Yazılımı Haberleri

Yazılımı haber, Yazılımı son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yazılımı - 29.11.2009
Türk Vitamini'ne Uluslararası İletişim Oskarı
Türk Telekom Grubu Şirketlerinden Sebit'in İnteraktif Eğitim Yazılımı Vitamin, İletişim ve Telekomünikasyon Alanında Dünyanın En İyilerinin Belirlendiği Dünya İletişim Ödülleri'nde 'En İyi İçerik Hizmeti' Seçildi.
Yazılımı - 29.11.2009
Türk Vitamini'ne Uluslararası İletişim Oscar'ı
Sebit'in İnteraktif Eğitim Yazılımı Vitamin, İletişim ve Telekomünikasyon Alanında Dünyanın En İyilerinin Belirlendiği Dünya İletişim Ödülleri'nde "En İyi İçerik Hizmeti" Seçildi.
Yazılımı - 27.11.2009
S60 Ceplerle Ücretsiz Görüntülü Konuşun
Fring geliştiricileri aynı isimli soysal topluluk yazılımının Symbian S60 ceplere has yeni bir sürümünü duyurdu.
Yazılımı - 26.11.2009
Flash İçerkleri Cepte Tam Ekran Oynatın
Yazılımı kullanmak da son derece kolay.
Yazılımı - 25.11.2009
Ücretsiz Bir Yardımcı ile Şifre Yönetimi
Şifrenizi çalmak için yemleme (phishing) saldırıları veya keylogger'lar kullanan hacker'lara karşı tamamen korunmasız değilsiniz. Kullanabileceğiniz pek çok güvenlik yazılımı var ama ücretsiz bir şifre yönetim programının da faydasını görebilirsiniz.
Yazılımı - 25.11.2009
Xbox'ta Kaç Facebook Kullanıcısı Var?
Dünyanın en önde gelen sosyal ağlarından Facebook, geçtiğimiz günlerde Microsoft'un oyun konsolu Xbox360'ın portföyüne katılmıştı. Öyle ki, cihaza eklenen Facebook yazılımı sayesinde, sosyal ağın bazı özelliklerini konsolunuz üzerinden yönetebiliyorsunuz.
Yazılımı - 25.11.2009
Blackberry Media Sync 3.0 Ortaya Çıktı
BlackBerry Media Sync 3.0, bugün itibariyle www.blackberry.com/mediasync adresinde indirilmeye müsait hale gelecek. BlackBerry'nin yeni yazılımı, tüm BlackBerry telefonları destekleyecek.
Yazılımı - 24.11.2009
Öğretmenlere Özel Vitamin
Vitamin Öğretmen Portalı'nda, kişisel, meslekî ve akademik eğitimlerin yanı sıra, yine Sebit'in geliştirdiği eğitim yazılımı olan Vitamin'in derslerde kullanımıyla ilgili örnek uygulamalar da sunuluyor.
Yazılımı - 23.11.2009
Çin'den Virüs Uyarısı
Bu virüs koskoca Çin'i bile korkuttu Sistemi ele geçiren, bu zararlı program internet bağlantısı üzerinden, başka virüsleri de makineye yüklemeye başlıyor. Worm_Piloyd.B'in Botnet desteği de bulunuyor. Çin Hükümeti, virüsün çok çabuk yayılacağı konusunda insanları uyardı. Virüslere karşı en iyi çözüm ise, güncel bir Antivirüs yazılımı.
Yazılımı - 22.11.2009
Android'e Özel Twitter İstemcisi
Android'li Akıllı Telefonlardan Twitter'a Erişmek İçin Kullanabileceğiniz Bu Güçlü Yazılımı Denemelisiniz.
Yazılımı - 19.11.2009
Opera 10 Windows Mobile'da
Symbian Versiyonunda ve Opera Mini 5'de de Gördüğümüz, Sunucu Tabanlı Opera Turbo Özelliğine de Sahip Olan Yazılım, Görünüm Anlamında Benzer Özellikler Taşıyor. Sezgisel Arayüzü Sayesinde Yazılımı Kullanmakta Hiç Zorlanmayacaksınız.
Yazılımı - 18.11.2009
Sanal Alemdeki Eserlere "Telif Hakkı" Güvencesi
Dijital Ortamda Özgün Eser Yaratan veya Eserlerini Dijital Ortama Aktaran Sanatçılar, Eserlerini Notere Gitmeden Güvence Altına Alabilecek, Birkaç Saniye İçerisinde Olası Uyuşmazlıklarda Delil Olarak Kullanılabilecek Veriler Yaratabilecekler. Adobe ile E -Güven Şirketi İşbirliğiyle Acrobat Yazılımına, Benzer Noter Süreçlerini Ortadan Kaldıracak Sanal 'Delil Kaydı' Özellikleri Eklendi.
Yazılımı - 17.11.2009
Palm'a İlk Resmi Facebook İstemcisi
Webos Tabanlı Palm Pixi ve Palm Pre'nin En Önemli Eksikliklerinden Biri Olarak Gözlenen Sosyal Ağ İstemcileri, Palm'ın Çabalarıyla Kısmen Yeterli Seviyeye Gelmişti. Palm'ın Yükselişini Göz Ardı Etmeyen Facebook da Sonunda Resmi Bir Yazılımı Kullanıcılarına Duyurdu.
Yazılımı - 15.11.2009
Norton 360: Daha Fazla Çevrimiçi Güvenlik
Chıp Online Yorumu: Norton 360 Güvenlik Yazılımı Kurduktan Sonra Mümkün Mertebe Hiçbir Şeyle Uğraşmak İstemeyen, Tecrübesiz Kullanıcılara Hitap Ediyor.
Yazılımı - 15.11.2009
Nokia E75 Güncellendi
Facebook, Youtube ve Myspace Gibi Sosyal Ağlar İçin Özel Birer İstemci Sunan Yeni Firmware, Share Online, N-gage Gibi Yazılımların da Güncel Versiyonlarını Taşıyor. E Serisi Ana Ekranına Dair de Yenilikler İçeren Yeni E75 Yazılımı, Geliştirilmiş Kısayollar, Kolayca Web Linkleri Ekleyebilme, Yenilenen E-mail Widgetı, Geliştirilen Kolay Arama Ekranı Gibi Farklılıklar Vaat Ediyor.
Yazılımı - 14.11.2009
Nokia Messaging'e Yeni Özellik
Nokia'nın Özellikle E-posta Alıp Göndermeyi Keyifli Hale Getiren Symbian Tabanlı Yazılımı Nokia Messaging, E Serisine Özel Yeni Bir Güncellemeye Kavuştu.
Yazılımı - 14.11.2009
Üniversite Hastanesinin Tomografi Cihazı 2,5 Aydır Çalışmıyor (Özel)
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ndeki tomografi cihazı arızalı olduğu için 2,5 aydır çalışmıyor. Hastalar ise ameliyat öncesi ve sonrası ya devlet, ya da özel hastanelere götürülerek tomografileri çektiriliyor. Ameliyat sonrası ambulans ile devlet hastanesi ve özel hizmet veren merkezlere giden hastalar burada filmlerini çektirdikten sonra tekrar AKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek kontrolleri yapılıyor. Bir kısım hastalar da tomografi çekilebilmesi için ameliyat sonrası hemen taburcu ediliyor. Hastanedeki tomografi cihazının 2,5 aydır çalışmadığını doğrulayan AKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Maralcan, cihazın tamir için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. Başhekim Maralcan, yurt dışından malzeme ve servis elamanı getirdiklerini, ancak şu ana kadar bir sonuç alamadıklarını belirtti. Cihazın yıldırım düşmesi sonucu bozulduğunu tahmin ettiklerini dile getiren Maralcan, "Tomografi cihazı çok karmaşık bir cihaz. Yazılımı var, kendi içinde bilgisayarı var.
Yazılımı - 13.11.2009
Offscreen'den Yepyeni 4 Mobil Uygulama
Ovi Suite Üzerindeki Onlarca Farklı Yazılımıyla En Popüler Geliştiricilerden Biri Olan Offscreen Dört Yeni Uygulamayı Kullanıcılara Sundu.
Yazılımı - 13.11.2009
Ms Sync Toy, Artık Win 7'yi de Destekliyor
Synctoy Şimdiye Kadar Sadece İngilizce Dilinde Sunuldu; Yeni Sürümde de Aynı Durum Geçerli. Yazılımı Kullanmak İçin Sisteminizde .
Yazılımı - 12.11.2009
Apple Tv'ye Hoş Geldiniz!
Apple, 2010'dan İtibaren Yoğun Bir Şekilde Amerikan Tv Pazarına Girmek ve İtunes Yazılımı Üzerinden Daha Fazla Televizyon İçeriği Sunmak İstiyor.
Yazılımı - 12.11.2009
Bekleme Modunda Yüzde 95 Enerji Tasarrufu
Samsung'un 3.5 İnçlik Story Station Harici Sabit Disk Ürünleri 500 Gb ile 2 Tb Arası Kapasite Seçenekleri ile Satışa Sunuluyor. Yeni Sabit Disklerde Ayrıca Veri Koruma Sürekliliği İçin Samsung Auto Backup, Kişisel Verilerin Şifrelenmesi İçin Secretzonetm Yazılımı ile Şifre ve Parola Koruması İçin Safetykey Özellikleri de Bulunuyor.
Yazılımı - 11.11.2009
Prof. Dr. Aydın: Sanal Ortamdaki 'Şiddetle Çözüm' Gerçek Hayatla Karıştırılabiliyor
Atatürk Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Aydın, çocukların sanal ortamda gidebilecekleri noktanın sonu olmadığını söyledi. Aydın, "Çocuklar ve gençler gerçek hayatta ulaşamadıkları bazı durumları sanal ortamda çok daha rahat elde edebiliyorlar. Sanal ortamdaki 'şiddetle çözüm' gerçek hayatla karıştırılabiliyor." dedi. Erzurum'da bir hafta önce kaybolan ve önceki gün gece bulunan ilköğretim 7. sınıf öğrencisi Musa Kanğ'ın Metin2 adlı oyunu sürekli oynadığı iddiası dikkatleri internet üzerinden oynanan oyunları çevrildi. Prof. Dr. Nazan Aydın, ailelerin çocukların internette neler ile uğraştıklarının farkında olması gerektiğini belirterek, "Tüm çocukların uğraşlarında genel bir kuralımız var. Ne kadar ilgileniyorlar, bu onların aktivitelerini ne kadar etkiliyor? O yaş grubundaki çocukların ilgilenmesi gereken esas şeylerden uzaklaşmaya başlıyorlar mı, sosyal ortamdan uzaklaşıyorlar mı, arkadaşlarını ve okul hayatını ne kadar etkiliyor buna bakmak gerekir. Hatta ailelerin çocuklarının davranışlarını kontrol ederken yaptıklarından biraz daha hassas yapmaları gerekiyor çünkü sanal ortamda gidilebilecek noktanın sonu yok. Bunu fark eden gençler gerçek hayatta ulaşamadıkları bazı durumları sanal ortamda çok daha rahat elde edebiliyorlar. Çok fazla çaba sarf etmeden, hazır bir şekilde istedikleri sonuca ulaşabiliyorlar. Ödüle daha çabuk ulaştıklarında da diğer çaba gerektiren uğraşlardan uzaklaşabiliyorlar. Yasaktan ziyade farkında olmak. Sadece internet için değil gençlerin tüm aktivitelerinde ebeveynler onları yasaklamak değil, çocukların ne yaptıklarını fark etmek ve aşırıya kaçtıklarında kısıtlama getirmelerini öneriyoruz." diye konuştu. Şiddet içerikli filmlerde ve oyunların sadece çocuklar için değil herkes için olumsuz etkisi olduğuna dikkat çeken Aydın, çocukların oyunlarda şiddetle problemi çözebildiklerini zannettiklerini kaydetti. Sanal ortamda başarılı olanlara ödül verildiğinin altını çizen Aydın şöyle konuştu: "Yani insana veya karşıdaki materyale şiddet uyguladıklarında işler çözülüyor, engeller aşılıyor. Sanal ortamda bu rahatlıkla oluyor. Bir yumruk atıyor duvar yıkılıyor, engeli geçtikten sonra başka bir aşamaya geçiliyor. Bu oyunlarda bir sakınca da siz ne kadar şiddeti kullanır ve karşınızdaki rakipleri yok ederseniz o kadar başarılı oluyor, seviye atlamış oluyorsunuz. Yani şiddet özendiriliyor. Şiddet uyguladınız, karşıdakini yendiniz, engelleri aştınız ve başarılısınız mesajı veriliyor. Çocuk gerçek hayatla sanal ortamı ayırt etme yetisine sahip ancak bunu sanal ortamda kullanıp işe yarandığında gerçek ile sanal ortam karışabiliyor. Orada işe yarayan burada işe yarayacağını düşünüyorlar." Metin2 adlı oyunu bir süre mesleği gereği oynayan ve oyun yazılımı yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4.
Yazılımı - 11.11.2009
Şirketler Yazılım Satın Almak Yerine Kiralamayı Tercih Ediyor
Gartner Araştırma Şirketi, yazılım satın almak yerine kullanıcı başına daha az ücret ödeyerek yazılıma internet üzerinden ulaşan şirket sayısının arttığı sonucuna ulaştı. Yazılım satın almak yerine kullanıcı başına daha az ücret ödeyerek yazılıma internet üzerinden ulaşan şirket sayısı artarken, bu yazılımlara yönelik yatırım rakamı da yıl sonunda 7,5 milyar dolara ulaşacak. Gartner araştırma şirketinin verilerinden derlenen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl 6,4 milyar Dolar olan SaaS (Servis olarak sunulan Yazılım) alanına yönelik dünya çapındaki yatırımlar, bu yıl sonu itibariyle yüzde 17,7 artarak 7,5 milyar Dolar’a ulaşacak. Rapora göre 2013 yılına gelindiğinde ise bu rakam 14 milyar Dolar’a yükselecek. Yerinde kurulumdan ucuz Servis olarak sunulan yazılımın, web tabanlı bir yazılımın merkezi olarak barındırılması ve işletilmesi ile internet üzerinden kullanıcılara sunulmasına dayanan bir yazılım aplikasyon dağıtım modeli olduğunu belirten yetkililer, Saas’la ilgili olarak şunları söyledi: “Kullanıcı tarafından bilgisayarlara veya sunuculara kurulan geleneksel paket uygulamaların aksine SaaS satıcısı bir yazılıma sahiptir ve bu yazılımı bilgisayarlarda kendi veri merkezlerinde çalıştırır.
Yazılımı - 10.11.2009
Bebekler İçin Tercüman!
Çalan Parçanın Melodisinden İsmini Çıkartan Stanza Yazılımı Gibi Cry Translator da Ağlama Seslerinin Anlamını Çözüyor.
Yazılımı - 9.11.2009
Google Talk Cepte
Mobil İşletim Sistemi Fark Etmeksizin Tüm Java Destekli Telefonlarda Çalışabilen Bir Google Talk Yazılımı İsterseniz Bu Yazıyı İncelemenizde Fayda Var.
Yazılımı - 9.11.2009
Dokunmatik Ekranda Resim Yapın
Python 1.9.7 ile Uyumlu Çalışan Yazılımı, Burada Yer Alan Sdn Download Sayfalarından İndirebilirsiniz.
Yazılımı - 9.11.2009
3 Teknoloji Devinden Büyük İşbirliği...
Wall Street Journal'ın Bildirdiğine Göre Bu Kolektif Birleşme Yakın Zamanda Resmi Olarak Açıklanacak. "V-block" Olarak Adlandırılacak Bu Birlikteliğe Emc'nin Bellek Çözümleri, Cisco'nun Ağ Bileşenleri ve Vmware'in Sanallaştırma Yazılımı Dahil Edilecek.
Yazılımı - 9.11.2009
İhracatçıya da Vergi Notu
Maliye Bakanlığı, yeni dönemde ihracatçıya da vergi notu verecek. Notu yüksek olan ihracatçı, KDV iadesini hemen alırken, not düştükçe iade de zorlaşacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, “KDV İadesi Risk Analiz Projesi” ile ihracatçının katma değer vergisi iadelerini yeni bir sisteme bağlayacak. Proje kapsamında bütün KDV mükellefleri, yazılımı tamamlanan bilgisayar programı aracılığıyla hem vergisel uyum hem de sahte fatura düzenleme riskleri yönünden puanlamaya tabi tutulacak.
Yazılımı - 9.11.2009
Photoshop Şimdi de Android'lerde
Adobe, Ünlü Fotoğraf Düzenleme Yazılımı Photoshop'u İphone Platformu İçin Hazırladıktan Sonra, Şimdi de Android İçin Hazırlıyor.
Yazılımı - 9.11.2009
General Mobile'ın İkinci Android'lisi
General Mobile'ın Bu Yeni Cihazında Olması Beklenen Diğer Özellikler İse Şu Şekilde: - Üretici Tarafından Baştan Aşağı Yenilenen Bir Android Market Yazılımı, - 3d Animasyonlarla Zenginleştirilmiş Grafiksel Kullanıcı Arayüzü, - Bluetooth 2.
Yazılımı - 9.11.2009
Vergi Notu Geliyor
Maliye Bakanlığı, yeni dönemde ihracatçıya da vergi notu verecek. Notu yüksek olan ihracatçı, KDV iadesini hemen alırken, not düştükçe iade de zorlaşacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, ''KDV İadesi Risk Analiz Projesi'' ile ihracatçının katma değer vergisi iadelerini yeni bir sisteme bağlayacak. Proje kapsamında bütün KDV mükellefleri, yazılımı tamamlanan bilgisayar programı aracılığıyla hem vergisel uyum hem de sahte fatura düzenleme riskleri yönünden puanlamaya tabi tutulacak.
Yazılımı - 7.11.2009
Telefonunuz Yavaşladıysa Çözümü Burada
Nuldel İsimli Uygulamadan Daha Önce de Kısmen Bahsetmiştik. Artık Çok Daha Kapsamlı ve Komple Bir Temizlik Yazılımı Olan Nuldel, Symbian'lı Akıllı Telefonların Vazgeçilmezi Olmaya da Aday Bir Mobil Program.
Yazılımı - 7.11.2009
Windows 7'deki Uac Farklı
Windows 7'de Yer Alan Uac, Vista'dakine Göre Zayıflatılmış Durumda. Sophos'un Araştırmasına Göre Uac Windows 7'yi Tehlikelerden Korumakta Yetersiz. Anti-virüs Yazılımı Kullanmak Şart.
Yazılımı - 6.11.2009
Confıcker Hala En Çok Görülen Virüs
Bilgisayar kullanıcılarının bir dönem kabusu haline gelen tehlikeli Conficker virüsünün, dünya çapında hala en çok görülen kötü amaçlı yazılım olduğu belirlendi. Merkezi ABD San Diego'da bulunan ESET yazılım firmasının Dünya Tehdit Raporu'ndan derlediği bilgilere göre, antivirüs programı NOD32'yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET'in, virüs raporlama yazılımı ThreatSense, geçtiğimiz ay dünya çapında en çok görülen kötü amaçlı yazılımın, yüzde 8,85 ile Win32/Conficker olduğunu belirledi.
Yazılımı - 5.11.2009
Dünyayı Solucanlar Tehdit Ediyor
Bilgisayarlara Yönelik Tüm Dünyada Karşılaşılan En Yüksek İkinci Tehdit İse %7.73 Oranı ile Çok Revaçta Olan Usb Flash Disk Gibi Çıkarılabilir Aletlerden Geliyor. "Inf/autorun" Olarak Tanımlanan ve Kendilerini Bu Tür Ürünlere Kopyalayan Zararlı Yazılımlar, Bilgisayarın Otomatik Olarak Devreye Girmesi Nedeniyle Bir Anda Sisteme Yayılabiliyor. Eset Uzmanları, Bu Mekanizmayı Kullanan Zararlı Yazılım Türevlerinin, Sezgisel Tarama Kullanan Bir Güvenlik Yazılımı Tarafından Tespit Edilmesinin Kolay Olmasına Karşın, Yine de Windows Autorun Özelliğinin Kapatılmasını Öneriyor.
Yazılımı - 5.11.2009
Hastanedeki Yolsuzluk Müfettiş Raporu ile Belgelendi (Özel)
Mersin'in Tarsus ilçesinde 70. Yıl Devlet Hastanesi'nde geçmişte yapılan ihaleler müfettişler tarafından mercek altına alındı. Yıllardır ihalelerde yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen hastanede, yolsuzluklar müfettişler tarafından ortaya konuldu. Müfettişler tarafından, devleti binlerce lira zarara uğratmakla suçlanan Başhekim Azmi Hoplamaz halen görevde bulunuyor. Hastanede aylarca incelemelerde bulunan müfettişler, Başhekim Hoplamaz'ın birçok ihalede yolsuzluk yaparak devleti zarara uğrattığını tespit etti. Müfettiş raporunda, Başhekim Hoplamaz'ın kanun dinlemeden yaptığı işlemler 45 maddede sıralandı. Raporda, Başhekim Hoplamaz'ın, 2004 ile 2007 yıllarında 17 ihalede Altay firmasının, 3 ihalede ise aynı firmanın yan kuruluşu olan Bilmer'in ihaleleri sürekli yaklaşık maliyetin altında teklif vererek kazandığı belirlendi. Raporda ayrıca, yetkililerin yaklaşık maliyetin gizliliğinin korunmadığı hususu sorgulanmadan tüm ihaleleri onayladıkları vurgulandı. Başhekim Azmi Hoplamaz'ın, 26 Kasım 2007'de açık ihale usulüyle yapılan temizlik ve yemek ihalesini, yargı, kamu ihale kurumu kararı ve Sağlık Bakanlığı'nın görüşüne aykırı olarak tek bir ihalede gerçekleştirdiği belirlendi. Müfettişler, aynı ihalede Başhekim Hoplamaz'ın bizzat düzenlediği idari şartnameye koyduğu maddelerle rekabeti engellediğini, yaklaşık maliyetin Altay firmasına sızdırılmasına rağmen ihaleyi onayladığı ifade edildi. Hastanede verilen yemek listesini inceleyen müfettişler, Başhekim Hoplamaz ve Hastane Müdürü Hüseyin Öztürk'ün Altay firmasının 21 gün karşılığı 95 bin 46 TL yemek bedeli ödeme yapmalarına karşın, yapılan sayımlarda firmanın 81 bin 700 TL yemek bedeli hak ettiğini, firmaya 13 bin 346 TL fazla ödeme yapıldığını ortaya çıkardı. Müfettişler, ayrıca, hastanenin 8 Mart 2006'da yaptığı otomasyon programı ihalesi sonrasında Kayacı firmasının pazarladığı Eroğlu isimli yazılımı satın alarak, hastaneyi bu firmaya bağımlı kıldığına dikkat çekti.
Yazılımı - 5.11.2009
Solucanlar Teknolojiyi Tehdit Ediyor
Dünyanın en çok kullanılan antivirüs programlarından NOD32'yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET, bilgisayarlara yönelik Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu'nu açıkladı. ESET'in gelişmiş malware (zararlı yazılım) raporlama ve takip sistemi olan ThreatSense.Net® analizlerine göre ekim ayında tüm dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit yüzde 8.85 ile "Win32/Conficker" adlı solucan (worm) türü oldu. Conficker, önce Windows Otomatik Güncelleştirmeler ya da Windows Güvenlik Merkezi gibi sistem hizmetlerini devre dışı bırakıyor. Ardından ek bir yazılım indirip kişisel bilgilere kötü amaçlı kişiler tarafından ulaşılmasını sağlıyor. Solucan Windows'da, svchost.exe, Explorer.exe ve Services.exe gibi isimlerle görünüyor. Ürünleri tüm dünyada 90 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan antivirüs yazılım kuruluşu ESET; son Dünya Tehdit Raporu'nda, bilgisayarların ekim ayında en çok karşılaştığı tehditleri sıraladı. Rapora göre ilk sırayı yüzde 8.85 ile, Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan "Conficker" ve türevleri bulunuyor. Conficker solucanının en büyük kurbanı yüzde 28,08'lik görülme oranıyla Ukraynalılar oldu. Ukrayna'yı yüzde 18,69 ile Rusya, yüzde 15,21 ile Güney Afrika ve yüzde 15,2 ile Bulgaristan izledi. Türkiye'de görülme oranı ise yüzde 5,98 düzeyinde. Bilgisayarlara yönelik tüm dünyada karşılaşılan en yüksek ikinci tehdit ise yüzde 7.73 oranı ile USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. Kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor. Tehdit raporunun üçünsü sırasında ise yüzde 7.29 ile masif, çok eşli, çevrim içi oyunlar yoluyla yayılan "Win32/PSW" virüsü yer alıyor. İKİNCİ TEHDİT USB'DEN Bilgisayarlara yönelik tüm dünyada karşılaşılan en yüksek ikinci tehdit ise yüzde 7.73 oranı ile çok revaçta olan USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. "INF/Autorun" olarak tanımlanan ve kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor. ESET uzmanları, bu mekanizmayı kullanan zararlı yazılım türevlerinin, sezgisel tarama kullanan bir güvenlik yazılımı tarafından tespit edilmesinin kolay olmasına karşın, yine de Windows Autorun özelliğinin kapatılmasını öneriyor ÜÇÜNCÜ TEHDİT ONLİNE OYUNLARDAN ESET'in raporuna göre dijital dünyayı tehdit eden tehlikelerin üçüncü sırasında ise yüzde 7.
Yazılımı - 4.11.2009
Navigasyonda Android İmzası
Mio Mibuddy Ne Tür Bir Navigasyon Yazılımı Kullanıldığı da Bilinmiyor.
Yazılımı - 3.11.2009
Skype ile Telefonlar Açılıyor!
Skype, Hemen Herkesin Bildiği Gibi, İnternet Üzerinden Sesli ve Görüntülü Konuşmaya Yarayan ve Oldukça Uygun Çözümler Sunan Bir İletişim Yazılımıdır.
Yazılımı - 2.11.2009
Youtube Yasağına Mobil Çözüm
Resmi Youtube İstemcisi Telefonunuzun Yasaklı Sayfaları Aşmasını Kolaylıkla Sağladınız. Ancak Youtube'a Tam Manasıyla Erişebilmek İçin Bir İstemciye İhtiyacınız Var. Google Tarafından Geliştirilen Bu Resmi Youtube Uygulaması, Videoları Kolaylıkla İzleyebilmenizi Sağlıyor. Yazılımı Burada Yer Alan Sdn Download Sayfalarından İndirebilirsiniz.
Yazılımı - 2.11.2009
Telefonunuz Artık Güvende
Sanal Dünyada Çok Önemli Olan Güvenliğin, Değer Kazandığı Bir Başka Alan da Mobil Cihazlar. Birçok Özel Bilginin Yer Aldığı Telefonunuzu, Zararlı veya Zararsız Meraklı Gözlerden Korumak Olmazsa Olmaz Bir Durumdur. Symbian'a Özel Uygulamalarıyla Nam Salan Epocware Firması Güvenlik Yazılımı Handy Phoneguard'ı Yeniledi.
Yazılımı - 2.11.2009
E-imza Alanında Yeni Bir İşbirliği
Bu İşbirliği Çerçevesinde, Kreatif Profesyoneller ve Bilgi Çalışanları, Ürettikleri İçeriği Adobe Acrobat Yazılımı ile Iso Pdf Dokümanına Dönüştürerek, E-güven Tarafından Sağlanan Sertifika ile İmzalayabiliyor ve Zaman Damgası Ekleyebiliyorlar.
Yazılımı - 2.11.2009
Linksys Ailesinin Yeni Üyesi
Wag320n ile Birlikte Gelen Türkçe Network Magic Yazılımı, Ev Ağlarının Kısa Sürede Kurulması ve Ürünün Zahmetsizce Çalışır Duruma Getirmesi ile İlgi Çekiyor.
Yazılımı - 31.10.2009
Erciş'te Bilişim Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı
Erciş'te bilişim sektörünün sorunları, sektör temsilcilerinin katılımıyla Erciş Sanayici ve İş Adamları Derneği (ERSİAD)'nde masaya yatırıldı. Sektörün içinde bulunduğu sorunların tartışılıp çözüm arandığı toplantıda konuşan ERSİAD Genç Girişimci Grubu üyesi M.Fatih Kürümoğlu, Türkiye'nin geleceği için büyük önem arz eden "bacasız sanayi" sektörü için bir bilişim bakanlığının kurulmasının şart olduğunu söyledi. Kürümoğlu, Türkiye'nin teknoloji transfer eden ülke konumundan teknoloji üreten ülke konumuna yükselebilmesi için Ar-Ge çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini belirterek, girişimcilerin desteklenmesinin şart olduğunu vurguladı. Doğu Anadolu Bölgesi'nde üretici ve satıcı firmaların yetkili servislerinin bulunmadığını ifade eden katılımcılardan Murat Akbaş ise, karşılaşılan en küçük bir arıza için parçaları uzak merkezlere göndermek zorunda kaldıklarını ifade etti. Yetkili servislere gönderilen elektronik parçaların hassas olduğuna değinen Akbaş, nakliyat sırasında dikkatsizlikten dolayı ürünlerin zarar gördüğünü söyledi. İlçede bilişim sektöründe nitelikli eleman sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Burak Kutbay ise "Özellikle bilgisayar yazılımı ve donanımı konusunda duyduğumuz kalifiye eleman ihtiyacı ilçedeki meslek yüksek okulunda bilgisayar bölümü açılarak bir nebze de olsa giderebilir.
Yazılımı - 31.10.2009
Türkiye'de 3 Milyon Cep Telefonu Üretecek, 500 Milyon Dolara Çıkacak
Anel Grup şirketlerinden Aneles’le işbirliğine giden General Mobile, Türkiye’de cep telefonu üretmeye başlıyor. General Mobile Türkiye Müdürü Muzaffer Gölcü, 3 yılda 3 milyon adet cep telefonu üretmeyi, 500 milyon ciro hedeflediklerini söyledi. Gölcü, ilk aşamada piyasada satılan çift sim kartlı DST 500 modeli ile üretime başlayacaklarını, ardından Türk mühendislerin tasarımı olan “Made in Turkey” imzalı DST 800’ün ve Fenerbahçe markalı 3G’li modelin geleceğini söyledi. Gölcü, daha önce cep telefonlarındaki tasarımların dizayn ve geliştirmenin Avrupa ve ABD’den, üretimin ise Çin ve Tayvan’dan sağlandığını vurguladı. ÖTV teşvik etti General Mobile Türkiye olarak Türkiye’de üretim dönemini başlattıklarını vurgulayan Muzaffer Gölcü “Anel Grup’la iki yıldır görüşüyorduk. İlk aşamada Türkiye’de üretmek aklımızda yoktu ancak bazı modelleri baz aldığımızda ithalattan yüzde 8- 10 daha uygun Türkiye’de mâl ettiğimizi gözlemledik” dedi. 1 Temmuz’da başlayan en düşük 40 TL’lik cep telefonundaki ÖTV’yle bu düşüncelerinin daha da ön plana çıktığını belirterek, “Çalışmalarımıza hız verdik, modelleri belirledik. Onları tekrar masaya yatırdık. Bu iş burada yapılır diye karar aldık. Birlikte geleceğe imza attık. Hem sektörde hem teknolojide bazı ilkleri burada yapacağımız kanaatine vardık. 3 yılda yüzde 15’lik pazar payı hedefliyoruz” diye konuştu. 130 milyon ithalat Türkiye’de 1994’ten bu yana 130 milyon cep telefonu ithalatı yapıldığını anımsatan Muzaffer Gölcü, şunları dile getirdi: “13 milyar dolar gibi rakamı yurtdışına göndermiş bulunuyoruz ve Türkiye’de üretimle artık yurtdışına gidecek dövizin bir kısmının Türkiye’de kalmasını, burada istihdam sağlanmasını başaracağız. En önemlisi Türk mühendislerin yapacağı Ar-Ge çalışmalarıyla biz artık gözleri Türkiye’nin üstün çekmeyi hedefliyoruz.” ‘Yüzde 100 yerli’ diyemeyiz Muzaffer Gölcü, cep telefonlarının yazılımlarının tasarımlarının ve kutu içindeki malzemelerin Türkiye’den sağlandığını, yurtdışından ise telefonun anakart parçalarının geldiğini söyledi. Bunların kontrollerini Türk mühendislerin yaptığını belirten Gölcü, şöyle konuştu: “Anakarta dizilmiş komponentlerin testleri ve montajı bu tesislerde yapılıyor. Paketleme ve son kontroller de bu tesislerde yapılıp tüketiciye sunuluyor. Ama bir telefonun ekranı Türkiye’de üretilmiyor. Yüzde 100 yerli dememiz sözkonusu değil. Ancak telefon yazılım ve donanım olarak ikiye ayrılır. Bizim katma değerimiz yazılım üzerine. Cep telefonu üretiminde kaldıraç tasarım ve yazılımdır.” 145 kişiye iş kapısı olacak ANEL Grup CEO’su Suat Baysan, cep telefonu üretimi ile Türkiye’de ciddi istihdam artışı sağlanacağını belirterek, “Yaklaşık 145 kişiye iş imkanı sağlanacak. Yurtdışına 15 milyon dolar daha az döviz çıkacak. Devlete de 19 milyon dolarlık ilave gelir sağlamış bulunuyoruz” dedi. 20 milyon dolarlık yatırım yapıldı ANEL Grup CEO’su Suat Baysan, daha önce Türkiye’de sadece Aselsan’ın cep telefonu üretimi yaptığını belirterek, “Diğerlerinin tamamı ithaldı. Raks’ın bir tasarımı oldu ancak üretime girmedi. İlk seri üretime General Mobile giriyor” dedi. Cep telefonu üretimi için yapılan yatırımı söylemeyen ancak elektronik üretiminde kullanmak üzere 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını vurgulayan Suat Baysan, “Cep telefonu üretiminin de yapılacağı bantları içeren ek bir tesis kuruldu. Ancak bu tesis bütün elektronik üretimi için kullanılacak. Burası AB standartlarına uyumlu bir tesis” diye konuştu. Ana merkez New York’ta, üretim Ümraniye’de GENERAL Mobile Türkiye Müdürü Muzaffer Gölcü, General Mobile’ın “New World New Ideas” sloganıyla 2005’in son çeyreğinde yeniden yapılanarak mobil sektörde üretim yapmak Ar-Ge geliştirmek, dizayn, tasarım yapmak teknolojisini geliştirmek üzere yeniden yapılandığını vurguladı. Ana ofislerinin New York’ta olduğunu belirten Muzaffer Gölcü, Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinin Ümraniye’deki Anel Grup tesislerinde faaliyet göstereceğini vurguladı. ‘Made in Turkey’ aralıkta vitrinde GENERALE Mobile-Anel işbirliği çerçevesinde ilk aşamada piyasada satılan çift sim kartlı DST 500 modelinin üretimine devam edilecek. Bu model başlangıçta 400 ardından 5 bin adet üretilecek. Ancak piyasa fiyatı 279 TL’den 249 TL’ye düşecek. Tasarımı ve yazılımı Türk mühendislere ait DST 800’ün üretimi ise önümüzdeki ay başlayacak, arkasında “Made in Turkey” yazacak.
Yazılımı - 30.10.2009
Ankamall Rekor İçin Guinness'e Başvuracak
Başkent’in büyük alışveriş merkezlerinden ANKAmall, internet sitesinde ‘’kapalı mekan için yapılmış en fazla görüntü kullanım rekoru’’ için Guinness’e başvuruda bulunacak. Kısa süre önce Web üzerinden dünyada ilk defa bir alışveriş merkezi için uygulanan, bilgisayar tabanlı üç boyutlu adres gösterim sistemini devreye sokan ANKAmall Alışveriş Merkezi, bu defa alanında ilk dünya uygulaması olacak ‘’sanal gezinti’’yle alışveriş yapılmasına imkan veren sistemi tüketicilerin hizmetine sunacak. Sanal ortamda ziyaret ANKAmall Alıveriş Merkezi Müdürü Ozan Canbolat’ın verdiği bilgiye göre, alışveriş merkezinin resmi internet sitesine giren bir tüketici, binlerce fotoğrafın birleştirilmesinden oluşan dünyanın en büyük kapalı mekan sisteminde dolaşabilecek, alışveriş merkezi içerisinde 360 derece gezinti yapıp, gezdiği mekanın gece ya da gündüz görüntüleri arasında kolayca geçiş yapabileceği gibi alışveriş merkezinde bulunan herhangi bir mağazayı sanal ortamda ziyaret de edebilecek. Çin menşeli dünyanın en büyük panoramik yazılım firması olan Easypano’nun yazılımı temel alınarak 2 Türk mühendis tarafından geliştirilen sistemin kurulumu için altı aydan bu yana 5 kişi çalışıyor.
Yazılımı - 26.10.2009
2010 Bütçesi Komisyonda
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni Gelir Vergisi Kanunu çalışmalarında son aşamaya gelindiğini bildirdi. Maliye Bakanı Şimşek, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısını TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuş konuşması sırasında, vergi politikası ve uygulamaları hakkında da bilgi verdi. “Büyüme ve istihdam politikalarını destekleyici, makroekonomik politikalarla uyumlu, ekonomik krizlere karşı kırılganlıkları azaltıcı etkin ve basit bir vergilendirme sistemi oluşturmanın”, vergi politikasının temel amacı olduğunu kaydeden Şimşek, bu amaca ulaşabilmek için bir taraftan yatırım ortamının iyileştirilmesi, diğer taraftan da kayıtlı ekonomiye geçiş sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Bunun da ancak anlaşılabilir ve saydam bir vergi mevzuatı, öngörülebilir bir vergi yükü, düşük oranlı-geniş tabanlı bir vergi sistemi ve etkin bir vergi idaresi ile sağlanabileceğini ifade eden Şimşek, kendilerinin de vergi politikalarını ülkenin ihtiyaçlarına göre sürekli geliştirdiğini anlattı. Bu çerçevede küresel krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla geçici süreyle bazı vergi indirimlerinin yürürlüğe konulduğunu, Varlık Barışı uygulamasında da süre uzatımına gidildiğini hatırlatan Şimşek, teşvik sisteminin de değiştirildiğini dile getirdi. GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ Yeni Kurumlar Vergisi Kanunu ile vergi oranının yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirildiğine işaret eden Şimşek, kurum kazançları üzerindeki vergi yükünün yüzde 44'ten yüzde 34'e düşürülmesiyle, daha önce 30 OECD ülkesi arasında kurumlar vergisi yükü açısından 2. sırada bulunan Türkiye'nin bu düzenleme ile 25. sıraya kadar gerilediğini söyledi. Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklikle de tarifedeki dilim sayısının önce 6'dan 5'e, sonra da 4'e indirildiğini, en yüksek vergi oranının ise yüzde 45'ten yüzde 35'e çekildiğini vurgulayan Şimşek, “Türkiye OECD ülkeleri içinde gelir vergisi oranı bakımından en üst dilime göre 2002 yılında en yüksek 9'uncu ülke iken, bugün yüzde 35 oran ile 19. sıraya geriledi. Gelir vergisi oranının en üst dilimi Fransa'da yüzde 40, Almanya'da yüzde 45 ve Belçika'da yüzde 50'dir” diye konuştu. DOLAYLI VERGİLER Bakan Şimşek, 2008 yılında toplam vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin payının yüzde 47,8 olarak gerçekleştiğini de belirtti ve Türkiye'deki dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payının diğer ülkelerin çok üzerinde olmadığını ifade etti. Şimşek, bu oranın Meksika'da yüzde 56,3, İzlanda'da yüzde 42,3, Portekiz'de ise yüzde 40,6 düzeyinde bulunduğunu söyledi. Sosyal güvenlik primleri hariç tutulduğunda ise dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payının yüzde 65'e çıktığını kaydeden Şimşek, bu hesaplamaya göre de sözkonusu oranın Meksika'da yüzde 66, Slovakya'da yüzde 65, Polonya ve Portekiz'de de yüzde 60 olduğunu anlattı. YENİ GELİR VERGİSİ KANUNU Sosyal mutabakat ve ortak akla uygun katılımcı yaklaşım ilkelerine dayalı adil bir gelir vergisi sistemi oluşturmak, ekonomide sürdürülebilir bir büyümeyi ve verimlilik artışını desteklemek amacıyla yeni bir Gelir Vergisi Kanunu hazırlığı yapıldığını da vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: “Hazırlık çalışmaları son aşamaya gelmiş olup, yeni Gelir Vergisi Kanunu, gelişmiş ülke örnekleriyle paralel müesseseler içeren, serbest piyasa ekonomisiyle uyumlu, yatırımları ve istihdamı teşvik ederek sürdürülebilir ekonomik büyümeyi destekleyen, vergiye gönüllü uyumu artırarak kayıtlı ekonomiye geçiş sürecini hızlandıran, geniş tabanlı, etkin ve verimli bir vergi sistemini oluşturmaya yönelik olarak yalın, kolay anlaşılır ve kolay uygulanabilir bir kanun olacaktır. Gelir Vergisi Kanunu Tasarısını kısa süre içinde TBMM'ye sunmayı hedefliyoruz. Yeni gelir vergisi reformuyla birlikte veraset vergisi kaldırılarak, ivazsız intikallerin gelir vergisi kapsamına dahil edilmesi öngörülmektedir.” KAYIT DIŞI EKONOMİYLE MÜCADELE Maliye Bakanı Şimşek, sunuş konuşmasında, kayıtdışı ekonomiyle mücadele çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. Kayıtdışı ekonomiyle etkin şekilde mücadele etmek ve mükellef odaklı bir yaklaşımla artan mükellef beklentilerine en iyi şekilde cevap verebilmek amacıyla çeşitli tedbirler alındığını ifade eden Şimşek, 2008–2010 Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı'nın da uygulanmaya başlandığını hatırlattı. Konut kredileri ve tapu bilgilerinden hareketle, satılan konutların gerçek değerinin beyan edilmesine dönük çalışma ile incelenecek kurumlar vergisi mükelleflerinin seçiminde kullanılmak üzere başlatılan “Merkezi Risk Analizi ve Katmanlaştırma Projesi” çalışmasına devam edildiğini belirten Şimşek, vergiye yönelik diğer uygulamaları da şöyle sıraladı: “-KDV İadesi Risk Analizi Projesi kapsamında bütün KDV mükellefleri, yazılımı tamamlanan bilgisayar programı aracılığıyla hem vergisel uyum hem de sahte fatura düzenleme risklerini tespit anlamında puanlamaya tabi tutuldu.
Yazılımı - 21.10.2009
Wındows 7 Yarın Piyasada
Kişisel bilgisayarlar yarın Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7 ile tanışacak. Microsoft, kullanıcıların yeni işletim sistemini öncülü Vista'dan daha çok tercih etmelerini beklerken, Windows 7 yeni çoklu medya uygulamaları ve internette veri depolama özellikleriyle dikkat çekiyor. Vista'nın piyasaya çıkmasından 3 yıl sonra çıkarılan ve beta versiyonları Blackcomb ve Vienna olarak bilinen Windows 7, altı ayrı versiyonuyla satışa sunulacak. PC kullanıcılarının daha çok Home Premium ve Professional versiyonlarını tercih etmeleri beklenirken, diğer versiyonların gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılar ile şirket ve kurumsal çalışanları hedeflediği belirtiliyor. Tüm ve en basit versiyonların yazılımı 32 ve 64 bit kullanıma uygun olacak.
Yazılımı - 21.10.2009
Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'nin Pilot Uygulamasına Başlıyor
Sağlık Bakanlığı, ıÜü'Merkezi Hastane Randevu Sistemi Entegrasyonu' hakkında bir genelge yayımlayarak merkezi randevu sisteminin pilot uygulamasının bu yıl içerisinde başlanacağını bildirdi. Bakanlık; hastanelerde sunulan sağlık hizmet kalitesinin artırılmasını ve bununla birlikte hastanelerin kaynak kullanımının daha verimli sunulmasını amaçlıyor. ıÜü2003 yılında başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile 'Yaygın, erişimi kolay ve güler yüzlü sağlık hizmeti' sunmayı hedefleyen Sağlık Bakanlığı, Merkezi Hastane Randevu Sistemi'ni yurt genelinde hizmete sokuyor. Temelde, vatandaşların merkezi bir sistemden randevu alarak istedikleri herhangi bir hastaneye gitmelerini sağlamayı hedefleyen bu proje, dünyada ilk örneği olma özelliği taşıyacağı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan gengelgede sistemin detayları anlatıldı. 81 il valiliğine gönderilen genelgede, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri dahil tüm kurumlarda sunulan sağlık hizmet kalitesinin artırılmasını ve bununla birlikte hastanelerin kaynak kullanımının daha verimli sunulmasına imkan sağlamak amacıyla Merkezi Hastane Randevu Sistemi kurulmasının planlandığı vurgulandı. Sistemin kurulum ve işletilmesi için yapılmakta olan çalışmalar neticesinde pilot uygulamaya 2009 yılı içerisinde başlanacağının belirtildiği açıklamada, "Randevu uygulaması bulunmayan hastanelerimizde; Merkezi Hastane Randevu Sistemi gereklerine uygun bir Hastane Bilgi Sistemi sahibi olmalarını sağlamak üzere mevcut uygulama yazılımı içerisinde Hekim Çalışma Cetvellerinin elektronik ortama kaydedilmesine dair değişikliklerin yaptırılması gerekiyor.
Yazılımı - 21.10.2009
Tiev, Ücretsiz Koruma Programlarını İnceledi (Özel)
Türkiye İnternet Evleri (TİEV) İnternet Birliği Komisyon Başkanı Hakan Topuzoğlu, bilgisayar ve internet kullanıcılarının koruma programlarına ücret ödemek zorunda olmadıklarını söyledi. Milyonlarca internet kullanıcısının, bilgisayarlarını sanal ortamdan gelen ve virüs olarak adlandırılan tehlikeli yazılımlara karşı koruyabilmek için ciddi ödenekler ayırarak koruma programları aldığını hatırlatan Topuzoğlu, ancak alınan bu programların, kısa bir süre sonra virüslere karşı korumasız kaldığı için yeni sürümünün veya başka bir koruma programının alınması gerektiğine dikkat çekti. Ücretsiz koruma programlarını incelediklerini ve performanslarını değerlendirdiklerini kaydeden Topuzoğlu, "Kullanıcılar için en doğru güvenlik yazılımını bulmak amacıyla yazılımları adım adım araştırdık.
Yazılımı - 20.10.2009
İranlı Mucitten İlginç İddia: Geliştirdiğim Silah BM Ofisinde Çalındı (Özel)
Türkiye'de 8 Yıldır Mülteci Olarak Kalan İranlı Mucit Muhammed Ali Azizpour, Kendi Geliştirdiği ve İsmine Elektronik Silah Adını Verdiği Yazılımın Birleşmiş Milletler (BM)'in Ankara Ofisinde Çalındığını İddia Etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yazılımı Haberleri | Yazılımı Haber - Haberler - Sayfa 4 - Yazılımı haberleri, son dakika yazılımı haber ve gelişmeleri burada. Dışı Küçük İçi Kocaman.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 09:21:37. #1.14#
title