Yazarlarla Açılım Buluşması

Yazarlarla Açılım Buluşması

Başbakan Erdoğan, 'Demokratik Açılım' Çalışmaları Kapsamında Yazarlarla Bir Araya Geldiği Toplantı Başladı.

Yazarlarla Açılım Buluşması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında yazarlarla bir araya geldiği toplantı başladı.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de katıldı.

Erdoğan, toplantı öncesi konuklarıyla tek tek tokalaşarak ''Hoş geldiniz'' dedi.

-''AYRIM YAPMADIK''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında bugün yazarlarla yapacağı toplantıya ilişkin ''Davetli listesini hazırlarken kesinlikle sağcı, solcu, milliyetçi, İslamcı, Alevi, Müslüman, gayrimüslim, kadın ve erkek gibi bir ayrım yapmadık. Türkiye'nin birikimini buraya taşımaya çalıştık'' dedi.

Toplantı başlamadan önce Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde gazetecilere açıklama yapan Çelik, bugünkü toplantıya roman, hikaye ve tiyatro yazarları ile şairlerin davet edildiğini söyledi.

Çelik, ''demokratik açılım'' sürecinin konusu olan sorunlu alanlarla ilgili bugüne kadar yazı ve eleştirileri bulunan, kitaplar yayımlayan sekiz, dokuz yazarın daha davet edildiğini, ancak bunun dışında köşe yazarları veya değişik konularda yazı yazan bütün yazarların davet edilmesinin başlangıçtan beri söz konusu olmadığını söyledi.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Spekülasyonlar yapılmaması için özellikle bazı isimlerle ilgili açıklama yapmak istiyorum. Yaşar Kemal, başından beri süreci destekleyen yazarlarımızdandır. Sürecin başlangıcında İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kendisini ziyaret etti. Dört saat kadar görüşmeleri oldu. Bizzat görüşmemde bana bu konuda Başbakan ve hükümete iletilmek üzere görüşlerini Atalay'a ilettiğini söyledi. Orhan Pamuk yurt dışında olacağı için katılamadı. Başbakan'a sevgi ve sempatilerini ileterek süreci desteklediklerini belirtti. Adalet Ağaoğlu, başka programı olduğu için katılamadı. Yazılı mesajını Başbakan'a iletilmek üzere gönderdi. Murathan Mungan, bireysel problemleri nedeniyle katılamayacağını söyledi, davete teşekkür etti. Bazı yazarlarımız İzmir Kitap Fuarı'nda oldukları için gelemedi. Oya Baydar bunlardan birisi. Selim İleri, yeğeninin düğünü dolayısıyla Antalya'da olmak zorunda olduğu için gelemedi. Yağmur Atsız, Almanya'da yaşayan bir yazarımız. İzlanda'daki yanardağ patlaması dolayısıyla oluşan olumsuz hava şartları Avrupa'daki birçok uçuş iptal edildiği için çok istediği halde gelemedi. Ahmet Altan, kalabalık toplantılara mizacı itibarıyla katılamadığını, ancak süreci desteklediğini söyledi. Davetli listesini hazırlarken kesinlikle sağcı, solcu, milliyetçi, İslamcı, Alevi, Müslüman, gayrimüslim, kadın ve erkek gibi bir ayrım yapmadık. Türkiye'nin birikimini buraya taşımaya çalıştık. Her kesimden insanların burada olmasını özellikle arzu ettik. 50'nin üzerinde katılımcı bekliyoruz.''

Çelik, ''Toplantıyı protesto eden oldu mu?'' şeklindeki sorusu üzerine de ''Benim aradıklarım içinde 'Ben protesto ediyorum, katılmak istemiyorum, bunu yanlış buluyorum' diyen bir yazarımız olmadı. Sadece bir yazarımız 'Ben siyasilerle bir toplantıya katılmayı doğru bulmuyorum' dedi.'' diye konuştu.

(SİM-KÖS-SEB)