduğu bildirildi. Göçmenlerin, sahile birkaç kilometre kala zorla denize bırakıldıkları ve yüzerek kıyıya ulaşmalarının istendiği ifade edildi.

Her sene Somali ve Etiyopya'dan çok sayıda göçmen, kaçak olarak küçük teknelerle Yemen'e getiriliyor. Bu sene çoğunluğu Somalili 18 bin kişi küçük teknelerle Yemen'e getirildi. Bunlardan 400 kadarı boğularak öldü. Geçen sene de Yemen'e 113 bin göçmen gelmiş, bin 400'ü ölmüştü.

(DPA-EA-EA-D)