Av. Ergün Dilaveroğlu - Fazla çalışma (mesai) ücretleri ne kadar olmalı? - Haberler.com

Fazla çalışma (mesai) ücretleri ne kadar olmalı?

Fazla çalışma (mesai) ücretleri ne kadar olmalı?

4857 sayılı İş Kanunumuza göre, ülkenin genel yararı ve üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma (uygulamada mesai ücreti olarak bilmekteyiz) yapılabilir. Kanunda fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma olarak iki farklı düzenleme mevcuttur. Bu yazımızda bu iki düzenlemeyi ele alacağız.

Fazla çalışma nedir? Hangi Çalışmalar Fazla Çalışma Olarak Değerlendirilir?

Kanunumuza göre haftalık çalışma süresi, taraflarca farklı bir düzenleme mevcut değilse 45 saat olarak kabul edilir. Bir iş sözleşmesi haftalık 45 saatten fazla düzenlenemez. Ancak daha az süreli olarak düzenlenme imkânı mevcuttur.

Bu kapsam da fazla çalışma, haftalık 45 saati aşan çalışmalar olarak ifade edilebilir.

Fazla Çalışma Durumunda Alınacak Ücret Ne Kadar Olmalıdır?

Kanunumuza göre işçinin her bir saatlik fazla çalışmasının karşılığı olarak verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenecektir. Yani saat başı yüz lira alan bir işçi için fazla çalışma ücreti yüz elli lira olarak ödenecektir.

Fazla Sürelerle Çalışma Nedir?

Tarafların iş sözleşmesini haftalık 45 saatten daha az olarak belirlemeleri durumunda (örneğin 35 saat çalışacaksınız) belirlenen süreyi aşan ve 45 saate kadar olan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olarak değerlendirilir. Yani eğer sözleşmenizi 35 saat olarak belirlediyseniz kanunumuzca belirlenmiş olan haftalık çalışma süresi olan 45 saate kadar olan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olarak değerlendirilecektir. Bu durumda yukarıdaki örneğe göre çalışan işçiye 10 saat fazla sürelerle çalışma kapsamında ücret ödenmesi gerekecektir.

Fazla Sürelerle Çalışma Durumunda Alınacak Ücret Ne Kadar Olmalıdır?

Fazla sürelerle çalışma durumunda alınacak ücret, her bir saat fazla süreli çalışma karşılığında normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmi beş yükseltilmesi ile ödenir.

Örneğin; işçinin saatlik ücreti yüz lira olarak belirlendi ise fazla sürelerle çalışma ücreti yüz yirmi beş lira olarak ödenmelidir.

İşçi Fazla Çalışma ya da Fazla Sürelerle Çalışma Durumlarında Ücret Yerine Boş Zaman Talep Edebilir mi?

Kanunumuza göre işçinin fazla çalışma ya da fazla sürelerle çalışma durumların da ücret yerine boş zaman talep etme hakkı vardır.

Peki Ne Kadar Boş Zaman Talep Edebilir?

Fazla çalışma durumunda, fazla çalıştığı her bir saat için bir saat otuz dakika talep edebilecektir.

Fazla sürelerle çalışma durumunda ise, her bir saatlik fazla sürelerle çalışmanın karşılığı olarak bir saat on beş dakika boş zaman talep edebilecektir.

İşçi Boş Zamanı Ne zaman Kullanmalıdır?

İşçinin ücret karşılığında ücret talep etmesi durumunda, hak ettiği serbest zamanı altı aylık zaman zarfında, çalışma süreleri içerisinde ve ücretinde herhangi bir kesinti olmadan kullanacaktır.

Ayrıca; fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekmekte olup bu çalışmaların toplamı yıl içerisinde iki yüz yetmiş saati geçemez.

Yorumlar (1)
İSTANBUL: Teşekkürler emekleriniz için sağ olun.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title