Mert Çuhadaroğlu - Başarısızlık korkusu üzerine - Haberler.com

Başarısızlık korkusu üzerine

Başarısızlık korkusu üzerine

Hepimizin korkuları var ve cesaret dediğimiz şey korkuların ortadan kalkması değil, onlarla birlikte ilerleme kararlılığını gösterebilmek. Bugün yine çoğumuzda var olan ve isteklerimize kavuşmamızı zorlaştıran bir korkudan bahsetmek istiyorum, başarısızlık korkusu. Nasıl ki bir insan hayatının tüm alanlarında başarılı olamazsa bunun tersi de geçerlidir, dolayısıyla başarısızlık korkusu da hayatın her alanını kapsamak zorunda değil sadece bazı konularda bunu hissediyor olabilirsiniz.

Bir alan ya da bir konu ile ilgili olarak başarısızlık korkusu hissediyor olmak sizi nasıl engeller? El freni çekilmiş olan bir otomobil ile ilerlemeye çalıştığınızı düşünün, işte buna benzer bir etki yaratır.

Kendinize yöneltip cevapları üzerinde düşüneceğiniz ve notlar alacağınız bazı sorular ile başlayabilirsiniz. Örneğin daha çok hangi zamanlarda kendinizi başarısız hissediyorsunuz? Bu bir ayrıştırma yapmanıza yardımcı olur.

Daha sonra başarısız hissetmek ile gerçekten başarısız olmak arasındaki farkı düşünerek ilerleyebilirsiniz. Örneğin başarısız hissettiğinizde bu her zaman başarısız olduğunuz anlamına mı gelir?

Bir deneme yapıp istediğiniz sonucu henüz elde etmemiş olduğunuzda bu sizin başarısız olduğunuz anlamına mı gelir yoksa biraz daha hazırlanıp tekrar denemeniz gerektiği anlamına mı gelir? sorusu ile devam edebilirsiniz.

Sonunda başaracağınıza yüzde yüz emin olsaydınız neleri denemek isterdiniz? Sorusunun cevabının da önemli olduğunu düşünüyorum ayrıca.

Üzerinde çalışmaya değer bir konu, ben sadece giriş kapısını aralamanıza yardımcı olabilirim belki bu yazı ile.

Sevgi ile kalın.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title