Tayyar Tepe - Pandemi dönemi fırsata dönüştürülebilir - Haberler.com

Pandemi dönemi fırsata dönüştürülebilir

Pandemi dönemi fırsata dönüştürülebilir

"İyi bir krizi asla ziyan etmeyin".

Winston Churchill

Cumhuriyetin kuruluşu sonrası eğitim sistemimize yön veren isimlerden olan John Dewey geleceğe değil, bulunduğu çağı anlayabilen ve yaşayabilen bir gençlik yetiştirmenin önemine vurgu yapmıştır. Nesiller arası çatışma insanlık tarihi boyunca süregelmiş bir olgudur. Yakın tarihimizde teknolojide meydana gelen baş döndürücü hız, nesillerimiz arasındaki uçurumu belki de tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar keskin hale getirmiştir.Faturalarını ödemek için otomatik ödeme talimatı vermeye ikna edemediğimiz büyüklerimizden, üç boyutlu yazıcıdan giyeceği ayakkabısını üretebilen bir nesle dönüş söz konusudur. Bu baş döndürücü hız büyük bir ilerlemeyi sağlamakla birlikte bulunulan çağdan bizi uzaklaştırmaktadır. Teknolojideki değişime hızlı bir şekilde uyum sağlayabilen gençlik sanal bir hayatın içine doğru hızla ilerlemektedir.

Onlu yaşlarda çocuğunuzu manav alışverişine gönderseniz ve etiketleri olmayan reyondan maydanoz, semiz, dereotu, ıspanak, tere vb. almalarını isteseniz başarı yüzdesi acaba ne kadar olurdu? Hadi gelin çuvaldızı biraz da kendimize batıralım! Kaçımız avucumuza konulacak bitki tohumlarını tanıyabiliriz? Hangi şartlarda, ne zaman ekileceğini bilebilir miyiz? Geleceği yakalamaya çalışma arzumuz bizi günümüzden uzaklaştırmamalıdır. Başka bir şeyi gerçekleştiremediğimizde eksik kalacağımız duygusu bizi biz yapan değerlerden uzaklaşma kapısıdır. Değişim var olanı terk etmeyi değil, başarılı bir şekilde dönüşmeyi gerektirir. Dönüşümde olması gereken bu yumuşaklık nesiller arası bağlantıyı ayakta tutacak en önemli dinamiktir.

Zamanımızı nasıl yönetiyoruz? Boşlukları nasıl dolduruyoruz? Görünen o ki bir süre daha uzaktan eğitim süreci devam edecek. Bir kısım kazanımlarımız ise belki de kalıcı olacak. Bedenlerin evlere hapsolduğu şu günlerde gelin zihinlerimizi özgür bırakalım. Her krizin bir fırsata dönüşebileceği dünyada pandemi şartlarını da elbette fırsata dönüştürmek mümkündür. Son zamanlarda belki de hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar kendimizle baş başa kalmaktayız. Biliyoruz ki fizik boşluk kabul etmez. Ortam bir madde ile muhakkak dolar. Aktivitelerimizi mümkün olduğu ölçüde sanal olmaktan uzaklaştırmalı, bedenlerimizi harekete geçirmeliyiz. Bu konuda biz yetişkinlere çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Zor olan ise çocuklarımızın zihinlerindeki bulutlara rüzgâr olmayı başarabilmektir.

Sağlıcakla…

Yorumlar (3)
HAKAN: Hocam ağzınıza sağlık, çok başarılı bir yazı olmuş. Örnek alınabilecek lider karakterli, ender hocalardan birisiniz.
ELİF: Çocuklara rüzgar olmak.... Çalışan anne ve baba için nasıl olacak acaba
DERVİŞ BAHADIR DERVİŞOĞLU: Tayyar hocam ağzınıza sağlık tebrik ediyorum sizi
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title