Yazıcı: Ytk'de, Şirket Kurmak Amacıyla Usulsüz Para Toplama Cezası 1 Yıl

Yazıcı: Ytk'de, Şirket Kurmak Amacıyla Usulsüz Para Toplama Cezası 1 Yıl

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Ticaret Kanunu'nda, 32 fiilin ceza yaptırımının idari para cezasına dönüştürüldüğünü söyledi.

Yazıcı: Ytk'de, Şirket Kurmak Amacıyla Usulsüz Para Toplama Cezası 1 Yıl

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Ticaret Kanunu'nda, 32 fiilin ceza yaptırımının idari para cezasına dönüştürüldüğünü söyledi. İdari para cezasının işlemediğini de anlatan Yazıcı, "Şirket kurmak amacıyla para toplama yasaklandı ve aykırı hareketlerde bulunanlarla ilgili verilen hapis cezası yasada 6 aydan 1 seneye çıkarıldı." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Ticaret Kanunu (YTK) ile ilgili Ankara Genç İş Adamları Derneği'nde tanıtım toplantısı yaptı.

Toplantıda yaptığı konuşmada Ticaret Kanunu'nun Türkiye için önemli bir kanun olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, "Daha fazla pazara sahip olmak için güçlü rekabet unsurlarına sahip olmak gerekirdi. 2023 hedefine giderken, ekonominin büyümesini sağlayan müteşebbisi harekete geçirmemiz lazımdı. Çünkü devletin görevi yol yapmaktır. Yaklaşık 11 yıldır, YTK yapılmaya çalışılıyordu. Bu kanunun yürürlüğü, 1 Temmuz 2012'ye ötelendi. Değişiklik talebinin olması bu süreyi uzattı. Seçimden önce değişiklik gündeme geldi ama kanunun bütünlüğüne zarar verilir diye erteledik. Bu kanunla ilgili 2011 yılında hiçbir yerde tartışma yaşanmadı. 2012 yılına girdikten sonra kanun tartışılmaya başlandı. Ben 11 yıl önce bu kanunun yapılmaya başladığını hiçbir zaman söylemedim. Bunlarım amacı hedef kitlesi kim ise onların ticaret faaliyetleri önünü açmaktı, denetsel açıdan şeffaflık sağlayarak, hedeflenen büyük ekonomiye gitmektir. Ayrıca kayıt dışını da azaltmak bu yasayla hedefimiz. Bu yeni yasa ticaret erbabı için yeni bir otobandır." diye konuştu.

Konuşmasında YTK ile ilgili sürekli bir eleştiri olduğunu da kaydeden Bakan Yazıcı, bu öneri ve eleştirileri dinlemek için bir dizi çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu çalışmalar sonucunda, düzenlemelere gidildiğini bildiren Bakan Yazıcı, kanun tasarısının yarın Adalet Komisyonu'nda görüşüleceğini söyledi.