Tayyar Tepe - Çocuğunuzu bıktırın! - Haberler.com

Çocuğunuzu bıktırın!

Çocuğunuzu bıktırın!

Ödül ve cezayı hayatımızdan çıkarmak ya da en aza indirmeyi başarmak gerekir. Önceki yazımızda ödül ve cezanın kullanım ilkelerinden bahsetmiştik. Dışsal motivasyon araçları belki günü kurtarır ama kalıcı çözümler sağlayamaz. Şimdi ödül ve cezanın olmadığı bir dünya yaratalım. Başlamadan önce bu yöntemlerin sihirli bir değnek olmadığını, sonuçların ancak sabırla uygulandığında alınabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Ara Verme,

Çocuğun davranışlarını kontrol edemediği, uyarıları dikkate almadığı, yaramazlığın dozunun giderek arttığını düşünelim. Bu durumda bulunduğu odadan başka bir odaya geçmesini, yaptığı yaramazlığa ara vermesini sağlamalıyız. Eskilerin tabiri ile "tebdili mekânda ferahlık vardır". Mekân değişikliği sayesinde çocuk, dikkatini yeni bir duruma yönlendirme fırsatı bulacaktır. Sınıfta konuşan iki öğrenciyi ayıran öğretmenin de yaptığı işte tam olarak budur.

Düşünme Paspası/Köşesi/Sandalyesi vb.

Evin belirlenmiş bir köşesini bu iş için seçmeli ve bu durumu çocuğa kabullendirmeliyiz. Yaramazlığın dozunun arttığı durumlarda düşünme alanında bir şey yapmadan beklemesini, bir süre kendisiyle baş başa kalmasını sağlamalıyız. Bu bekleme çocuğun zamanla neden orada durduğunu anlamasını sağlar. Yöntemin işe yarayabilmesi için çocuğun en az 6 yaş ve üzeri olması gerekir. 4 yaşındaki bir çocuğu düşünme alanına koymak, bizi istenen sonuca götürmez. Çocuk belli bir olgunluğa erişmiş olmalıdır. Belirlediğimiz alana götürürken çocuğa ceza veriyormuş havası oluşturulmamalıdır. Kızgınlıkla düşünme alanına getirilen çocuk için bu alternatif bir yöntem değil, ceza uygulaması olur.

Ortamı Değiştirme

Ortam uygun hale getirilerek sorunlar daha oluşmadan çözüm üretilmelidir. Yaralanmayı önlemek için park alanlarının zemininin yumuşak malzeme ile kaplanması, ilaçların çocukların erişemeyeceği yerlere kaldırılması, elektrik prizlerine takılan güvenlik kilitleri, dolap kapakları için kullanılan kilit sistemleri, yemeğin ocağın arka gözlerinde pişirilmesi vb. alınabilecek tedbirler doğacak olası istenmeyen durumları baştan engelleyecektir. Çocuk için evde olası risk analizi yapılmalı, sabitlenmesi gereken eşyalardan, deterjanların konulacağı yere kadar tüm detaylar titizlikle gözden geçirilmelidir. Benim çocuğum yapmaz dememek gerekir. Annesine kolaylık olsun diye kardeşini çamaşır makinesinde yıkamaya kalkabilir!

Bıktırma (Yorma)

İstenmeyen durumun çocuk tarafından kontrollü bir şekilde tekrar tekrar yapılmasını sağlamaktır. Amaç, davranışı sık sık yaptırarak çocuğun aldığı hazzı öldürmektir. Sürekli kağıt yırtan bir çocuğa yığınla gazete kağıdı verip hepsini yırtmasını isteyelim. Önce her şey çok güzel başlayacak, büyük keyif alacaktır. Süre ilerledikçe iş sıkıcı bir hale bürünecektir. Bu andan itibaren bir süre daha ısrar edilmeli ve alınan haz iyice söndürülmelidir.

Dikkat! Bıktırma yöntemi yiyecekler üzerinde denenmemelidir. Çocuk çok çikolata tüketiyor diye bıktırana kadar ısrarla çikolata yedirmek vb. doğru değildir.

Dijital ortamlarda oynanan oyunlar için de bıktırma başarılı bir yöntem değildir. Çünkü bilgisayar, tablet, cep telefonu ile oynanan oyunların bıkma eşiği oldukça yüksektir.

Bekleme

Bazen anne-babalar her şeyi denedikleri halde durumun bir türlü düzelmediğini söyler. Çocuğu getiren leylek ile iletişime geçip değiştirme şansımız da olmadığına göre, geriye tek bir şey kalıyor. Oturup beklemek. Özellikle büyüme dönemlerinde hormonların vücudunda cirit attığı bir canlı olan insan, yaş aldıkça sakinleşecektir. Sıkıntının geçeceğine olan güven, size dayanma gücü verecektir.

Latife

Bizim gibi doğu kültürü gelenekleri ağır basan toplumlarda çocuk yetiştirmede ilk otuz yıl biraz sıkıntılı geçecek, sonra her şey rayına oturacaktır.

Sağlıcakla…

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title