Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı

Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı

Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın ikinci duruşması yapıldı.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. Yazıcıoğlu ailesinin Avukat Kemal Yavuz, Muhsin Yazıcıoğlu’nun kurtulduğuna dair açıklama yapan dönemin Kayseri Valisinin arkasında en az 20 şüphelinin bulunduğunu öne sürdü. En zayıf halkadan dava açıldığını kaydeden Yavuz, “Kayseri Valisinin açıklamasının arkasında en az 20 şüpheli var ama bunlardan sadece belki de en zayıf halka olan Dursun Özmen adında, o tarihte Kahramanmaraş Emniyet İstihbaratında bir memur hakkında bu dava açıldı, bilgi notu gönderdiği için. Bir tek kişiye indirgenerek bir dava açıldı. Bu davanın sanığı Kayseri Valisi olmalıydı, Kayseri İl Emniyet Müdürü olmalıydı, Kayseri İstihbarat Şube Müdürü olmalıydı ve beraberindeki 20’ye yakın kişi bu davanın sanığı olmalıydı. Bunların içerisinde belki de en masum zincir yönünden dava açıldı, biz bunu kabul edecek durumda değiliz.” dedi.

Eski Emniyet Amiri Dursun Özmen’in ‘Görevi kötüye kullanmak’ ile suçlandığı, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın ikinci duruşması, Kahramanmaraş Adliyesi'nde görüldü. Davada tutuksuz yargılanan Özmen, Isparta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olduğu için Kahramanmaraş’taki duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyetine telekonferans sistemiyle ifade veren Özmen, "Günah keçisi ilan ediliyorum, mağdur edildiğime inanıyorum. Ben kurtarma çalışmalarına katkı ve bir an evvel yapılması için gerekeni yaptım." dedi.

Kahramanmaraş’ta 2009 yılında helikopter kazası sonucu BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve İHA muhabiri İsmail Güneş’in de aralarında bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin yürütülen soruşturmada açılan davanın ikinci duruşması, Kahramanmaraş 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Saat 09.00'da sanık Dursun Özmen’in mahkeme heyetine telekonferans sistemiyle ifade vermesiyle başlayan duruşma tanıklar Remzi Çayır, Nedat Türk, İbrahim İmalı, Ökkeş Şendiller ve Zekeriya Koca’nın dinlenmesiyle devam etti. Yaklaşık 5 saat sürren mahkemeye BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu'nun çocukları Firuze ile Furkan Yazıcıoğlu, avukatlar Selami Ekici, Kemal Yavuz ve partililer katıldı.

Mahkemede sanık Özmen'e Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölmediğine, ayağının kırık olduğuna dair dönemin Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'ye ulaştırılan ikinci bilgi notunun nasıl hazırlandığı, bu bilgiyi kimden aldığı, bilgi notunun sonradan talimatla üretilip üretilmediği soruldu. Özmen, bilgi notlarını sahada görevlendirdiği 3 ayrı ekipten gelen bilgiler, 112 kayıtları ve istihbarat şubeye gelen ihbar telefonları değerlendirilerek emniyet haber merkezindeki görevli polislerle hazırladıklarını, ardından üstlerine verdiklerini söyledi. Sanık ve tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, dosyadaki delillerin incelenmesini kararlaştırdı. Mahkeme, 17 Şubat tarihinde yeniden toplanacak.

Dönemin Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı olarak görev yapan Dursun Özmen, “Görevi kötüye kullanmak” ve “Toplumu infiale sürüklemek” suçunu işlediği iddiasıyla bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Özmen, “Helikopter enkazına ulaşıldığı, Yazıcıoğlu ve diğer şüphelilerin yaralı ve hastanede olduğu” şeklinde bilgi notu geçerek, gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı bilgiyle arama kurtarma çalışmalarını geciktirmekle suçlanıyor.

Mahkemeye katılmak için Kahramanmaraş Adalet Sarayı'na gelen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, duruşma sonrası davayla ilgili açıklamalarda bulundu. Duruşmada sanık ve tanıkların dinlendiğin ifade eden Destici, şunları kaydetti: “Davanın ana dosyadan asla ayrılmaması, dava konularının hiçbirinin tefrik edilmemesi, ağır cezada bir bütün olarak ele alınması ve araştırılması, biz bunu istiyoruz. Türkiye’de biliyorsunuz çok çeşitli siyasi gelişmeler yaşandı ve buna bağlı olarak da yargı sistemi defalarca değişik paketlerle değiştirildi. Bu hükümet döneminde özel yetkili mahkemeler açıldı. Biz, bu dosyanın özel yetkili cumhuriyet savcılarının, özel yetkili bir başsavcılıkta bakılmasını istedik. Bu talep kabul oldu biliyorsunuz, Malatya’ya gitti ve 2 yıldan fazla bir süre dosya orada araştırıldı, soruldu. En son özel yetkili mahkemelerin kapatılmasıyla birlikte dosya tekrar başladığı yere geldi. Tabi burada dosyanın kapatılması, takipsizlik kararı verilmesiyle ilgili bir takım girişimler oldu ama biz camia olarak buna müsaade etmeyeceğimizi söyledik. Ana dosyamız burada, şimdi tamamıyla açık bir konumda soruşturuluyor. Tabi biz dosyanın bir bütün olarak; çünkü burada örgütlü bir suç, suikast ya da sabotaj ihtimali çok yüksek. Dolayısıyla da bir bütün olarak ele alınmasının istiyoruz. Kayseri’ye ‘Muhsin Yazıcıoğlu kurtuldu, geliyor’ gibi bir bilgi notunun gönderilmesi, bu bilgi notunun kaynağıyla ilgili 2’nci duruşma burada yapıldı. Bizim talebimiz şu; birincisi ana dosyadan asla ayrılmaması, dava konularının hiçbirinin tefrik edilmemesi. Ağır cezada bir bütün olarak ele alınması ve araştırılması, biz bunu istiyoruz.”

“ŞÜPHELER AYDINLATILMADIĞI SÜRECE SUİKAST, SABOTAJ OLMA İHTİMALİ HER ZAMAN BİRİNCİ PLANDA”

Dava dosyasında 7 ana şüphe olduğunu dile getiren Destici: “Dosyada 7 tane ana şüphe var ki biz bunları defalarca dile getirdik. Bu şüpheler aydınlatılmadığı sürece biz bu dosyayı bıkmadan usanmadan takip etmeye devam edeceğiz. Bu şüpheler aydınlatılmadığı sürece de burada bir suikast, sabotaj olma ihtimali her zaman birinci planda olacaktır, bizim beklentimiz bu.” diye konuştu.

Yazıcıoğlu ailesinin Avukat Kemal Yavuz ise Muhsin Yazıcıoğlu’nun kurtulduğuna dair açıklama yapan dönemin Kayseri Valisinin arkasında en az 20 şüphelinin bulunduğunu öne sürdü. En zayıf halkadan dava açıldığını kaydeden Yavuz, “Kayseri Valisinin açıklamasının arkasında en az 20 şüpheli var ama bunlardan sadece belki de en zayıf halka olan Dursun Özmen adında, o tarihte Kahramanmaraş Emniyet İstihbaratında bir memur hakkında bu dava açıldı, bilgi notu gönderdiği için. Oysa bilgi notunu gönderen şüpheli Dursun Özmen’in 17:41’de bilgi notunu göndermiş olmasına rağmen, Kayseri Valisinin de bu bilgi notundan bir saat önce açıklama yaptığı telefonlarda, farklı kanallarla yapılan haberle yanlış bir bilgilendirme yaşandı. Arama kurtarmaya, sabotaja yönelik, dolayısıyla bu bilgi kirliliği bir tek kişinin sonradan gönderdiği bilgi notuna bağlanmaya çalışılıyor. Bir tek kişiye indirgenerek bir dava açıldı. Bu davanın sanığı Kayseri Valisi olmalıydı, Kayseri İl Emniyet Müdürü olmalıydı, Kayseri İstihbarat Şube Müdürü olmalıydı ve beraberindeki 20’ye yakın kişi bu davanın sanığı olmalıydı. Bunların içerisinde belki de en masum zincir yönünden dava açıldı, biz bunu kabul edecek durumda değiliz.” diye konuştu.

Kamuoyunda Yazıcıoğlu davasıyla ilgili yanlış bir algı oluştuğunu aktaran Yavuz, şöyle konuştu: “Kamuoyunda şöyle bir algı var; ‘Muhsin Yazıcıoğlu davası açıldı yürüyor.’ Hayır, dosyada 109 şüpheli var, bu 109 şüpheliden sadece bir kişiye yönelik dava açıldı, o da bu dava. GPS cihazları dosyada bulunan en somut delildi, bu deliller yok edildi. Planlı bir şekilde, örgütlü bir yapı eliyle bu deliller yok edildi, yok edilen bu delillerle ilgili hırsızlıktan dava açıldı. Kamuoyuna soruyorum; suç delilini açıkça yok eden hatta tapelerde ‘söken ekip ayrıydı komutanım, yakan ekip ayrıydı, onlar söktüler biz de yaktık.’ diye açıkça itiraf olmasına rağmen hırsızlıktan dava açıldı. Ama yanlış hesap Bağdat’a varmadan döndü, sonra o diğer 20 kişiye yönelik verilen takipsizlik kararından Antep Ağır Ceza Mahkemesi iade etti. Tüm bunlarla ilgili sadece bir kişi yargılanıyor diğer 108 kişiyle ilgili soruşturma şu an Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam ediyor. Burada bu dosyanın ana dosyadan ayrılmayacağı, ana dosyayla birlikte bu yargılamanın yapılması gerektiği, yargılamada yetkili mahkemenin Kahramanmaraş Ağır Ceza Mahkemesi olduğuyla ilgili ısrarlı taleplerimiz var, bu taleplerimiz de mahkeme heyetince değerlendiriliyor.”

Öte yandan, duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler, mahkeme salonunda yer olmadığı gerekçe gösterilerek içeriye alınmadı.

Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı
Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı
Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı
Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı
Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı
Yazıcıoğlu Ailesinin Avukatı Yavuz: 20'ye Yakın Kişi Bu Davanın Sanığı Olmalıydı

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title