Prof. Dr. Barış Öztürk - Dışarıda yemek: Restoranlarda sağlıklı beslenme için ipuçları - Haberler.com

Haberler
Haberler
Prof. Dr. Barış Öztürk

Prof. Dr. Barış Öztürk

Diyetisyen
24.05.2023 07:45

Dışarıda yemek: Restoranlarda sağlıklı beslenme için ipuçları

Restoranlarda yemek yemek, modern yaşam tarzımızın ortak bir yönü haline geldi. Dışarıda yemek yemek kolaylık ve çeşitli mutfakları keşfetme fırsatı sağlarken, sağlıklı beslenmeyi sürdürmek söz konusu olduğunda zorluklar yaratabilir. Bununla birlikte, biraz bilgi ve bazı akıllı seçimlerle, sağlığınıza öncelik vererek dışarıda yemek yemenin tadını çıkarmak mümkündür.

Bir restorana gitmeden önce, daha sağlıklı seçenekler sunan bir işletmeyi araştırmak ve seçmek için biraz zaman ayırın. Artık birçok restoranın menüleri çevrimiçi olarak mevcuttur, bu da yemekleri gözden geçirmenize ve önceden bilinçli kararlar vermenize olanak tanır. Taze, yerel kaynaklı malzemelere ağrılık veren ve menü tekliflerinde işlem görmemiş yiyeceklere ve yağsız proteinlere öncelik veren restoranları arayın.

Restoran porsiyonları genellikle normalde evde tüketeceğimizden daha büyüktür. Aşırı yemeyi önlemek için, bir yemeği yemek arkadaşınızla paylaşmayı düşünün veya yarım porsiyon veya daha küçük bir boyut isteyin.

Daha sağlıklı seçenekleri gösteren menü açıklamalarına ve anahtar kelimelere dikkat edin. Izgara, fırında, buğulama, kavrulmuş gibi terimleri arayın, çünkü bu pişirme yöntemleri genellikle kızartılmış veya derin yağda kızartılmış seçeneklere kıyasla daha az katı veya sıvı yağ içerir. Genellikle daha yüksek kalori ve yağ içeriğine işaret ettikleri için kremsi, çıtır çıtır, pane edilmiş olarak tanımlanan öğelere dikkat edin.

Dışarıda Yemek Gezmek: Restoranlarda Sağlıklı Beslenme İçin İpuçları

Salatalar, sebze bazlı çorbalar, ızgara tavuk veya balık gibi yağsız proteinler ve tam tahıllı seçenekler gibi besin öğeleriyle dolu yemekleri seçin. Çeşitli vitamin ve mineraller alabilmek için tabağınıza çeşitli renkler ekleyin. Vejetaryen veya vegan seçenekler, genellikle bitki bazlı proteinleri ve çok çeşitli sebzeleri içerdiklerinden, daha sağlıklı bir yemek için harika bir seçim olabilir.

Yemeğinizi diyet tercihlerinize ve gereksinimlerinize uyacak şekilde özelleştirmekten korkmayın. Tükettiğiniz miktarı kontrol edebilmeniz için sosları yan tarafta isteyin. Patates kızartması yerine buharda pişirilmiş sebzeler veya beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği isteyin. Çoğu restoran misafirperverdir ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için ayarlamalar yapmaya istekli olacaktır.

Sağlıklı seçimler yapmak önemli olmakla birlikte, yemek deneyiminizin tadını çıkarmak da önemlidir. Daha az sağlıklı bir şey için can atıyorsanız, daha küçük porsiyonları tercih edin veya başkalarıyla paylaşmayı düşünün. Ara sıra kendinizi şımartın ama yemeğinizin geri kalanı için daha sağlıklı seçenekler seçerek dengeyi koruyun.

Genel kalori alımınıza önemli ölçüde katkıda bulunabileceklerinden, içeceklerdeki kalori içeriğine dikkat edin. Şekerli gazlı içecekler veya alkollü içecekler yerine su, şekersiz çay veya maden suyu seçin.

Dışarıda Yemek Gezmek: Restoranlarda Sağlıklı Beslenme İçin İpuçları

Dışarıda yemek yemek ve restoranlarda sağlıklı seçimler yapmak, biraz dikkatli karar verme ve planlama ile mümkündür. Restoranı araştırarak, porsiyonları kontrol ederek, besin değeri yüksek seçenekleri seçerek, siparişinizi kişiselleştirerek, ölçülü çalışarak ve içeceklere dikkat ederek, tatmin edici ve sağlık bilincine sahip bir yemek deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Dengeli ve sağlıklı bir diyet sürdürmenin uzun vadeli bir taahhüt olduğunu ve ara sıra müsamaha göstermenin genel hedeflerinizi rayından çıkarmaması gerektiğini unutmayın. Bu ipuçlarını göz önünde bulundurarak, dışarıda yemek yerken güvenle daha sağlıklı seçimler yapabilir ve sağlığınıza öncelik vermeye devam edebilirsiniz.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title