Simru Şimşek - Müzik ve konsantrasyon - Haberler.com

Müzik ve konsantrasyon

Müzik ve konsantrasyon

Müzik hayatımızın her yerinde.. Bir şarkı bizi alıp farklı anlara, anılara götürebiliyor.. Enerjimizi yükseltebiliyor ya da düşüncelere dalmamıza sebep oluyor..

Peki bir şarkı dikkatimizi alıp nerelere götürebilir? Bir insan aynı anda kaç işi eksiksiz/ kusursuz bir şekilde yapabilir?

Arka plandaki müzik listenizi sessize aldıysanız; çalışırken kısık sesle veya yüksek sesle dinlediğimiz müziklerin konsantrasyonumuzu nasıl etkilediğiyle ilgili konuşmaya başlayabiliriz..

Aslına bakılırsa bu sorunun cevabı; ortama, ne çalıştığınıza ve hangi müzik türünü dinlediğinize göre değişkenlik gösteriyor.

Size "ders çalışmak mı yoksa müzik dinlemek mi?" diye sorsam muhtemelen vereceğiniz cevap müzik dinlemek olurdu. Beyin, yapmaktan mutluluk duyduğu şeylere öncelik vermeyi sever. Eğer çalışırken müziği açarsanız beyniniz mutluluk duyduğu şeye daha fazla yönelme eğilimi gösterecektir. Derslere dikkatinizin %1'ini bile veremezsiniz demiyorum fakat dikkatinizin %60'ından fazlası dinlediğiniz müzikte olacaktır.

Her günü, her anı müzikle dolu olan biri olarak müziği kapattığım nadir yerlerden biridir çalışma masam.

Yeni bir şeyler öğrenmeye başladığımızda beynimiz yeni analizler yapıp daha önceki bilgilerle kıyaslama yapmaya çalışmakla oldukça meşguldür. Beynimiz bu kadar işle meşgulken, bir de ona müzik verilerini analiz etmesi görevini verirsek büyük ihtimalle elinde var olan işi kusursuz bir şekilde bitiremez.. Sayısal bir ders de olsa sözel bir ders de olsa yeni bir bilgi öğrenirken sessizliği tercih etmemiz daha doğru olacaktır.

Herhangi yeni bir bilgi öğrenmek yerine tekrar eden bir işle uğraşıyorsanız ve hata yapma payınız yoksa en sevdiğiniz parçayı açın ve tekrarlayan işleri daha eğlenceli hale getirin.

Peki sözsüz müzikleri ne gibi ortamlarda tercih etmeliyiz?

Eğer gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız dikkatinizin yöneldiği bir çok ses kanalı vardır. Beynimizin her bir ses kanalını ayrı ayrı analiz etmeye çalışmasına izin vermeden kulaklıkları takıp enstrümantal bir müzik açmayı tercih edebilirsiniz.

Sesi sonuna kadar açıp, sağ şeritten yollara düşmeyi hepinizin çok sevdiğini biliyorum.. Araba kullanırken müziğin sesini açmakta bir sorun yok fakat müziğe eşlik edip, şarkının sözlerine dalıp gidersek dikkatimiz büyük ölçüde dağılabilir ve bu durum bizler için tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Son soru: Ne zaman dilediğim gibi müzik dinleyebilirim?

Bir işe başlamadan hemen önce! Ruhunuzu canlandıracak, sizi yeni bir başlangıca hazırlayacak parçalarla çalışmaya hazır hale gelebilirsiniz.

Enerjisi yüksek, verimli bir gün geçirmeniz dileğiyle..

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title