Mert Çuhadaroğlu - Sabırlı olmayı öğrenmek - Haberler.com

Sabırlı olmayı öğrenmek

Sabırlı olmayı öğrenmek

İnsanın kendisine katabileceği en önemli becerilerden bir tanesinin de sabırlı olmayı öğrenmek olduğunu düşünüyorum, eğer bunu kendimiz yapmazsak hayat bir şekilde bunu bizi öğretmek için karşımıza olaylar çıkarıyor zaten.

Bebekleri gözlemleyin, emeklemeyi ve yürümeyi öğrenmek ne kadar çok zaman alıyor öyle değil mi? Eğer yetişkin bir insanın olumsuz iç seslerine ve eleştirilerine sahip olsalardı bebekler asla yürümeyi öğrenemezlerdi. Demek ki sabırlı olmayı öğrenmek aynı zamanda istediğimiz şey istediğimiz zamanda ve şekilde olmadığında eleştirilerimizi kontrol edebilmemizi ve umutlu olmaya devam etmemizi de içeriyor.

Bebeklerin konuşmayı öğrenmeleri ve konuşmaya başlamaları da aynı yürüme olayında olduğu gibi uzun zaman alır. Hamilelik süresinin ve bebeği yetişkin hale getirmenin insanlardaki kadar uzun süre aldığı başka canlıların sayısı çok azdır. Buna rağmen nasıl olup da sonraları çok sabırsız hale geliyoruz?

İş hayatına başlayabilmek için en az üniversite mezunu olmaya çalıştığımızı düşündüğümüzde okulda geçen sürenin de 15 yılın üzerinde olduğunu unutmayalım. Diğer yandan işe girdiğimizde üst pozisyonlara yükselmek için çok sabırsız davranabiliyoruz.

Kendimden bir örnek vereyim, on yıldır günlük motivasyon yazıları kaleme alıyorum, bu rahatlık ve konfor seviyesine ulaşmam on yıl sürdü, eğer bir yıl sonunda sabırsız davranıp bıraksaydım şu an bu yazıları yazmıyor olacaktır. Başarıya çok yaklaşmalarına rağmen sabırsızlıkları nedeniyle başladıkları işi yarım bırakan çok kişi görüyorum maalesef.

Hayatta istediğim şeylerin tamamı değil ama büyük bir kısmı oldu. Olan şeylerin neredeyse tamamı benim tahmin ettiğimden daha fazla süre aldı. İstediğiniz yere varacaksınız eğer yolda bir yerlerde vazgeçmez ve devam ederseniz, bunu unutmayın lütfen.

Herkesin farklı zamanlara ihtiyacı oluyor, zamanı geldiği zaman çoğu şey oluyor.

Sevgi ile kalın.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title