Zekeriya Kalkan - Kayropraktik (chiropractic) nedir, ne değildir? - Haberler.com

Kayropraktik (chiropractic) nedir, ne değildir?

Kayropraktik (chiropractic) nedir, ne değildir?

Kayropraktik nedir?

Yunanca "el ile yapılan uygulama" anlamına gelen chiropractic (kayropraktik), alternatif ya da geleneksel bir tedavi yöntemi olmayıp 1895 yılından beri ABD de uygulanan, kırmızı çizgileri olan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tanımlanan, akademik temelli bilimsel bir tıp mesleğidir.

Kayropraktik, DSÖ tarafından kabul ediliyor ve 90 ülkede de uygulanıyor. DSÖ tanımlamasına göre kayropraktik: Kas-iskelet- sinir sistemleri bozukluklarının teşhisi, tedavisi, önlenmesi ve bu bozuklukların genel sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili sağlık hizmeti veren, subluksasyon (ekseni bozulmuş normal eklem) üzerinde özel bir odaklanma ile patolojik eklem biyomekaniğini düzelten ve vücudun doğal olarak iyileşmesini sağlayan ve bu alan içerisine giren manuel teknikleri içeren bir uzmanlıktır.

Kayropraktik tedavi 1895 yılında Amerika da Daniel David Palmer tarafından inflamasyon teorisi üzerine doğdu. Bu teoriye göre ''infIamasyon tüm hastalıkların ilk belirtisidir ve infIamasyonIarın temeI sebebi anatomik yapının bozulmasıdır. Bu bozuImanın %95'i omurgada , %5'i ise diğer ekIemIerde oIuşan sinir sıkışmaIarının, merkezi sinir sistemine ve bağışıkIık sistemine oIan etkisinden kaynakIanan sonuçIarıdır.''

Sinir sistemimiz beyinden başlayıp omurgadan geçer oradan da tüm vücuda dağılarak kusursuz bir sinir iletişim ağı oluşturur. Bu sinir ağı hayati ve kritik bir öneme sahip. Duyuların algılanması, sindirim ve bağışıklık sistemi, organların ve kasların aktivitelerini düzenleme gibi önemli görevlere sahiptir. Dolayısıyla omurgada meydana gelen bir eğrilik veya şekil bozukluğu, beyinle vücut arasındaki iletişim ağında bir kopukluk yaşanmasına neden olur. kayropraktik uzmanları işte burada devreye girer. Omurgadaki doğal olmayan eğriliklere "adjustment" dediğimiz spesifik bir teknikle müdahale ederek vücuda fonksiyonlarını kontrol etme becerisini yeniden kazandırır. Kayropraktik tedavinin anahtar kelimelerinden biri de 'subluksasyon' dur. Yani; omurlarda oluşan, sinir ve hareketi etkileyebilen eksen bozukluklarına verilen isim. Kayropraktikle bu subluksasyonlar yani çıkık olmadan normal mekanik hareketliliğini yitirmiş omurga eklemleri ve diğer eklemler düzeltilerek tedavi edilir.

Kayropraktik uzmanlarının omurgayı düzeltmek için uyguladığı tekniklerle onu sadece hareket ettirmek arasında farklar vardır. Kayropraktik uzmanları eklemlere özel bir hareket yaptırarak tedavi sağlarlar, sadece ses çıkarabilecek bir hareketi yaptırmazlar. Kişi kendi omurgasını kütletmeye çalıştığında bazen bunun bir hizalama ya da "omurlarım yerine oturdu" olarak düşünebilir ancak belirli bir odak olmadan yapılan bu hareket omurgada herhangi bir hizalama sağlamaz. Buradaki eklemleri sadece normal hareketinin biraz ötesinde bir hareket için zorlamış olur. Kütleme sesinin çıkmasına neden olan omurlar, çoğunlukla problemli omurlardan değil, genellikle sorunlu bölgenin tam altında veya üstündeki omurlardan gelen sesi duyarız. Kayropraktik uzmanı olmayanların aslında yaptıkları da bundan ibaret yani ses çıkarmaktan başka bir şey değil bunun da probleme yönelik herhangi bir etkisi yoktur.

Kayropraktik ne değildir?

Basit bir kütletme ya da ses çıkarma üzerine kurulu bir yöntem değildir.

Akademik eğitimi olmayanların uygulayabileceği bir tedavi değildir.

Başlı başına bir bilim dalı olup bilimsellikten uzak bir metod değildir.

Kayropraktik eğitimi ülkemizde sadece bahçeşehir üniversitesinde yüksek lisans düzeyinde verilmekte olup bu eğitimi sadece fizyoterapistler ve tıp doktorları alabilmektedir.

İnsan bedeninde her şey yolunda olduğunda, yani uygun hareket, doğru postür ve iyi kas tonusu varlığında, kişinin eklemleri kütletmeye! ihtiyaç duymaz.

Her şeyin yolunda gitmesi için omurganıza iyi bakın…

Yorumlar (6)
BİLAL USTA: Değerli bilgileriniz için teşekkür ler hocam.
ÖZER ÇAĞDAŞ TEK: Türkiye’de olması çok büyük nimet, iyi ki varsınız
ZÜLEYHA: Hocam devamınıda bekleriz??.Başarılar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title