Yazıcıoğlu: Görüşlerimizi Aktardık

Yazıcıoğlu: Görüşlerimizi Aktardık

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Güneş Operasyonu, Operasyonun Ardından Yaşanan Tartışmalar, Terörle Mücadele ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye'yi Ziyareti" Hakkında Bilgi Verdiğini Söyledi.

Yazıcıoğlu: Görüşlerimizi Aktardık

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Güneş Operasyonu, operasyonun ardından yaşanan tartışmalar, terörle mücadele ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye'yi ziyareti" hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Gül ile yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Gül'ün, operasyon sonrasındaki tartışmalarla ilgili görüşlerini de ilettiğini anlatan Yazıcıoğlu, görüşmede, terörle mücadele ve Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin de ele alındığını belirtti. Yazıcıoğlu, Gül'ün "gelinen aşamada Türkiye'nin istikrara ihtiyacı olduğunu" ilettiğini söyledi.

Yazıcıoğlu, son siyasi gelişmelerle artan tansiyonun görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine, bir siyasetçi ve siyasi parti lideri olarak görüşlerini aktardığını söyledi.

Türkiye'nin, ekonomik, sosyal ve siyasal istikrara ihtiyacı olduğunu ifade den Yazıcıoğlu, "Son tartışmaların meydana getirdiği gerilimi ve Türkiye açısından ortaya çıkarabileceği sorunları herkesin sorumluluk bilinciyle takip etmesi gerekir. İçerideki siyasi gündemle ilgili çok fazla konuştuğumuzu söyleyemem" diye konuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu, Gül'ün, "son zamanda tırmanan tansiyonun düşürülmesi için dikkatli olunması yönünde bir telkini olup olmadığı" sorusu üzerine, söylenenleri anlatamayacağını, ancak kendi düşüncelerini ifade ettiğini söyledi.

Yazıcıoğlu, "Yasama, yürütme ve yargı erklerinin ayrılığına dayanan ve siyasetin yargı üzerinde, yargının siyaset üzerinde oluşturduğu farklı görüntüleri ortadan kaldıracak ve böylece herkesin kendi alanında üzerine düşeni yapmasını sağlayacak, bir dingin ortama Türkiye'nin ihtiyacı olduğu hepimizin vurguladığı bir konu" diye konuştu.

Gül'ün, son yaşanan süreçte siyasilerin tutum ve demeçlerine ilişkin bir uyarısı olup olmadığı sorusunun yinelenmesi üzerine Yazıcıoğlu, "Bana bunu söylemedi. Herhalde gerilim oluşturanlardan olmadığım için" dedi.

Yazıcıoğlu, son siyasi gelişmelerin görüşmede gündeme gelip gelmediğine ilişkin tekrarlanan soruya, "Hiçbir şey konuşulmaması söz konusu değil" yanıtını verdi.

Kaynak: AA