Mimar Yasemin Yücel - Mutfak tasarımlarında renk seçimleri nasıl yapılır? - Haberler.com

Mutfak tasarımlarında renk seçimleri nasıl yapılır?

Mutfak tasarımlarında renk seçimleri nasıl yapılır?

İster yeni bir mutfak yaptırıyor olun isterseniz de yorgun görünen mutfak dolaplarınızı yenilemek isteyin. Başarılı bir mutfak tasarımı ortaya çıkarabilmeniz için yerleşim düzeni, dolaplar, tezgahlar, ev aletleri vb. birçok unsuru kendi arasında iyi senkronize etmemiz gerekmektedir. 2021 senesi işlevin, teknolojinin ve estetiğin bir araya geldiği günlük yaşamımızı kolaylaştıran bir mutfak yılıysa 2022 ve sonrası için bizi neler bekleyecek?

Mutfak tasarım serimde siz değerli okurlarıma mutfaktaki her bir detayı kalem kalem ayırıp anlatmak istedim. Hadi o zaman başlayalım…

Rustik unsurlarla dolu rahat pişirme alanlarını seviyorsanız, yalnız değilsiniz. Her ne kadar mutfaklarda nötr, yalın, beyaz renk şemaları ve ahşap tonlar tercih edilse de lacivert, pişmiş toprak veya yeşil gibi daha cesur tonları da kullanmamız gayet mümkün. Aydınlık, davetkar bir alan yaratmanın anahtarı, ince tonlar ve doğal dokularla kişilik eklemenizi sağlayan nötr bir tabandır. Peki davetkar mutfaklar nasıl olur ?

1-Renkleriniz Nötr Olsun

Beyazlar, griler ve bejler mutfak renklerinin temelidir. Bu nötr renkler, alanınızdaki dolapları, duvarları veya her ikisini de kaplayan temel renk görevi görecektir. Mutfaktaki temel rengimizi oluşturduktan sonra zevkimize göre çeşitli renkleri nötr rengimize dahil edebiliriz. Örnek verecek olursak beyaz alt tona sahip bir mutfakta alt dolaplarda, tezgahta, tezgah arasında veya aksesuarlarda farklı renkleri kullanarak renkleri harmanlayabiliriz.

2- Renklerde Sıcaklığı Kontrol Edin

Öncelikle çalışmak için mevcut herhangi bir öğeniz (tezgah veya döşeme gibi) olup olmadığını düşünün. Nötr bir boya rengi seçmeden önce bu yüzeylere başvurduğunuzdan emin olun. Yeni boya renginiz mutfağınızın yüzeylerinin tonlarını tamamlamalıdır, bu nedenle aynı sıcaklıktaki tonları arayın. Örneğin, soğuk bir bej, koyu gri bir tezgahla uyum sağlarken, krem boya ahşap döşemeden sıcaklık çekecektir . Sıfırdan başlıyorsanız renk sıcaklığı da aynı derecede önemlidir çünkü baz ,nötr alana getirdiğiniz ek renkleri etkileyecektir.

Nötrlerinizin sıcak mı soğuk mu olduğunu anlamak için boya kataloğundaki en koyu gölgeye bakın . Tipik olarak, daha sıcak tonlar kırmızıları, sarıları, turuncuları kapsarken, daha soğuk tonlar mavi, yeşil ve morlara yönelir. Alternatif olarak, nötr renginizi mavi ve kırmızı renk örnekleri gibi diğer renklerle karşılaştırın: Nötrde hangi alt tonları tespit ediyorsunuz? Yan yana yerleştirildiğinde daha çok bir renge mi kayıyor?

3-Vurgu Renginiz Olsun

Nötr renginizi belirlediniz, nötr renginiz ile ana renginizi de harmanladınız. Şimdi sırada vurgu renginizi belirlemek var. Vurgu renginizi istediğiniz her alanda kullanabilirsiniz. Mesela mutfak dolaplarının iç kısımlarında, tezgah aranızda, duvarınızın küçük bir kısmında, tavanınızda, aksesuarlarınızda… Bana sorarsanız vurgu renginizi sürekli değiştirebileceğiniz bir alanda kullanmanızı öneririm. Mesela açık raflara yerleştirdiğiniz yemek takımlarınızda veya aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. Bu sayede vurgu renginiz daha esnek hal almış olacaktır.

4- Işığı Maksimum Seviyeye Çıkarın

Tüm bu renk seçimlerinin algılanabilmesi için gerekli en önemli unsur ışık. Peki pencerelerimiz yeterli büyüklükte değil ve mutfağımız yeterince ışık almıyorsa ne yapmalıyız? Mutfağımızda parlak yüzeyler tercih edebiliriz. Dolap kapaklarında cam kapak sayılarını artırabiliriz. Cam ve yansımalı yüzeyler kullanmak mutfağınızı daha büyük ve daha parlak hissetmenize yardımcı olacaktır.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title