Nursel Eroğlu - Hızlı kilo vermenize yardımcı yeşil çay - Haberler.com

Haberler
Haberler
Nursel Eroğlu

Nursel Eroğlu

Uzman Diyetisyen / Eroğlu Beslenme ve Diyet Danışmanlığı
24.11.2022 02:51

Hızlı kilo vermenize yardımcı yeşil çay

Yeşil çay, çay bitkisinin (Camillea sinensis L.) yapraklarının farklı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen, yapısında siyah çaya göre 3-5 kat antioksidan barındıran bir çay türüdür.

BİLEŞİMİ

Yeşil çay %30-42 polifenoller, %1-5 püren alkaloitleri (kafein, teobromin, teofilin), %20-30 flavonoit içerir.

ETKİLERİ

Zayıflama Üzerine Etkisi

Yeşil çayın, kilo verme üzerine etkisini metabolizmayı hızlandırması, enerji harcanması ve yağ yakımını artırması şeklinde açıklayabiliriz.

Yeşil çayın içerisinde bulunan epigallokateşin gallat ile kafein birlikte yağ yakımını sağladığı gösterilmiştir.

Yeşil çayın bileşimindeki maddelerin karaciğer yağ metabolizmasını hızlandırdığı dolayısıyla şişmanlamayı önleyici ve/veya zayıflatıcı etki gösterdiği çalışmalarca sunulmuştur.

Bitki çaylarının tüketiminde tam yarar sağlanması için bireysel kilo vermeye yönelik diyet ve hareketli yaşam unsurları unutulmamalıdır.

Kalori sınırlandırılması yapılmadan içilen yeşil çayın kilo vermeye bir etkisi maalesef olmamaktadır.

Yeşil çay tüketiminin diyet ve egzersiz yapmasına rağmen zor kilo veren bireylerde metabolizma hızlanması, yağ ağırlıklı kilo verilmesi gibi faydaları bilinmektedir.

Antioksidan Etkisi

Yeşil çayın bileşimindeki maddelerin antioksidan etki sağladığı biliniyor. Bu etki hücre yaşlamasını ve vücut paslanmasını geciktirme ilaveten kanserden koruyucu etkilerdir. Kanın antioksidan kapasitesini artırır. Buna bağlı olarak ateroskleroz ve miyokart enfarktüsü riskini azaltır. Kalp-damar hastalıkları ve kanserlerde koruyucu rol oynadığı araştırmalarca gösterilmiştir.

Özellikle kolon, göğüs, akciğer, pankreas, yemek borusu kanserleri oluşumunu engellemeye yardımcı olabileceği bildirilmiştir.

Ödem Atıcı Etkisi

İçerisinde bulunan kafein ve diğer maddler ile idrar artırıcı olarak vücuttan ödemin boşaltılmasına yardımcı olur.

Ağız Sağlığı ve Hijyeni

Yeşil çay, içerdiği florür nedeniyle diş minesini kuvvetlendirmesi ve çay (şekersiz) yada gargara olarak kullanımında diş çürüklerine neden olan mikroorganizmaları azalttığını söyleyebiliriz. Ağız sağlığı için yeşil çayı şekersiz içmek gerektiğini unutmayalım.

Yeşil Çay Tüketimi

Sık sık tüketilen yeşil ve siyah çayın bazı durumlarda dikkatli tüketilmesinde yarar vardır. Böbrek hastalar, hipertroidi hastaları, kalp ve damar hastaları ve panik atak gibi bazı psikolojik tanılarda çay dikkatli tüketilmelidir. Çay tüketiminde aşırı miktar 15-20 fincandan fazla tüketim ve beraberinde çeşitli ilaçların kullanımı (örneğin uyarıcı ilaçlar), alkol, enerji içecekleri kişilerde gerginlik, çarpıntı, sinirlilik, baş ağrısı, yüksek tansiyon, uykusuzluk, sık idrara çıkma ve mide asidinin artmasına bağlı reflü gibi mide şikayetleri görülebilmektedir.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

2-2.5 gram yeşil çay yaprağı üzerine 150-250 ml (bir büyük fincan) taze kaynatılmış sıcak su ilave edilir. 3-5 dakika demlenir ve içilir.

Yeşil çayın siyah çaya göre antioksidan ve fitokimyasallar bakımından daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Tüketimi ve sıklığına dikkat edilerek kilo verme programlarında destekleyici olarak yararlanılabilir. Her bireyin sağlık durumu farklı olacağı için mutlaka diyetisyeninize ve doktorunuza danışmanız faydalı olur. Bazen metabolizmamız yağ dokusunun harcanmasına direnç gösterebilir. Destekleyici olarak bol su içmek ve miktarı belirli olarak yeşil çay tüketmek bize yardımcı olacaktır.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title