Yazılımı Haberleri

Yazılımı haber, Yazılımı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yazılımı 13.11.2009
Offscreen'den Yepyeni 4 Mobil Uygulama
Ovi Suite Üzerindeki Onlarca Farklı Yazılımıyla En Popüler Geliştiricilerden Biri Olan Offscreen Dört Yeni Uygulamayı Kullanıcılara Sundu.
Yazılımı 13.11.2009
Ms Sync Toy, Artık Win 7'yi de Destekliyor
Synctoy Şimdiye Kadar Sadece İngilizce Dilinde Sunuldu; Yeni Sürümde de Aynı Durum Geçerli. Yazılımı Kullanmak İçin Sisteminizde .
Yazılımı 12.11.2009
Apple Tv'ye Hoş Geldiniz!
Apple, 2010'dan İtibaren Yoğun Bir Şekilde Amerikan Tv Pazarına Girmek ve İtunes Yazılımı Üzerinden Daha Fazla Televizyon İçeriği Sunmak İstiyor.
Yazılımı 12.11.2009
Bekleme Modunda Yüzde 95 Enerji Tasarrufu
Samsung'un 3.5 İnçlik Story Station Harici Sabit Disk Ürünleri 500 Gb ile 2 Tb Arası Kapasite Seçenekleri ile Satışa Sunuluyor. Yeni Sabit Disklerde Ayrıca Veri Koruma Sürekliliği İçin Samsung Auto Backup, Kişisel Verilerin Şifrelenmesi İçin Secretzonetm Yazılımı ile Şifre ve Parola Koruması İçin Safetykey Özellikleri de Bulunuyor.
Yazılımı 11.11.2009
Prof. Dr. Aydın: Sanal Ortamdaki 'Şiddetle Çözüm' Gerçek Hayatla Karıştırılabiliyor
Atatürk Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Aydın, çocukların sanal ortamda gidebilecekleri noktanın sonu olmadığını söyledi. Aydın, "Çocuklar ve gençler gerçek hayatta ulaşamadıkları bazı durumları sanal ortamda çok daha rahat elde edebiliyorlar. Sanal ortamdaki 'şiddetle çözüm' gerçek hayatla karıştırılabiliyor." dedi. Erzurum'da bir hafta önce kaybolan ve önceki gün gece bulunan ilköğretim 7. sınıf öğrencisi Musa Kanğ'ın Metin2 adlı oyunu sürekli oynadığı iddiası dikkatleri internet üzerinden oynanan oyunları çevrildi. Prof. Dr. Nazan Aydın, ailelerin çocukların internette neler ile uğraştıklarının farkında olması gerektiğini belirterek, "Tüm çocukların uğraşlarında genel bir kuralımız var. Ne kadar ilgileniyorlar, bu onların aktivitelerini ne kadar etkiliyor? O yaş grubundaki çocukların ilgilenmesi gereken esas şeylerden uzaklaşmaya başlıyorlar mı, sosyal ortamdan uzaklaşıyorlar mı, arkadaşlarını ve okul hayatını ne kadar etkiliyor buna bakmak gerekir. Hatta ailelerin çocuklarının davranışlarını kontrol ederken yaptıklarından biraz daha hassas yapmaları gerekiyor çünkü sanal ortamda gidilebilecek noktanın sonu yok. Bunu fark eden gençler gerçek hayatta ulaşamadıkları bazı durumları sanal ortamda çok daha rahat elde edebiliyorlar. Çok fazla çaba sarf etmeden, hazır bir şekilde istedikleri sonuca ulaşabiliyorlar. Ödüle daha çabuk ulaştıklarında da diğer çaba gerektiren uğraşlardan uzaklaşabiliyorlar. Yasaktan ziyade farkında olmak. Sadece internet için değil gençlerin tüm aktivitelerinde ebeveynler onları yasaklamak değil, çocukların ne yaptıklarını fark etmek ve aşırıya kaçtıklarında kısıtlama getirmelerini öneriyoruz." diye konuştu. Şiddet içerikli filmlerde ve oyunların sadece çocuklar için değil herkes için olumsuz etkisi olduğuna dikkat çeken Aydın, çocukların oyunlarda şiddetle problemi çözebildiklerini zannettiklerini kaydetti. Sanal ortamda başarılı olanlara ödül verildiğinin altını çizen Aydın şöyle konuştu: "Yani insana veya karşıdaki materyale şiddet uyguladıklarında işler çözülüyor, engeller aşılıyor. Sanal ortamda bu rahatlıkla oluyor. Bir yumruk atıyor duvar yıkılıyor, engeli geçtikten sonra başka bir aşamaya geçiliyor. Bu oyunlarda bir sakınca da siz ne kadar şiddeti kullanır ve karşınızdaki rakipleri yok ederseniz o kadar başarılı oluyor, seviye atlamış oluyorsunuz. Yani şiddet özendiriliyor. Şiddet uyguladınız, karşıdakini yendiniz, engelleri aştınız ve başarılısınız mesajı veriliyor. Çocuk gerçek hayatla sanal ortamı ayırt etme yetisine sahip ancak bunu sanal ortamda kullanıp işe yarandığında gerçek ile sanal ortam karışabiliyor. Orada işe yarayan burada işe yarayacağını düşünüyorlar." Metin2 adlı oyunu bir süre mesleği gereği oynayan ve oyun yazılımı yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4.
Yazılımı 11.11.2009
Şirketler Yazılım Satın Almak Yerine Kiralamayı Tercih Ediyor
Gartner Araştırma Şirketi, yazılım satın almak yerine kullanıcı başına daha az ücret ödeyerek yazılıma internet üzerinden ulaşan şirket sayısının arttığı sonucuna ulaştı. Yazılım satın almak yerine kullanıcı başına daha az ücret ödeyerek yazılıma internet üzerinden ulaşan şirket sayısı artarken, bu yazılımlara yönelik yatırım rakamı da yıl sonunda 7,5 milyar dolara ulaşacak. Gartner araştırma şirketinin verilerinden derlenen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl 6,4 milyar Dolar olan SaaS (Servis olarak sunulan Yazılım) alanına yönelik dünya çapındaki yatırımlar, bu yıl sonu itibariyle yüzde 17,7 artarak 7,5 milyar Dolar’a ulaşacak. Rapora göre 2013 yılına gelindiğinde ise bu rakam 14 milyar Dolar’a yükselecek. Yerinde kurulumdan ucuz Servis olarak sunulan yazılımın, web tabanlı bir yazılımın merkezi olarak barındırılması ve işletilmesi ile internet üzerinden kullanıcılara sunulmasına dayanan bir yazılım aplikasyon dağıtım modeli olduğunu belirten yetkililer, Saas’la ilgili olarak şunları söyledi: “Kullanıcı tarafından bilgisayarlara veya sunuculara kurulan geleneksel paket uygulamaların aksine SaaS satıcısı bir yazılıma sahiptir ve bu yazılımı bilgisayarlarda kendi veri merkezlerinde çalıştırır.
Yazılımı 10.11.2009
Bebekler İçin Tercüman!
Çalan Parçanın Melodisinden İsmini Çıkartan Stanza Yazılımı Gibi Cry Translator da Ağlama Seslerinin Anlamını Çözüyor.
Yazılımı 9.11.2009
Google Talk Cepte
Mobil İşletim Sistemi Fark Etmeksizin Tüm Java Destekli Telefonlarda Çalışabilen Bir Google Talk Yazılımı İsterseniz Bu Yazıyı İncelemenizde Fayda Var.
Yazılımı 9.11.2009
Dokunmatik Ekranda Resim Yapın
Python 1.9.7 ile Uyumlu Çalışan Yazılımı, Burada Yer Alan Sdn Download Sayfalarından İndirebilirsiniz.
Yazılımı 9.11.2009
3 Teknoloji Devinden Büyük İşbirliği...
Wall Street Journal'ın Bildirdiğine Göre Bu Kolektif Birleşme Yakın Zamanda Resmi Olarak Açıklanacak. "V-block" Olarak Adlandırılacak Bu Birlikteliğe Emc'nin Bellek Çözümleri, Cisco'nun Ağ Bileşenleri ve Vmware'in Sanallaştırma Yazılımı Dahil Edilecek.
Yazılımı 9.11.2009
İhracatçıya da Vergi Notu
Maliye Bakanlığı, yeni dönemde ihracatçıya da vergi notu verecek. Notu yüksek olan ihracatçı, KDV iadesini hemen alırken, not düştükçe iade de zorlaşacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, “KDV İadesi Risk Analiz Projesi” ile ihracatçının katma değer vergisi iadelerini yeni bir sisteme bağlayacak. Proje kapsamında bütün KDV mükellefleri, yazılımı tamamlanan bilgisayar programı aracılığıyla hem vergisel uyum hem de sahte fatura düzenleme riskleri yönünden puanlamaya tabi tutulacak.
Yazılımı 9.11.2009
Photoshop Şimdi de Android'lerde
Adobe, Ünlü Fotoğraf Düzenleme Yazılımı Photoshop'u İphone Platformu İçin Hazırladıktan Sonra, Şimdi de Android İçin Hazırlıyor.
Yazılımı 9.11.2009
General Mobile'ın İkinci Android'lisi
General Mobile'ın Bu Yeni Cihazında Olması Beklenen Diğer Özellikler İse Şu Şekilde: - Üretici Tarafından Baştan Aşağı Yenilenen Bir Android Market Yazılımı, - 3d Animasyonlarla Zenginleştirilmiş Grafiksel Kullanıcı Arayüzü, - Bluetooth 2.
Yazılımı 9.11.2009
Vergi Notu Geliyor
Maliye Bakanlığı, yeni dönemde ihracatçıya da vergi notu verecek. Notu yüksek olan ihracatçı, KDV iadesini hemen alırken, not düştükçe iade de zorlaşacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, ''KDV İadesi Risk Analiz Projesi'' ile ihracatçının katma değer vergisi iadelerini yeni bir sisteme bağlayacak. Proje kapsamında bütün KDV mükellefleri, yazılımı tamamlanan bilgisayar programı aracılığıyla hem vergisel uyum hem de sahte fatura düzenleme riskleri yönünden puanlamaya tabi tutulacak.
Yazılımı 7.11.2009
Telefonunuz Yavaşladıysa Çözümü Burada
Nuldel İsimli Uygulamadan Daha Önce de Kısmen Bahsetmiştik. Artık Çok Daha Kapsamlı ve Komple Bir Temizlik Yazılımı Olan Nuldel, Symbian'lı Akıllı Telefonların Vazgeçilmezi Olmaya da Aday Bir Mobil Program.
Yazılımı 7.11.2009
Windows 7'deki Uac Farklı
Windows 7'de Yer Alan Uac, Vista'dakine Göre Zayıflatılmış Durumda. Sophos'un Araştırmasına Göre Uac Windows 7'yi Tehlikelerden Korumakta Yetersiz. Anti-virüs Yazılımı Kullanmak Şart.
Yazılımı 6.11.2009
Confıcker Hala En Çok Görülen Virüs
Bilgisayar kullanıcılarının bir dönem kabusu haline gelen tehlikeli Conficker virüsünün, dünya çapında hala en çok görülen kötü amaçlı yazılım olduğu belirlendi. Merkezi ABD San Diego'da bulunan ESET yazılım firmasının Dünya Tehdit Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, antivirüs programı NOD32'yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET'in, virüs raporlama yazılımı ThreatSense, geçtiğimiz ay dünya çapında en çok görülen kötü amaçlı yazılımın, yüzde 8,85 ile Win32/Conficker olduğunu belirledi.
Yazılımı 5.11.2009
Dünyayı Solucanlar Tehdit Ediyor
Bilgisayarlara Yönelik Tüm Dünyada Karşılaşılan En Yüksek İkinci Tehdit İse %7.73 Oranı ile Çok Revaçta Olan Usb Flash Disk Gibi Çıkarılabilir Aletlerden Geliyor. "Inf/autorun" Olarak Tanımlanan ve Kendilerini Bu Tür Ürünlere Kopyalayan Zararlı Yazılımlar, Bilgisayarın Otomatik Olarak Devreye Girmesi Nedeniyle Bir Anda Sisteme Yayılabiliyor. Eset Uzmanları, Bu Mekanizmayı Kullanan Zararlı Yazılım Türevlerinin, Sezgisel Tarama Kullanan Bir Güvenlik Yazılımı Tarafından Tespit Edilmesinin Kolay Olmasına Karşın, Yine de Windows Autorun Özelliğinin Kapatılmasını Öneriyor.
Yazılımı 5.11.2009
Hastanedeki Yolsuzluk Müfettiş Raporu ile Belgelendi (Özel)
Mersin'in Tarsus ilçesinde 70. Yıl Devlet Hastanesi'nde geçmişte yapılan ihaleler müfettişler tarafından mercek altına alındı. Yıllardır ihalelerde yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen hastanede, yolsuzluklar müfettişler tarafından ortaya konuldu. Müfettişler tarafından, devleti binlerce lira zarara uğratmakla suçlanan Başhekim Azmi Hoplamaz halen görevde bulunuyor. Hastanede aylarca incelemelerde bulunan müfettişler, Başhekim Hoplamaz'ın birçok ihalede yolsuzluk yaparak devleti zarara uğrattığını tespit etti. Müfettiş raporunda, Başhekim Hoplamaz'ın kanun dinlemeden yaptığı işlemler 45 maddede sıralandı. Raporda, Başhekim Hoplamaz'ın, 2004 ile 2007 yıllarında 17 ihalede Altay firmasının, 3 ihalede ise aynı firmanın yan kuruluşu olan Bilmer'in ihaleleri sürekli yaklaşık maliyetin altında teklif vererek kazandığı belirlendi. Raporda ayrıca, yetkililerin yaklaşık maliyetin gizliliğinin korunmadığı hususu sorgulanmadan tüm ihaleleri onayladıkları vurgulandı. Başhekim Azmi Hoplamaz'ın, 26 Kasım 2007'de açık ihale usulüyle yapılan temizlik ve yemek ihalesini, yargı, kamu ihale kurumu kararı ve Sağlık Bakanlığı'nın görüşüne aykırı olarak tek bir ihalede gerçekleştirdiği belirlendi. Müfettişler, aynı ihalede Başhekim Hoplamaz'ın bizzat düzenlediği idari şartnameye koyduğu maddelerle rekabeti engellediğini, yaklaşık maliyetin Altay firmasına sızdırılmasına rağmen ihaleyi onayladığı ifade edildi. Hastanede verilen yemek listesini inceleyen müfettişler, Başhekim Hoplamaz ve Hastane Müdürü Hüseyin Öztürk'ün Altay firmasının 21 gün karşılığı 95 bin 46 TL yemek bedeli ödeme yapmalarına karşın, yapılan sayımlarda firmanın 81 bin 700 TL yemek bedeli hak ettiğini, firmaya 13 bin 346 TL fazla ödeme yapıldığını ortaya çıkardı. Müfettişler, ayrıca, hastanenin 8 Mart 2006'da yaptığı otomasyon programı ihalesi sonrasında Kayacı firmasının pazarladığı Eroğlu isimli yazılımı satın alarak, hastaneyi bu firmaya bağımlı kıldığına dikkat çekti.
Yazılımı 5.11.2009
Solucanlar Teknolojiyi Tehdit Ediyor
Dünyanın en çok kullanılan antivirüs programlarından NOD32'yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET, bilgisayarlara yönelik Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu'nu açıkladı. ESET'in gelişmiş malware (zararlı yazılım) raporlama ve takip sistemi olan ThreatSense.Net® analizlerine göre ekim ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit yüzde 8.85 ile "Win32/Conficker" adlı solucan (worm) türü oldu. Conficker, önce Windows Otomatik Güncelleştirmeler ya da Windows Güvenlik Merkezi gibi sistem hizmetlerini devre dışı bırakıyor. Ardından ek bir yazılım indirip kişisel bilgilere kötü amaçlı kişiler tarafından ulaşılmasını sağlıyor. Solucan Windows'da, svchost.exe, Explorer.exe ve Services.exe gibi isimlerle görünüyor. Ürünleri tüm dünyada 90 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan antivirüs yazılım kuruluşu ESET; son Dünya Tehdit Raporu'nda, bilgisayarların ekim ayında en çok karşılaştığı tehditleri sıraladı. Rapora göre ilk sırayı yüzde 8.85 ile, Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan "Conficker" ve türevleri bulunuyor. Conficker solucanının en büyük kurbanı yüzde 28,08'lik görülme oranıyla Ukraynalılar oldu. Ukrayna'yı yüzde 18,69 ile Rusya, yüzde 15,21 ile Güney Afrika ve yüzde 15,2 ile Bulgaristan izledi. Türkiye'de görülme oranı ise yüzde 5,98 düzeyinde. Bilgisayarlara yönelik tüm dünyada karşılaşılan en yüksek ikinci tehdit ise yüzde 7.73 oranı ile USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. Kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor. Tehdit raporunun üçünsü sırasında ise yüzde 7.29 ile masif, çok eşli, çevrim içi oyunlar yoluyla yayılan "Win32/PSW" virüsü yer alıyor. İKİNCİ TEHDİT USB'DEN Bilgisayarlara yönelik tüm dünyada karşılaşılan en yüksek ikinci tehdit ise yüzde 7.73 oranı ile çok revaçta olan USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. "INF/Autorun" olarak tanımlanan ve kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor. ESET uzmanları, bu mekanizmayı kullanan zararlı yazılım türevlerinin, sezgisel tarama kullanan bir güvenlik yazılımı tarafından tespit edilmesinin kolay olmasına karşın, yine de Windows Autorun özelliğinin kapatılmasını öneriyor ÜÇÜNCÜ TEHDİT ONLİNE OYUNLARDAN ESET'in raporuna göre dijital dünyayı tehdit eden tehlikelerin üçüncü sırasında ise yüzde 7.
Yazılımı 4.11.2009
Navigasyonda Android İmzası
Mio Mibuddy Ne Tür Bir Navigasyon Yazılımı Kullanıldığı da Bilinmiyor.
Yazılımı 3.11.2009
Skype ile Telefonlar Açılıyor!
Skype, Hemen Herkesin Bildiği Gibi, İnternet Üzerinden Sesli ve Görüntülü Konuşmaya Yarayan ve Oldukça Uygun Çözümler Sunan Bir İletişim Yazılımıdır.
Yazılımı 2.11.2009
Youtube Yasağına Mobil Çözüm
Resmi Youtube İstemcisi Telefonunuzun Yasaklı Sayfaları Aşmasını Kolaylıkla Sağladınız. Ancak Youtube'a Tam Manasıyla Erişebilmek İçin Bir İstemciye İhtiyacınız Var. Google Tarafından Geliştirilen Bu Resmi Youtube Uygulaması, Videoları Kolaylıkla İzleyebilmenizi Sağlıyor. Yazılımı Burada Yer Alan Sdn Download Sayfalarından İndirebilirsiniz.
Yazılımı 2.11.2009
Telefonunuz Artık Güvende
Sanal Dünyada Çok Önemli Olan Güvenliğin, Değer Kazandığı Bir Başka Alan da Mobil Cihazlar. Birçok Özel Bilginin Yer Aldığı Telefonunuzu, Zararlı veya Zararsız Meraklı Gözlerden Korumak Olmazsa Olmaz Bir Durumdur. Symbian'a Özel Uygulamalarıyla Nam Salan Epocware Firması Güvenlik Yazılımı Handy Phoneguard'ı Yeniledi.
Yazılımı 2.11.2009
E-imza Alanında Yeni Bir İşbirliği
Bu İşbirliği Çerçevesinde, Kreatif Profesyoneller ve Bilgi Çalışanları, Ürettikleri İçeriği Adobe Acrobat Yazılımı ile Iso Pdf Dokümanına Dönüştürerek, E-güven Tarafından Sağlanan Sertifika ile İmzalayabiliyor ve Zaman Damgası Ekleyebiliyorlar.
Yazılımı 2.11.2009
Linksys Ailesinin Yeni Üyesi
Wag320n ile Birlikte Gelen Türkçe Network Magic Yazılımı, Ev Ağlarının Kısa Sürede Kurulması ve Ürünün Zahmetsizce Çalışır Duruma Getirmesi ile İlgi Çekiyor.
Yazılımı 31.10.2009
Erciş'te Bilişim Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı
Erciş'te bilişim sektörünün sorunları, sektör temsilcilerinin katılımıyla Erciş Sanayici ve İş Adamları Derneği (ERSİAD)'nde masaya yatırıldı. Sektörün içinde bulunduğu sorunların tartışılıp çözüm arandığı toplantıda konuşan ERSİAD Genç Girişimci Grubu üyesi M.Fatih Kürümoğlu, Türkiye'nin geleceği için büyük önem arz eden "bacasız sanayi" sektörü için bir bilişim bakanlığının kurulmasının şart olduğunu söyledi. Kürümoğlu, Türkiye'nin teknoloji transfer eden ülke konumundan teknoloji üreten ülke konumuna yükselebilmesi için Ar-Ge çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini belirterek, girişimcilerin desteklenmesinin şart olduğunu vurguladı. Doğu Anadolu Bölgesi'nde üretici ve satıcı firmaların yetkili servislerinin bulunmadığını ifade eden katılımcılardan Murat Akbaş ise, karşılaşılan en küçük bir arıza için parçaları uzak merkezlere göndermek zorunda kaldıklarını ifade etti. Yetkili servislere gönderilen elektronik parçaların hassas olduğuna değinen Akbaş, nakliyat sırasında dikkatsizlikten dolayı ürünlerin zarar gördüğünü söyledi. İlçede bilişim sektöründe nitelikli eleman sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Burak Kutbay ise "Özellikle bilgisayar yazılımı ve donanımı konusunda duyduğumuz kalifiye eleman ihtiyacı ilçedeki meslek yüksek okulunda bilgisayar bölümü açılarak bir nebze de olsa giderebilir.
Yazılımı 31.10.2009
Türkiye'de 3 Milyon Cep Telefonu Üretecek, 500 Milyon Dolara Çıkacak
Anel Grup şirketlerinden Aneles’le işbirliğine giden General Mobile, Türkiye’de cep telefonu üretmeye başlıyor. General Mobile Türkiye Müdürü Muzaffer Gölcü, 3 yılda 3 milyon adet cep telefonu üretmeyi, 500 milyon ciro hedeflediklerini söyledi. Gölcü, ilk aşamada piyasada satılan çift sim kartlı DST 500 modeli ile üretime başlayacaklarını, ardından Türk mühendislerin tasarımı olan “Made in Turkey” imzalı DST 800’ün ve Fenerbahçe markalı 3G’li modelin geleceğini söyledi. Gölcü, daha önce cep telefonlarındaki tasarımların dizayn ve geliştirmenin Avrupa ve ABD’den, üretimin ise Çin ve Tayvan’dan sağlandığını vurguladı. ÖTV teşvik etti General Mobile Türkiye olarak Türkiye’de üretim dönemini başlattıklarını vurgulayan Muzaffer Gölcü “Anel Grup’la iki yıldır görüşüyorduk. İlk aşamada Türkiye’de üretmek aklımızda yoktu ancak bazı modelleri baz aldığımızda ithalattan yüzde 8- 10 daha uygun Türkiye’de mâl ettiğimizi gözlemledik” dedi. 1 Temmuz’da başlayan en düşük 40 TL’lik cep telefonundaki ÖTV’yle bu düşüncelerinin daha da ön plana çıktığını belirterek, “Çalışmalarımıza hız verdik, modelleri belirledik. Onları tekrar masaya yatırdık. Bu iş burada yapılır diye karar aldık. Birlikte geleceğe imza attık. Hem sektörde hem teknolojide bazı ilkleri burada yapacağımız kanaatine vardık. 3 yılda yüzde 15’lik pazar payı hedefliyoruz” diye konuştu. 130 milyon ithalat Türkiye’de 1994’ten bu yana 130 milyon cep telefonu ithalatı yapıldığını anımsatan Muzaffer Gölcü, şunları dile getirdi: “13 milyar dolar gibi rakamı yurtdışına göndermiş bulunuyoruz ve Türkiye’de üretimle artık yurtdışına gidecek dövizin bir kısmının Türkiye’de kalmasını, burada istihdam sağlanmasını başaracağız. En önemlisi Türk mühendislerin yapacağı Ar-Ge çalışmalarıyla biz artık gözleri Türkiye’nin üstün çekmeyi hedefliyoruz.” ‘Yüzde 100 yerli’ diyemeyiz Muzaffer Gölcü, cep telefonlarının yazılımlarının tasarımlarının ve kutu içindeki malzemelerin Türkiye’den sağlandığını, yurtdışından ise telefonun anakart parçalarının geldiğini söyledi. Bunların kontrollerini Türk mühendislerin yaptığını belirten Gölcü, şöyle konuştu: “Anakarta dizilmiş komponentlerin testleri ve montajı bu tesislerde yapılıyor. Paketleme ve son kontroller de bu tesislerde yapılıp tüketiciye sunuluyor. Ama bir telefonun ekranı Türkiye’de üretilmiyor. Yüzde 100 yerli dememiz sözkonusu değil. Ancak telefon yazılım ve donanım olarak ikiye ayrılır. Bizim katma değerimiz yazılım üzerine. Cep telefonu üretiminde kaldıraç tasarım ve yazılımdır.” 145 kişiye iş kapısı olacak ANEL Grup CEO’su Suat Baysan, cep telefonu üretimi ile Türkiye’de ciddi istihdam artışı sağlanacağını belirterek, “Yaklaşık 145 kişiye iş imkanı sağlanacak. Yurtdışına 15 milyon dolar daha az döviz çıkacak. Devlete de 19 milyon dolarlık ilave gelir sağlamış bulunuyoruz” dedi. 20 milyon dolarlık yatırım yapıldı ANEL Grup CEO’su Suat Baysan, daha önce Türkiye’de sadece Aselsan’ın cep telefonu üretimi yaptığını belirterek, “Diğerlerinin tamamı ithaldı. Raks’ın bir tasarımı oldu ancak üretime girmedi. İlk seri üretime General Mobile giriyor” dedi. Cep telefonu üretimi için yapılan yatırımı söylemeyen ancak elektronik üretiminde kullanmak üzere 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını vurgulayan Suat Baysan, “Cep telefonu üretiminin de yapılacağı bantları içeren ek bir tesis kuruldu. Ancak bu tesis bütün elektronik üretimi için kullanılacak. Burası AB standartlarına uyumlu bir tesis” diye konuştu. Ana merkez New York’ta, üretim Ümraniye’de GENERAL Mobile Türkiye Müdürü Muzaffer Gölcü, General Mobile’ın “New World New Ideas” sloganıyla 2005’in son çeyreğinde yeniden yapılanarak mobil sektörde üretim yapmak Ar-Ge geliştirmek, dizayn, tasarım yapmak teknolojisini geliştirmek üzere yeniden yapılandığını vurguladı. Ana ofislerinin New York’ta olduğunu belirten Muzaffer Gölcü, Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinin Ümraniye’deki Anel Grup tesislerinde faaliyet göstereceğini vurguladı. ‘Made in Turkey’ aralıkta vitrinde GENERALE Mobile-Anel işbirliği çerçevesinde ilk aşamada piyasada satılan çift sim kartlı DST 500 modelinin üretimine devam edilecek. Bu model başlangıçta 400 ardından 5 bin adet üretilecek. Ancak piyasa fiyatı 279 TL’den 249 TL’ye düşecek. Tasarımı ve yazılımı Türk mühendislere ait DST 800’ün üretimi ise önümüzdeki ay başlayacak, arkasında “Made in Turkey” yazacak.
Yazılımı 30.10.2009
Ankamall Rekor İçin Guinness'e Başvuracak
Başkent’in büyük alışveriş merkezlerinden ANKAmall, internet sitesinde ‘’kapalı mekan için yapılmış en fazla görüntü kullanım rekoru’’ için Guinness’e başvuruda bulunacak. Kısa süre önce Web üzerinden dünyada ilk defa bir alışveriş merkezi için uygulanan, bilgisayar tabanlı üç boyutlu adres gösterim sistemini devreye sokan ANKAmall Alışveriş Merkezi, bu defa alanında ilk dünya uygulaması olacak ‘’sanal gezinti’’yle alışveriş yapılmasına imkan veren sistemi tüketicilerin hizmetine sunacak. Sanal ortamda ziyaret ANKAmall Alıveriş Merkezi Müdürü Ozan Canbolat’ın verdiği bilgiye göre, alışveriş merkezinin resmi internet sitesine giren bir tüketici, binlerce fotoğrafın birleştirilmesinden oluşan dünyanın en büyük kapalı mekan sisteminde dolaşabilecek, alışveriş merkezi içerisinde 360 derece gezinti yapıp, gezdiği mekanın gece ya da gündüz görüntüleri arasında kolayca geçiş yapabileceği gibi alışveriş merkezinde bulunan herhangi bir mağazayı sanal ortamda ziyaret de edebilecek. Çin menşeli dünyanın en büyük panoramik yazılım firması olan Easypano’nun yazılımı temel alınarak 2 Türk mühendis tarafından geliştirilen sistemin kurulumu için altı aydan bu yana 5 kişi çalışıyor.
Yazılımı 26.10.2009
2010 Bütçesi Komisyonda
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni Gelir Vergisi Kanunu çalışmalarında son aşamaya gelindiğini bildirdi. Maliye Bakanı Şimşek, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuş konuşması sırasında, vergi politikası ve uygulamaları hakkında da bilgi verdi. “Büyüme ve istihdam politikalarını destekleyici, makroekonomik politikalarla uyumlu, ekonomik krizlere karşı kırılganlıkları azaltıcı etkin ve basit bir vergilendirme sistemi oluşturmanın”, vergi politikasının temel amacı olduğunu kaydeden Şimşek, bu amaca ulaşabilmek için bir taraftan yatırım ortamının iyileştirilmesi, diğer taraftan da kayıtlı ekonomiye geçiş sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Bunun da ancak anlaşılabilir ve saydam bir vergi mevzuatı, öngörülebilir bir vergi yükü, düşük oranlı-geniş tabanlı bir vergi sistemi ve etkin bir vergi idaresi ile sağlanabileceğini ifade eden Şimşek, kendilerinin de vergi politikalarını ülkenin ihtiyaçlarına göre sürekli geliştirdiğini anlattı. Bu çerçevede küresel krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla geçici süreyle bazı vergi indirimlerinin yürürlüğe konulduğunu, Varlık Barışı uygulamasında da süre uzatımına gidildiğini hatırlatan Şimşek, teşvik sisteminin de değiştirildiğini dile getirdi. GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ Yeni Kurumlar Vergisi Kanunu ile vergi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirildiğine işaret eden Şimşek, kurum kazançları üzerindeki vergi yükünün yüzde 44'ten yüzde 34'e düşürülmesiyle, daha önce 30 OECD ülkesi arasında kurumlar vergisi yükü açısından 2. sırada bulunan Türkiye'nin bu düzenleme ile 25. sıraya kadar gerilediğini söyledi. Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikle de tarifedeki dilim sayısının önce 6'dan 5'e, sonra da 4'e indirildiğini, en yüksek vergi oranının ise yüzde 45'ten yüzde 35'e çekildiğini vurgulayan Şimşek, “Türkiye OECD ülkeleri içinde gelir vergisi oranı bakımından en üst dilime göre 2002 yılında en yüksek 9'uncu ülke iken, bugün yüzde 35 oran ile 19. sıraya geriledi. Gelir vergisi oranının en üst dilimi Fransa'da yüzde 40, Almanya'da yüzde 45 ve Belçika'da yüzde 50'dir” diye konuştu. DOLAYLI VERGİLER Bakan Şimşek, 2008 yılında toplam vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin payının yüzde 47,8 olarak gerçekleştiğini de belirtti ve Türkiye'deki dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payının diğer ülkelerin çok üzerinde olmadığını ifade etti. Şimşek, bu oranın Meksika'da yüzde 56,3, İzlanda'da yüzde 42,3, Portekiz'de ise yüzde 40,6 düzeyinde bulunduğunu söyledi. Sosyal güvenlik primleri hariç tutulduğunda ise dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payının yüzde 65'e çıktığını kaydeden Şimşek, bu hesaplamaya göre de sözkonusu oranın Meksika'da yüzde 66, Slovakya'da yüzde 65, Polonya ve Portekiz'de de yüzde 60 olduğunu anlattı. YENİ GELİR VERGİSİ KANUNU Sosyal mutabakat ve ortak akla uygun katılımcı yaklaşım ilkelerine dayalı adil bir gelir vergisi sistemi oluşturmak, ekonomide sürdürülebilir bir büyümeyi ve verimlilik artışını desteklemek amacıyla yeni bir Gelir Vergisi Kanunu hazırlığı yapıldığını da vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: “Hazırlık çalışmaları son aşamaya gelmiş olup, yeni Gelir Vergisi Kanunu, gelişmiş ülke örnekleriyle paralel müesseseler içeren, serbest piyasa ekonomisiyle uyumlu, yatırımları ve istihdamı teşvik ederek sürdürülebilir ekonomik büyümeyi destekleyen, vergiye gönüllü uyumu artırarak kayıtlı ekonomiye geçiş sürecini hızlandıran, geniş tabanlı, etkin ve verimli bir vergi sistemini oluşturmaya yönelik olarak yalın, kolay anlaşılır ve kolay uygulanabilir bir kanun olacaktır. Gelir Vergisi Kanunu Tasarısını kısa süre içinde TBMM'ye sunmayı hedefliyoruz. Yeni gelir vergisi reformuyla birlikte veraset vergisi kaldırılarak, ivazsız intikallerin gelir vergisi kapsamına dahil edilmesi öngörülmektedir.” KAYIT DIŞI EKONOMİYLE MÜCADELE Maliye Bakanı Şimşek, sunuş konuşmasında, kayıtdışı ekonomiyle mücadele çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. Kayıtdışı ekonomiyle etkin şekilde mücadele etmek ve mükellef odaklı bir yaklaşımla artan mükellef beklentilerine en iyi şekilde cevap verebilmek amacıyla çeşitli tedbirler alındığını ifade eden Şimşek, 2008–2010 Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı'nın da uygulanmaya başlandığını hatırlattı. Konut kredileri ve tapu bilgilerinden hareketle, satılan konutların gerçek değerinin beyan edilmesine dönük çalışma ile incelenecek kurumlar vergisi mükelleflerinin seçiminde kullanılmak üzere başlatılan “Merkezi Risk Analizi ve Katmanlaştırma Projesi” çalışmasına devam edildiğini belirten Şimşek, vergiye yönelik diğer uygulamaları da şöyle sıraladı: “-KDV İadesi Risk Analizi Projesi kapsamında bütün KDV mükellefleri, yazılımı tamamlanan bilgisayar programı aracılığıyla hem vergisel uyum hem de sahte fatura düzenleme risklerini tespit anlamında puanlamaya tabi tutuldu.
Yazılımı 21.10.2009
Wındows 7 Yarın Piyasada
Kişisel bilgisayarlar yarın Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7 ile tanışacak. Microsoft, kullanıcıların yeni işletim sistemini öncülü Vista'dan daha çok tercih etmelerini beklerken, Windows 7 yeni çoklu medya uygulamaları ve internette veri depolama özellikleriyle dikkat çekiyor. Vista'nın piyasaya çıkmasından 3 yıl sonra çıkarılan ve beta versiyonları Blackcomb ve Vienna olarak bilinen Windows 7, altı ayrı versiyonuyla satışa sunulacak. PC kullanıcılarının daha çok Home Premium ve Professional versiyonlarını tercih etmeleri beklenirken, diğer versiyonların gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılar ile şirket ve kurumsal çalışanları hedeflediği belirtiliyor. Tüm ve en basit versiyonların yazılımı 32 ve 64 bit kullanıma uygun olacak.
Yazılımı 21.10.2009
Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'nin Pilot Uygulamasına Başlıyor
Sağlık Bakanlığı, ıÜü'Merkezi Hastane Randevu Sistemi Entegrasyonu' hakkında bir genelge yayımlayarak merkezi randevu sisteminin pilot uygulamasının bu yıl içerisinde başlanacağını bildirdi. Bakanlık; hastanelerde sunulan sağlık hizmet kalitesinin artırılmasını ve bununla birlikte hastanelerin kaynak kullanımının daha verimli sunulmasını amaçlıyor. ıÜü2003 yılında başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile 'Yaygın, erişimi kolay ve güler yüzlü sağlık hizmeti' sunmayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'ni yurt genelinde hizmete sokuyor. Temelde, vatandaşların merkezi bir sistemden randevu alarak istedikleri herhangi bir hastaneye gitmelerini sağlamayı hedefleyen bu proje, dünyada ilk örneği olma özelliği taşıyacağı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan gengelgede sistemin detayları anlatıldı. 81 il valiliğine gönderilen genelgede, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri dahil tüm kurumlarda sunulan sağlık hizmet kalitesinin artırılmasını ve bununla birlikte hastanelerin kaynak kullanımının daha verimli sunulmasına imkan sağlamak amacıyla Merkezi Hastane Randevu Sistemi kurulmasının planlandığı vurgulandı. Sistemin kurulum ve işletilmesi için yapılmakta olan çalışmalar neticesinde pilot uygulamaya 2009 yılı içerisinde başlanacağının belirtildiği açıklamada, "Randevu uygulaması bulunmayan hastanelerimizde; Merkezi Hastane Randevu Sistemi gereklerine uygun bir Hastane Bilgi Sistemi sahibi olmalarını sağlamak üzere mevcut uygulama yazılımı içerisinde Hekim Çalışma Cetvellerinin elektronik ortama kaydedilmesine dair değişikliklerin yaptırılması gerekiyor.
Yazılımı 21.10.2009
Tiev, Ücretsiz Koruma Programlarını İnceledi (Özel)
Türkiye İnternet Evleri (TİEV) İnternet Birliği Komisyon Başkanı Hakan Topuzoğlu, bilgisayar ve internet kullanıcılarının koruma programlarına ücret ödemek zorunda olmadıklarını söyledi. Milyonlarca internet kullanıcısının, bilgisayarlarını sanal ortamdan gelen ve virüs olarak adlandırılan tehlikeli yazılımlara karşı koruyabilmek için ciddi ödenekler ayırarak koruma programları aldığını hatırlatan Topuzoğlu, ancak alınan bu programların, kısa bir süre sonra virüslere karşı korumasız kaldığı için yeni sürümünün veya başka bir koruma programının alınması gerektiğine dikkat çekti. Ücretsiz koruma programlarını incelediklerini ve performanslarını değerlendirdiklerini kaydeden Topuzoğlu, "Kullanıcılar için en doğru güvenlik yazılımını bulmak amacıyla yazılımları adım adım araştırdık.
Yazılımı 20.10.2009
İranlı Mucitten İlginç İddia: Geliştirdiğim Silah BM Ofisinde Çalındı (Özel)
Türkiye'de 8 Yıldır Mülteci Olarak Kalan İranlı Mucit Muhammed Ali Azizpour, Kendi Geliştirdiği ve İsmine Elektronik Silah Adını Verdiği Yazılımın Birleşmiş Milletler (BM)'in Ankara Ofisinde Çalındığını İddia Etti.
Yazılımı 16.10.2009
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un Pakistan Gezisinin Başarılı Geçtiği Bildirildi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Pakistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyarette, halen terörle mücadelenin devam ettiği Swat Bölgesi'ne de gittiği ve Orgeneral Başbuğ'un bu bölgeyi ziyaret eden ilk Genelkurmay Başkanı olduğu açıklandı. Genelkurmay Başkanlığı Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı, bu defa Harita Genel Komutanlığı'nda yapıldı. Komutanlığın Tevfik Ateş Salonu'nda yapılan toplantıda Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Pakistan ziyareti ve temasları hakkında bir açıklama yaptı. Orgeneral Başbuğ'un 12-15 Ekim 2009 tarihleri arasında ziyarette bulunduğunu hatırlanan Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı'nın Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Tarıq Majid ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ashfaq Parvez Kayani ile görüştüğünü, Pakistan Silahlı Kuvvetleri Ulusal Savunma Üniversitesi'nde konferans verdiğini söyledi. Bu arada Orgeneral Başbuğ'un, Swat bölgesinde terörle mücadele harekatını yürüten Peşaver'deki 11. Kolordu ve Mingora'daki 37. Piyade Tümen'i de ziyaret ettiğinin de altını çizen Tuğgeneral Gürak, Başbuğ'un "Terörle mücadele edilen Swat bölgesini ziyaret eden ilk konuk Genelkurmay Başkanı" olduğunu da vurguladı. Tuğgeneral Gürak, Swat bölgesindeki ziyaret sırasında, terör nedeniyle 2 yıldır kapalı olan ve bu yıl yeniden eğitime başlanan okullarda okuyan öğrencilerin özel gösteriler, dostluk ve kardeşlik temalı konuşmalar, halk oyunları, şarkılar ve küçük skeçler sunduklarını bildirdi. Tuğgeneral Gürak, Macaristan Genelkurmay Başkanı'nın 19-21 Ekim 2009 tarihleri arasında Orgeneral Başbuğ'un resmi davetlisi olarak Türkiye'yi geleceğini kaydetti. Toplantıda ayrıca Harita Genel Komutanlığı'nın çalışmaları hakkında bilgi verildi. Harita Genel Komutanı Korgeneral Yaşar Güner, verdiği brifingde 100 yıllık komutanlığın halen AB ile ortaklaşa 4 proje yürüttüğünü ifade etti. Daha sonra söz alan Albay Kadri Pamukoğlu, Harita Genel Komutanlığı'nın bilgisayar teknolojisini her alanda takip ettiğini belirterek, 2000 yılından itibaren bütün üretim ve uygulamaların bilgisayar ortamına taşındığını söyledi. Pamukoğlu, Harita Genel Komutanlığının yürüttüğü Sayısal Harita Destekli Askeri Uygulamalar Yazılımı, Çok Amaçlı Coğrafi Bilgi Sistemi İstasyonu, Arazi Analizi Sistemi-Türkiye, Sayısal Ortofoto Sistemi, Taktik Kabartma Ortofoto Haritası ve Türkiye Ulusal Sabit GPS Ağları projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Yazılımı 15.10.2009
İlkadım Belediyesi, Bilişim Teknolojisi İçin Almanya'ya Temsilci Gönderecek
İlkadım Belediyesi, proje ortağı olduğu, Avrupa Birliği (AB) Leonardo Da Vinci ''Çıraklık Eğitimde Bilişim Teknolojileri'' Mesleki Eğitim projesi kapsamında, Almanya'daki mesleki eğitim sistemini inceleyecek. Samsun Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci Mesleki Eğitim Projesi kapsamında, projenin yerel ortaklarından olan İlkadım Belediyesi bir temsilcisi ile İl Özel İdaresi, Elektrik ve Elektronikçiler Odası ile birlikte Almanya'nın Mannheim ve Lutwigshafen şehrinde, eğitim teknolojileri konusunda iki hafta süre ile inceleme ve araştırma yapacak. İlkadım Belediyesi Proje Temsilcisi Kemal Şen, inceleme süresince eğitim ortamlarının incelenmesi, eğitimde kullanılan bilgisayar programlarının gözlemlenmesi, eğitim teknolojilerinin araştırılması, kültürel bağların oluşturulması ve yeni gelişmelerin ülkemize transferi konusunda araştırma ve incelemelerde bulunacak. Bilişim teknolojilerinin yalnızca bilgisayar sistemlerinin kurulması ve yazılımların yapılandırılması ile sınırlı bir alan olmadığını belirten Kemal Şen, güncel bir bakışla; bilişim teknolojisinin, bilgisayar donanımı, yazılımı, bilgisayar ağları, iletişim teknolojileri, bu alanda yetişmiş insan gücü, intranet ve iletişim araçları gibi çok sayıda bileşene sahip olduğunu kaydetti.
Yazılımı 15.10.2009
İngilizler Statta Golleri Arçelik'ten İzleyebilecek
Arçelik ve KoçSistem’in birlikte geliştirdiği yeni nesil sayısal yayıncılık çözümü, İngiltere Premier Lig stadlarına giriyor. İletişim ve pazarlamada yeni bir dönem başlatacak çözümün, bu yıl İngiltere Premier Lig’deki 20 kulüp stadına kurulumu tamamlanacak. Yeni nesil yayıncılık Sistemin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan KoçSistem Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok, yeni nesil sayısal yayıncılığın Arçelik ve KoçSistem’in işbirliği sonucunda ortaya çıktığını belirterek, sistemin KoçSistem’in geliştirdiği Pixage adlı yeni nesil sayısal yayıncılık yazılımı ve Arçelik’in ürettiği donanımdan oluştuğunu söyledi.
Yazılımı 14.10.2009
Microsoft Pazarlama Müdürü Çankaya: Mağazacılık Sektörü Korsan Yazılım Kullanımını Engelledi
14.10.2009- Microsoft Pazarlama Grup Müdürü Nuri Çankaya, Yaygınlaşan Mağazacılık Sektörünün Korsan Yazılımı Engellediğini Söyledi.
Yazılımı 9.10.2009
Türk Telekom Yeni Teknoloji Peşinde
Türk Telekom, sabit hatlarda konuşma dakikalarının azalması, data ve ADSL kullanımının hızla artmasıyla yeni teknoloji ürünleri geliştirmeye ağırlık verdi. Stratejisini değiştiren Türk Telekom, bünyesindeki teknoloji şirketlerinin ürünlerini dünyaya ihraç ederek büyümeyi hedefliyor. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, “Stratejimiz yeni şirketler satın almak yerine, teknoloji şirketlerimizin ürünlerini ihraç ederek büyümek. Geleneksel olmayan modellerle pazarı yurtdışında büyütmeyi hedefliyoruz. Teknoloji ihracatının elçileri olmak istiyoruz” dedi. Gelir durağanlaşıyor Önümüzdeki dönemde büyük operatörlerle işbirliği yaparak yeni ürünlerini ihraç etme fırsatı bulacaklarını söyleyen Doany, sabit hat operasyonlarının zamanla değerini kaybeden bir alan olacağını belirtti. Doany, şöyle konuştu: “Dünyada sabit ses gelirleri durağanlaşıyor. Data ve ADSL gelirleri ise hızla artıyor. Biz Türk Telekom’un büyüme stratejisini değiştirdik. Bu, pazar koşullarının getirdiği bir değişiklik. Ayrıca önemli fırsatlar yaratıyor. Gelecek dönemde Argela, Innova ve Sebit gibi teknoloji şirketlerimizin ürünlerini geliştirerek, dünyaya teknoloji ihraç ederek büyümeyi hedefliyoruz. Bu ürünleri Türkiye’den uluslararası pazara ihraç etmek için çok önemli fırsatlar var. Biz kendimizi elçi olarak görüyoruz. Teknoloji şirketlerimiz için Türk Telekom bir laboratuvar görevi yapıyor. Türk Telekom iştiraklerinde 600 mühendis yer alıyor. Geliştirilen ürünlerin hepsi yüzde 100 Türk mühendislerinin eseri.” Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) 4 yılda bir Cenevre’de düzenlediği ITU World 2009 Konferansı’nda yeni teknolojilerini dünyaya tanıtan Türk Telekom, fuara Argela, Innova ve Sebit ile katıldı. Bu şirketler için yeni pazarlar yaratmak istediklerini ifade eden Doany, “Türk Telekom ilk defa ITU toplantılarından birine katılıyor. Burada Türk Telekom ismini kullanmadık. Çünkü öncelikli hedefimiz teknoloji şirketlerimiz için yeni fırsatlar yaratmak. Suudi Arabistan, Mısır, Hindistan, ABD gibi ülkelerle çalışmaya başladık. Önümüzdeki dönemde de Tunus, Fas, Brezilya, Nijerya, Kolombiya ve Malezya gibi ülkelerle de çalışmayı planlıyoruz” dedi. Doany, ITU kapsamında düzenlenen bir panelde de konuşmaci olarak yer aldı. Irak’a Vitamin satacak Paul Doany, Sebit’in ilköğretim öğrencileri için ürettiği interaktif eğitim yazılımı Vitamin’in İngilizce versiyonunun ABD’de pazarlandığını ve İspanyolca ve Arapça versiyonunun da kısa bir sürede piyasaya çıkacağını aktararak şöyle devam etti: “Portekizce versiyonunu da hazırlayarak büyük bir pazar olan Brezilya’ya açılmayı hedefliyoruz.
Yazılımı 8.10.2009
Türk Telekom Büyüyor
Türk Telekom yeni dönemde dünyada teknoloji ihracıyla büyüyecek. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany kapsamlı bir büyüme stratejisi değişikliğine giderek, yeni dönemde Yakın doğu, Kuzey Afrika,Arap yarımadası,Hindistan ve İspanyolca konuşulan ülkeler dahil olmak üzere çok daha geniş bir dünya bölgesine teknoloji ihraç eden bir grup olma vizyonunu benimsediklerini söyledi. Doany Türkiye’de geniş bant internetin daha hızlı ve daha uygun tarifelerle ülke çapında yaygınlaştırılması çalışmalarına hız vereceklerini, mobil iletişimde de rekabetçi konumlarını güçlendirmeye çalışacaklarını kaydetti. -Doany, yeni stratejide Türk Telekom’un sahibi olduğu teknoloji şirketlerinin önemli bir rol üstleneceğini ve yerel katma değer ve Ar-Ge ile geliştirilen ileri teknoloji ürünlerinin çok geniş bir dünya nüfusuna hitap edecek şekilde ihracının amaçlandığını vurguladı. Türk Telekom eğitim amaçlı olarak ilk kez Türkiye’de hazırlanan Vitamin adlı interaktif eğitim yazılımı programını bir çok dünya ülkesine pazarlama hazırlığı içinde.
Yazılımı 7.10.2009
Google Enerji Tasarrufu Sağlayacak
İnternet Devi Google, İnsanların Evlerinde Kullandıkları Elektrik Miktarını Gösteren Bir Cihaz İçin Energy Adlı Bir Firma ile Anlaştığını Açıkladı. Şubat Ayında Evde Tüketilen Elektrik Miktarını Gösteren ve İnsanları Daha Az Tüketime Teşvik Eden Yeni Yazılımı Hazırlayan Google'ın, Şimdi Bu Programı Kullanan Ted 5000 Adından Bir Cihazla Piyasaya Süreceği Belirtildi.
Yazılımı 1.10.2009
Google'dan Yeni Hizmet
İnternet Devi Google, İnternet Sayfalarını 51 Dilde Tercüme Edebilen Bir Yazılımı Kullanıcıların Hizmetine Ücretsiz Sundu.
Yazılımı 26.9.2009
Türk Savunmasının Yüz Akı Geliyor
Türkiye’de ilk defa milli görev bilgisayarı ve yazılımları geliştirilen, son üretim hattı TUSAŞ’ta olacak taarruz helikopteri T-129, 28 Eylül’de İtalya’nın Milano şehrinde test edilecek. İtalyan Agusta Westland’la beraber geliştirilen T-129, Türk sanayiine en fazla katılım imkanı sağlıyor. Aselsan’ın proje kapsamındaki iş payı 700 milyon dolar, TUSAŞ’ın 556 milyon dolar. T-129 Türk sanayine yaklaşık 1 milyar dolar ek iş potansiyeli getirecek.  TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) taarruz helikopteri ihtiyacını karşılayacak olan T-129 helikopterinin test uçuşu 28 Eylül’de, İtalya’nın Milano şehrinde yapılıyor. Türk sanayine en fazla katılım imkanı sağlayan helikopter, sanayiye 1 milyar dolar ek iş potansiyeli getirecek. T-129 taarruz helikopterlerine 12 yıllık ihale süreci sonucunda karar verildi. İlk prototipi 2013 yılında üretilmeye başlanacak olan T-129 helikopterlerinden, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 51 adet kesin, 41 adet opsiyonel helikopter temin edilecek. Türkiye tek üretici olacak *  Milano’daki test uçuşu törenine, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ile üst düzey askeri yetkililerin katılması bekleniyor. *  T-129 ATAK helikopteri üzerinde, ABD’nin Comanche taarruz helikopter programı için geliştirilmiş olan güçlendirilmiş CTS8004A motoru kullanılacak. Milano’daki gösteri uçuşunda, T-129’ların değişik iklim ve hava koşullarına uygunluğu da test edilecek. *  Türkiye, T-129 helikopterlerinin tek üretici ülkesi konumunda olacak. T-129 helikopterleriyle, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Ürdün ve Pakistan gibi ülkeler ilgileniyor. Sanayiye 1 milyar dolar *  T-129, Türk sanayine en fazla katılım imkanı sağlıyor. Aselsan’ın proje kapsamındaki iş payı 700 milyon dolar, TUSAŞ’ın 556 milyon dolar. Roketsan tarafından imal edilen güdümlü füzelerle donatılacak ve en fazla off-set taahhüdü veren helikopter, sanayiye yaklaşık 1 milyar dolar ek iş potansiyeli getirecek. Helikopterin üçüncü ülkelere pazarlanması imkanları da bulunuyor. *  İtalyan, Agusta Westland firması ile ortak geliştirilecek olan T-129, Türkiye’de ilk defa milli görev bilgisayarı ve yazılımları geliştirilen, Türkiye’ye ait aviyonik ve silah sistemleri entegre edilecek ve nihai üretim hattı TUSAŞ’da olacak bir taarruz helikopteri projesi unvanını taşıyacak. *  Milli görev bilgisayarı ve yazılımları, 300’e yakın Türk mühendisinin üç sene içinde gerçekleştirdiği proje kapsamında geliştirildi. *  İtalyan A-129 helikopterlerinin geliştirilmiş bir versiyonu olan T-129, en güçlü motor olarak kabul edilen CTS8004A motoru ile yüksek sıcaklıkta ve yüksek irtifada uçabilme yeteneğine sahip olacak. Beş yıllık teslimat takvimi var    *  T-129 Projesi kapsamında ilk helikopterin uçuşu, 2008 temel alındığında 32. ayda, ilk teslimatın ise test programlarının tamamlanması sonrasında 60. ayda gerçekleştirileceği belirtilmişti. *  Milli yazılım, aviyonik ve silah sistemlerinin entegrasyonunu içeren ATAK Projesi kapsamında 2013’ü alan 5 yıllık bir teslimat takvimi bulunuyor. *  Projede, ilk helikopter teslimatına kadar proje bedelinin yüzde 50’den azının ödenmesinin, kalan bedelin ise helikopter teslimatlarıyla gerçekleşmesi öngörülüyor. Yazılımı 300 mühendis geliştirdi TALYAN, Agusta Westland firması ile ortak geliştirilecek olan T129,  Türkiye’de ilk defa milli görev bilgisayarı ve yazılımları geliştirilen,  Türkiye’ye ait aviyonik ve silah sistemleri entegre edilecek ve nihai üretim hattı TUSAŞ’da olacak bir taarruz helikopteri projesi unvanını taşıyacak.
Yazılımı 26.9.2009
Uyumsoft'tan 2 Milyon Dolarlık Yatırım
Uyumsoft Web Erp'nin 2010 Yılında Piyasaya Çıkacak Olan Kurumsal Kaynak Planlamanın (Erp) Yeni Ürün Ar -Ge'ye 2 Milyon Dolara Yakın Yatırım Yapıldı. Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.ş. Genel Müdürü Mehmet Önder, "Uyumsoft Web Erp Çözümü" ile Başta Komşu Ülkeler Olmak Üzere Dünyaya Erp Yazılımı İhraç Etmeyi Hedeflediklerini Belirtti.
Yazılımı 25.9.2009
Türk Mühendislerin Geliştirdiği Orman Yangını Erken Uyarı Sistemine ABD Talip Oldu
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Türk mühendisler tarafından yangınlara müdahale amacıyla icat edilen Erken Uyarı Sistemi'ne ABD'li şirketlerin talip olduğunu söyledi. Türkiye genelinde 54 yerde yaklaşık 200 kamera tarafından 24 saat gözetleme yapıldığını ve dumana duyarlı kameraların yangını başlama aşamasında haber verdiğini belirten Kahveci, Türk mühendislerin sistemi geliştirmek için çaba sarfettiğini, önümüzdeki aylarda ateş yakan kişilerin de anında tespit edileceğini açıkladı. Orman yangını mevsiminin kapanması sebebiyle Türk Hava Kurumu (THK)'ndan kiralanan "CL 215" tipi söndürme uçaklarının pilotlarına teşekkür belgesi vermek için İzmir'in Selçuk ilçesindeki havaalanına giden Genel Müdür Kahveci, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yazılımı Türk mühendisleri tarafından yapılan ve ilk defa Türkiye'de kullanılmaya başlayan Erken Uyarı Sistemi'ne ABD'li bazı şirketlerin talip olduğunu, görüşmelerin devam ettiğini aktardı.
Yazılımı 25.9.2009
Uyumsoft'tan Ar -Ge'ye 2 Milyon Dolar Yatırım
UyumSoft'un, yeni ürün Ar-Ge'sine yaklaşık 2 milyon dolar yatırım yaptığı bildirildi. UyumSoft'tan yapılan yazılı açıklamada, kurumsal kaynak planlamanın (ERP) yeni ürün Ar-Ge'sine 2 milyon dolara yakın yatırım yapıldığı ve “UyumSoft Web ERP”nin 2010 yılında piyasaya çıkarılacağı kaydedildi. UyumSoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Önder, “UyumSoft Web ERP çözümü” ile başta komşu ülkeler olmak üzere dünyaya ERP yazılımı ihraç etmeyi hedeflediklerini belirterek, mevcut ERP çözümünü yeniden gözden geçirdiklerini ve bunu en son teknoloji ve farklı içerik yönetimiyle uluslararası alanda rekabet edebilecekleri, dünyanın her yerinde pazarlayabilecekleri bir ürüne dönüştürdüklerini ifade etti.
Yazılımı 14.9.2009
Uyumsoft'un Hedefi Dünya Markası Olmak
Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Aş, Yurtiçi Yapılanmasını Hızla Sürdürürken, Ar -Ge Merkezini Ankara'ya Taşıdı. Uyumsoft; Önümüzdeki Aylarda Başta Ege Bölgesi Olmak Üzere Gaziantep, Adana, Bursa, Konya, Eskişehir, Kayseri ve Diğer İllere Ardından Komşu Ülkelere Erp Yazılımı ve Danışmanlığı Hizmeti Götürmeyi Hedefliyor.
Yazılımı 12.9.2009
Uyumsoft, Ar Ge Merkezini Ankara'ya Taşıdı
UyumSoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ, yurtiçi yapılanmasına devam ediyor. Ankara’daki Bilkent Cyberpark içinde, geçtiğimiz aylarda bölge ofisi açan UyumSoft, Ar-Ge merkezini Ankara’ya taşıdı. Ankara’da oluşturduğu yeni ar-ge ekibiyle, kamu ve özel sektör projelerine hizmet sunan UyumSoft; önümüzdeki aylarda, Konya, Adana, Eskişehir, Kayseri, Gaziantep gibi diğer illere ve ardından komşu ülkelere ERP yazılımı ve danışmanlığı hizmeti götürmeyi hedefliyor.
Yazılımı 10.9.2009
Ibm'den Türkiye'ye 6 Ödül
IBM'nin dünya genelinde akademisyenlere verdiği ''IBM Fakülte Ödülleri'' ve ''IBM Üniversite Ortak Araştırma Ödülleri'', törenle sahiplerine verildi. Türkiye, ''IBM Fakülte ödülleri'' kapsamında, ''Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi''nde 4 ödül birden alan tek ülke oldu. Bu yılki IBM Fakülte ödüllerine; Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Özcan Öztürk, ''Heterojen Çok İşlemcili Çiplerin Etkin Paralelleştirmeyle Performansının Optimize edilmesi'' isimli projesiyle; Yrd. Doç. Dr. İbrahim Körpeoğlu, ''Kablosuz Ad hoc ve Sensör Ağları ile Çevre Denetimi/Kontrolü için Ağ arakatman Yazılımı Desteği'' isimli projesiyle; Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden Doç.
Yazılımı 10.9.2009
Tarihi Kemeraltı 'Yeniden' Sahipsiz
Kemeraltını kurtarmak için vatandaşa dağıtılan 3 bin tane ‘Kemeraltım’ kartı işlevsiz kalırken, aydınlatma, gece alışverişi, eğlence programları gibi projeler hayata geçmedi. TARİHİ Kemeraltı Esnaf Derneği, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi işbirliğiyle Aralık 2008’de başlatılan ‘Yeniden Kemeraltı’ projesinde ortaya konulan hedeflerden hiçbiri gerçekleşmedi. Yurttaşlara dağıtılan 3 bin tane ‘Kemeraltım’ kartı işlevsiz kalırken, aydınlatma, gece alışverişi, eğlence programları gibi projeler hayata geçmedi. Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, dört ay sürecek proje konusunda hiçbir kurumdan destek alamadıklarını belirterek, “Son 30 yılın en kötü yazını yaşadık. İçim yanıyor” dedi. Projeler gerçekleşmedi Geçen yıl aralık ayında başlatılan ve Tarihi Kemeraltı Çarşısı için hazırlanan kampanya ile Kemeraltım kart ve “e-kemeralti.com” devreye girecek, çarşının içinde yabancı dil bilen personelin de bulunacağı danışma büroları kurulacak, firmaların akreditasyonunu öngören Kemeraltı Yönetim Modeli uygulamaya konulacak ve butik otel yapılacaktı. Bunun yanı sıra çarşının geç saatlere kadar açık kalması, aydınlatmasının yenilenmesi ve üstünün kapatılması sağlanacaktı. Sözkonusu projelerin gerçekleşemediğine dikkat çeken Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülaylar, çarşının son 30 yılın en kötü yazını yaşadığını dile getirdi. Çarşının canlandırılması için başlatılan “Yeniden Kemeraltı” projesinin zabıta tarafından yürütülen işporta ve çığırtkanlara yönelik çalışmalara sıkışıp kaldığını belirten Gülaylar, “Biz Kemeraltı esnafı olarak bu projeden umduğumuz hiçbir sonucu alamadık. Mayıs ve haziran aylarında çekim alanlarını kuramadık ve çarşıda beklediğimiz heyecanı yaratamadık. Projede yalnız kaldık. Samimiyet yok bu konuda. Ancak basına yansıyan ‘cek’ler ‘cak’lar var. Hareket alanında maalesef istediğimiz çalışmayı göremedik” diye konuştu. Esnaf inancını yitiriyor Derneği kurarlarken Kemeraltı’nı tüm kurumların el birliği ile eski canlılığına kavuşturmayı umduklarının altını çizen Gülaylar, şöyle konuştu: “En çok duyduğumuz ‘Üstümüze düşen neyse yaparız’ lafı. Demek oluyor ki, İzmir’de hiçbir kurum üzerine ne düştüğünü bilmiyor. Bu dönemde hiçbir umudumuz yok, önümüzdeki döneme dair koyabilecek hedefimiz kalmadı. Bu proje hazırlıklarının yüzde 60-70’ini Dernek bütçesinden karşıladık. Altyapılarını bitirdik. Dosya dosya kurumlara gönderdik. Sadece İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Bulut’tan olumlu bir yanıt geldi. Onun dışında bize görüş bile bildirilmedi.” KARTLAR ELDE KALDI Gülaylar, çarşıda kaliteyi arttırmak ve kayıt dışı ekonomiye karşı mücadele etmek amacıyla çıkarttıkları 3 bin tane “Kemeraltım” kartının da basıldığını, vatandaşa dağıtıldığını, ancak kartları okuyacak makine bulunamadığı için uygulanamadığını aktardı. Gülaylar, “Bu kartları okuyacak, tanesi 200 dolar olan makinelerin temini için tüm kurumlardan destek istedik. 100 tane makineye ihtiyacımız vardı ancak bundan da sonuç alamadık. Bu kartların proje aşamasında ve yazılımı için 120 bin TL harcama yapmıştık” diye konuştu.
Şu an buradasınız: Yazılımı Haberleri | Yazılımı Haber - Haberler - Sayfa 5 - Yazılımı haberleri, son dakika yazılımı haber ve gelişmeleri burada. Öğretmenlere Özel Vitamin.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 8.4.2020 17:33:06. #1.14#
title