Tako Meksika Değil Osmanlı Yemeğiymiş

Tako Meksika Değil Osmanlı Yemeğiymiş

İsveç'te yayınlanan Metro gazetesi, 'Yediğiniz tako için Türklere teşekkür edin' başlıklı haberde Meksika'nın geleneksel yiyeceği 'tako'nun Türklere ait olduğunu savundu.

Tako Meksika Değil Osmanlı Yemeğiymiş

İsveç'te yayınlanan Metro gazetesinin manşetten verdiği "Yediğiniz tako için Türklere teşekkür edin" başlıklı haberde, 14 ile 20. yüzyıllar arasında Ortadoğu'da hakimiyet süren Osmanlı'ya ait şavarma (çevirme) yemeğinin, Meksika geleneksel yemeği "taco al pastor" olarak ün yaptığı belirtildi.

OSMANLI YEMEĞİ ŞAVARMA

Filistinli antropoloji uzmanı Ali Qleibo'nun, konu hakkında Amerikan Public radyosuna yaptığı açıklama Metro gazetesinde yer aldı. Ali Qleibo, 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyılın başlarında yaklaşık 36 bin kişinin Osmanlı topraklarından Meksika'ya göç ettiğini ve bu insanlar sayesinde Meksika'nın, Osmanlı yemeği "şavarma" ile tanıştığını kaydetti.

ORTADOĞU YEMEĞİ

"Planet Taco" (Taco Gezegeni) kitabının yazarı Toronto Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jeffrey Pilcher'in "taco al pastor"un Ortadoğu yemeği olduğunu güçlendiren cümlelerine de haberde yer verildi.

1930'LARDA TANIŞTILAR

Jeffrey Pilcher kitabında, Ortadoğu ülkelerinden Meksika'ya gelen göçmenlerin kendileriyle yiyeceklerini de getirdiğini belirtirken, 1930'larda, Meksikalıların şavarma yemeği ile tanıştığına işaret ediyor.

"ÇOBAN USULÜ" KELİMESİ BİLE GÖSTERGE

Pilcher, özellikle 1960'lı yıllarda Lübnanlıların, restoranlarında döner etini kırmızı acı biber sosuyla marine edip pişirdiklerini ve buna "tacos al pastor" adını verdiklerini ifade ettiği kitabında, al pastor kelimesinin, "çoban usulü" anlamına geldiğini ve bu kelimenin bile yiyeceğin Ortadoğu'dan geldiğinin bir göstergesi olduğuna vurgu yapıyor.