Mert Çuhadaroğlu - Kendimizi tanımak ve sevmek - Haberler.com

Kendimizi tanımak ve sevmek

Kendimizi tanımak ve sevmek

Kendimizi sevmenin önemli alt başlıklarından bir tanesi kendimizi tanımaktır, kendimizi yakından tanıdıkça olduğumuz şekli ile kendimizi kabul edip sevmemiz kolaylaşır.

Diğer yandan bu her zaman söylendiği kadar kolay olmayabilir. Kendinizi tanımak için kendinizle ilgilenmeniz, kendinize zaman ayırmanız gerekecektir. İç dünyanızda çıkacağınız bu keşif yolculuğunda bazen zorluklarla da karşılaşabilirsiniz.

Benim kendi örneğimde içsel keşif yolculuğum 30'lu yaşlarımın ortalarında başladı ve ancak 40'lı yaşlarımın başında biraz mesafe kat etmiş olduğumu düşündüm, elbette yolculuk devam ediyor ve yol insanı değiştiriyor.

Kendimizden uzaklaşmak, kalbimizle aramızdaki bağın kopmasına izin vermek iyi bir çözüm değil, bu nedenle kendimizle birlikte yolculuğa çıkabilmek önemli, bu bazen geceleri deftere alınan bir not, bazen de tek başınıza yürürken aklınıza gelen düşünceler olabilir.

Kendimizi olduğumuz haliyle kabul edip sevmek değişimin en önemli adımlarından bir tanesi, bunu yapamadığımızda değişim istenilen sonuçları vermiyor bazen.

Kendi içimize bakıp kendimizi tanımaya başlamak bir tür cesaret de gerektiriyor, çünkü bazen yüzleşmek insanın hoşuna gitmeyebiliyor, halının altına süpürmek daha kolay geliyor, ama bir şekilde o süpürdüklerimiz en alakasız zamanda ortaya çıkıp kendilerini hatırlatıyorlar.

Ve özgürleşebilmek için de önemli ve yararlı kendimizi tanımak ve sevmek, özgürleşmek ise şu dünyada bir insanın tadabileceği en güzel duygulardan birisi herhalde.

Diğerleri ne düşünür düşüncesinden uzaklaşıp kendi fikirlerimize önem vermeye başlamak da kendimizi sevmeye başlamanın çok sayıda tatlı meyvesinden biri olarak heybemizde yer alıyor.

Hadi gelin bugün başlayalım kendimizi tanımaya ve sevmeye, ne kadar erken o kadar iyi.

Sevgi ile kalın.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title